Naga Marketsstellar logoTo jedna z najpopularniejszych i piąta pod względem kapitalizacji kryptowaluta. Stellar jest to otwarty protokół stworzony w celu wymiany wartości.

Stellar – co to jest?

Kryptowaluta opiera się na technologii blockchain. Jest to otwarta i rozproszona infrastruktura płatnicza. Łączy banki, systemy płatności oraz ludzi pozwalając na szybki i niezawodny przesył transakcji wielo-walutowych przy bardzo niskim koszcie (ułamki dolara), a wszystko dzięki tokenom Lumens (XLM).W sieci Stellar istnieje zjawisko inflacji na poziomie 1% rocznie. Jak twierdzą twórcy, motywem stworzenia tej kryptowaluty była walka z ubóstwem oraz chęć zwiększenia dostępu do usług finansowych w krajach rozwijających się, gdzie część obywateli nie posiada konta bankowego. Rozproszona sieć Stellar składa się z serwerów, które posiadają oprogramowanie Stellar Core.

W przeciwieństwie do Bitcoina, w sieci Stellar nie dochodzi do zjawiska kopania, tokeny Lumens zostały wypuszczone na samym początku w liczbie 100 miliardów, a za ich dystrybucję odpowiedzialna jest Stellar Development Foundation.

Zatwierdzanie wszystkich transakcji następuje na podstawie protokołu Stellar Consensus (SCP), który polega na uzyskaniu konsensusu przez węzły sieci. Serwery uruchamiają protokół łącząc się z internetem, za pomocą którego komunikują się z innymi serwerami Stellar, tworząc globalną sieć wymiany wartości. Każdy serwer przechowuje rekordy wszystkich kont w sieci.

Te zapisy są przechowywane w bazie danych o nazwie “ledger”. Proces konsensusu odbywa się w regularnych odstępach czasu, zazwyczaj co 2 do 5 sekund. Dzięki temu każda kopia księgi serwera jest zsynchronizowana i identyczna. Cecha podobna Stellara do obecnego systemu finansowego to tzw. kotwice (anchors). Użytkownicy, którzy posiadają wyjątkowy priorytet mogą tworzyć kredyty (wypuszczać aktywa), co stanowi podstawę działania sieci.

Historia powstania Stellar

Stellar został stworzony w 2014 roku przez Jeda McCaleba i Joyce’a Kima. Został oparty na protokole Ripple, a dzięki licznym zmianom sieć rozwinęła się w bardzo szybkim tempie. Kod i publikacja tego nowego algorytmu zostały opublikowane w kwietniu 2015 r., a ulepszona sieć została uruchomiona w listopadzie 2015.

Rozwój i dystrybucja Stellar

Rozwijaniem sieci Stellar zajmuje się fundacja non-profit Stellar.org. Dystrybucja tokena jest kontrolowana przez Stellar Development Foundation. Koszty działania fundacji są pokrywane z 5% puli Lumenów początkowych, a 95% jest dostępnych na rynku. Tokeny Lumens są wypuszczane z tej puli co rok w sumie 1% całości. Na początku działalności Stellar otrzymał wsparcie finansowe od firmy Stripe.

Aktualne statystyki Lumenów możesz zobaczyć tutaj: https://dashboard.stellar.org/

Informacje podstawowe o StellarChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here