Naga MarketsObserwując notowania kryptowaluty Stellar (XLM), którego wartość w ciągu trzech ostatnich dni poszybowała z poziomu 0,58 do prawie 0,9 USD, widać owoce silnego zaangażowania odpowiadającej za cały projekt Fundacji Rozwoju Stellar (Stellar Development Foundation), w postaci zawartych partnerstw oraz organizowanych akcji promocyjnych w formie airdropów.


Stellar – nowoczesne finanse dla zwykłych ludzi

Misją Fundacji jest praca na rzecz „uwolnienia światowego potencjału gospodarczego poprzez zwiększenie płynności pieniądza, większego otwarcia rynków oraz dania większej kontroli zwykłym ludziom.” Platforma Stellar powstała w roku 2014 i jest oparta na publicznym blockchainie z kryptowalutą Stellar Lumens (XLM), zaś jej kod powstał na bazie Ripple. Przyświeca jej szczytny cel oferowania produktów finansowych i usług dla zwykłych ludzi, w tym dla osób niemających dostępu do tradycyjnych usług bankowych.

Cechuje się imponującą jak na projekt kryptowalutowy prędkością przetwarzania transakcji (ok. 1000 na sekundę, czas potwierdzania 3-5 sekund) oraz bliskimi zeru kosztami przesyłania środków. Platforma umożliwia także pozyskiwanie funduszy w ramach ICO, tworzenie smart kontraktów oraz prowadzi zdecentralizowaną giełdę (DEX).

Nowe kierownictwo, nowe inicjatywy

Na początku bieżącego roku na czele Fundacji stanęła Denelle Dixon, która wcześniej pracowała na stanowisku COO w Mozilli. Wniosła ona rozległe doświadczenie w nawiązywaniu współpracy i partnerstw z dużymi podmiotami. Po objęciu stanowiska CEO nie kryła swojego entuzjazmu:

„Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę wnieść do Stellara oraz Fundacji Rozwoju Stellar wszystko to, czego do tej pory nauczyłam się. Jest to organizacja, która promuje otwartość, dba o wspólnotę oraz posiada misję, która jest inspiracją dla innowacji oraz wykorzystuje siłę jej członków.”

Dołączenie Dixon zostało pozytywnie przyjęte w branży, a zaraz potem wystartowały inicjatywy, które przyczyniły się do obserwowanych ostatnio dużych wzrostów notowań XLM.

W maju Stellar został umieszczony na zaawansowanej platformie tradingowej Coinbase Pro, zaś niedługo potem dołączył do programu Coinbase Earn polegającym na „zarabianiu krypto, ucząc się jednocześnie o krypto”. Osoby uczestniczące w programie zdobywając wiedzę na temat XLM, mieli możliwość zarobienia do 50 XLM – rozdano wówczas aż 1 mld monet.

Partnerstwo z IBM i Wirex

W marcu pojawiły się informacje o integracji platformy Stellar z World Wire – inicjatywą IBM nazywaną „nowymi finansowymi kolejami”, której celem jest zapewnianie rozliczeń transgranicznych w czasie rzeczywistym. World Wire łączy do tej pory 72 kraje oraz 47 walut, oferując aż 1081 par walutowych, wykorzystując do tego blockchain oraz protokół Stellar, dzięki czemu instytucje finansowe są w stanie dokonywać rozliczeń w ciągu sekund. Tak na temat World Wire wypowiedziała się Marie Wieck, dyrektor generalny w IBM Blockchain:

„Stworzyliśmy nowy rodzaj sieci płatności, której zadaniem jest przyśpieszenie transferów pieniężnych oraz transformacja płatności transgranicznych, aby ułatwić przepływ pieniądza w krajach, które najbardziej tego potrzebują. Tworząc sieć, w której instytucje finansowe obsługują wiele aktywów cyfrowych, mamy nadzieję zwiększyć poziom innowacji i poprawić stopień włączenia finansowego na całym świecie.”

Partnerstwo z IBM jeszcze bardziej zwiększyło rozpoznawalność marki Stellar w branży. W lipcu Wirex brytyjska spółka specjalizująca się w usługach płatniczych za pomocą kryptowalut, ogłosiła partnerstwo ze Stellar, w ramach którego XML został zintegrowany z platformą Wirex, a dodatkowo wypuszczono 26 stablecoinów w oparciu o protokół Stellar, co ma umożliwić dokonywanie szybkich i wygodnych transakcji międzynarodowych przy użyciu karty Wirex Visa, którą obecnie posiada ponad 2 mln klientów detalicznych i 5 tys. klientów korporacyjnych na całym świecie. Zdaniem współzałożyciela Wirex – Pavla Mateeva, partnerstwo ze Stellarem było bardzo sensownym posunięciem, biorąc pod uwagę fakt, iż obu firmom przyświeca ten sam cel, czyli wspieranie masowej adopcji walut cyfrowych.

We wrześniu Fundacja Rozwoju Stellar ogłosiła największy w swojej historii airdrop we współprac z serwisem do przesyłania wiadomości Keybase posiadającym obecnie 300 tys. aktywnych użytkowników i oferującym chat w ramach grup użytkowników, a także możliwość dzielenia się plikami. Jego ambicją jest stanie się bezpłatną i pozbawioną reklam alternatywą dla serwisu Slack. W ciągu dwudziestu miesięcy do użytkowników Keybase ma trafić XLM o wartości ponad 120 mln USD.

Obawy inwestorów związane z centralizacją i regulacjami

Pomimo imponujących wzrostów notowań XLM oraz ambitnych inicjatyw podejmowanych przez Fundację, pewne aspekty związane z funkcjonowaniem projektu budzą obawy inwestorów. Pierwszym z nich jest fakt, iż w ramach 100 adresów ulokowane jest aż 98% XLM, z czego 89,6% na 10 adresach. W białej księdze Stellara przeczytamy, iż z czasem Fundacja będzie stopniowo dystrybuować posiadane przez siebie tokeny po to, by mieć kontrolę nad podażą i rozwijać społeczność użytkowników zgromadzoną wokół projektu.

Drugi problem jest natury prawnej. Istnieje prawdopodobieństwo, że amerykański regulator (SEC) uzna XLM za papier wartościowy (security). Jednak nie budzi to obaw CEO Fundacji, która wyraża gotowość do współpracy z regulatorami.

„Będziemy współpracować z regulatorami w stopniu, w jakim będzie to potrzebne we wszystkich tych kwestiach. Nie mam obaw, jeśli chodzi o nasz sposób zarządzania. W gruncie najważniejszą kwestią w XLM jest dla nas rozwój sieci oraz jej ulepszanie a także ulepszanie świata.”

Dixon potwierdziła również, że Fundacja kontaktowała się z różnymi organami rządowymi w celu omówienia technologii stojącej za Stellar.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here