Naga MarketsLogo Stellar na tle kosmosuW gronie największych kryptowalut pod względem kapitalizacji doszło do ponownego, istotnego przetasowania. Kryptowaluta XLM sieci Stellar uplasowała się na czwartej pozycji wyprzedzając Bitcoin Cash‘a. Różnica co prawda jest niewielka, jednak warto przypomnieć, że  dopiero niespełna trzy tygodnie temu Stellar Lumens wyprzedając EOS’a awansował z 6 na 5 pozycję. Okazuje się więc, że logo tej waluty cyfrowej idealnie odwzorowuje jej obecne zachowanie.


Stellar korzysta ze spadków BCH

Spoglądając na notowania Stellara zauważymy jednak, że ostatni awans nie jest spowodowany żadną, ponadprzeciętną aprecjacją XLM. Kryptowaluta ta najzwyczajniej w świecie skorzystała z nieco większej deprecjacji Bitcoin Cash’a, która przyczyniła się do spadku jego kapitalizacji. Zestawiając notowania tych dwóch coinów razem, nie sposób nie zauważyć także silnej korelacji występującej pomiędzy nimi.

XLM vs BCH – wykres świecowy XLM/USD w porównaniu do notowań BCH/USD (wykres słupkowy)

Analizując to jednak stricte technicznie warto zwrócić uwagę, iż Stellar re-testuje obecnie ostatnio pokonane wsparcie w okolicy 0.17 USD. Jeżeli zatem opór ten zostanie trwale odrzucony, niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawi się kolejny impuls spadkowy. Pozostaje więc pytanie: czy XLM będzie w stanie utrzymać się na 4 miejscu na dłużej?

W czołówce dominującą pozycję nadal zajmuje Bitcoin z kapitalizacją rzędu 70 miliardów dolarów, drugie i trzecie miejsce należą do XRP oraz Ethereum, których kapitalizacje wynoszą kolejno 14,6 oraz 11,8 mld USD.

Kapitalizacja rynku kryptowalut
Źródło: Coinpaprika.com

Bitcoin Cash vs Stellar – poznaj główne różnice

Logo Bitcoin Cash na klawiaturze komputeraBitcoin Cash jest kryptowalutą opartą o technologię peer-to-peer i wykorzystuje identyczny algorytm potwierdzający transakcje jak w sieci Bitcoin. Od najstarszej kryptowaluty różni się ona jednak wielkością bloków. Sieć BTC wykorzystuje bloki o pojemności 1 MB. Deweloperzy BCH postanowili zwiększyć jednak ich wielkość do 8 MB dzięki czemu BCH mogło przetworzyć ok ośmiokrotnie więcej trancakcji niż BTC. Mogło, bo 15 maja 2018 r. Bitcoin Cash jeszcze czterokrotnie zwiększyło rozmiar swojego bloku (ang. block size), do 32 MB, stając się tym samym kryptowalutą z największym (maksymalnym) rozmiarem pojedynczego bloku transakcyjnego. Fakt ten sprawia, że teoretycznie BCH zapewnia 32x większą skalowalność od transakcji w BTC (8 mln transakcji dziennie, zamiast 250 tys.). Obecnie jednak BCH nie wykorzystuje swojej wysokiej pojemności bloku ze względu na niską liczbę transakcji, najczęściej ponaddwukrotnie mniejszą niż w bitcoinie.

Jeśli chodzi o pozostałe aspekty techniczne to waluty te nie różnią się znacząco od siebie, jednak twórcy Bitcoin Cash uważają, że to właśnie ich projekt jest bardziej zgodny z pierwotną wizją twórcy Bitcoina. Średni czas bloku jest identyczny jak w przypadku BTC i wynosi 10 minut, podobnie jak algorytm konsensusu Proof of Work, którym jest SHA 256 – oznacza to, że specjalistyczne urządzenia ASIC wykorzystywane do wydobywania Bitcoinów mogą być też stosowane do kopania Bitcoin Cash. Podobnie jak w przypadku Bitcoina podaż BCH również została ograniczona do 21 000 000 monet. Kolejnym podobieństwem jest także fakt, iż podobnie Bitcoin, również Bitcoin Cash jest kompatybilny z większością popularnych portfeli kryptowalut.

stellarZ kolei Stellar to otwarta, rozproszona infrastruktura płatnicza. Jest to technologia, która łączy ludzi, systemy płatności i banki, z naciskiem na rynki rozwijające się. Pozwala to na szybkie i niezawodne przeprowadzanie transakcji wielo-walutowych i aktywów za ułamki dolara dzięki tokenom o nazwie Lumens (XLM).

Serwery uruchamiają protokół łącząc się z Internetem, za pomocą którego komunikują się z innymi serwerami Stellar, tworząc globalną sieć wymiany wartości. Każdy serwer przechowuje rekordy wszystkich “kont” w sieci. Te zapisy są przechowywane w bazie danych o nazwie “ledger”. Proces konsensusu odbywa się w regularnych odstępach czasu, zazwyczaj co 2 do 4 sekund. Dzięki temu każda kopia księgi serwera jest zsynchronizowana i identyczna.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPre-Market: Waszyngton dogaduje się z Pekinem, oczekiwanie na dane USA
Następny artykułIndeks S&P 500 wraca nad kanał średnich
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here