Naga MarketsLogo Stellar na tle kosmosuCałkowita podaż dziesiątej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, Stellar Lumens (XLM), została dosłownie przecięta na pół w wyniku bezprecedensowego ruchu w historii rynku. Doprowadziło to do ogromnego wzrostu ceny altcoina, który obecnie notuje wzrost o 20 procent w ciągu ostatnich kilku godzin.

Stellar Development Foundation (SDF) – organizacja non-profit założona w 2014 roku w celu wspierania rozwoju sieci Stellara – podjęła zaskakującą decyzję o “spaleniu” ogromnej ilości tokenów XLM, nad którymi miała kontrolę.

Stellar Lumens po pożarze…

Przed tym posunięciem w sieci istniało około 105 miliardów tego typu tokenów, z czego około 20 miliardów jest w obiegu, będąc w obrocie na giełdach i używane przez firmy oraz osoby z blockchaina Stellara. Resztę przechowywało SDF: 17 miliardów tokenów na operacje SDF i 68 miliardów na prezenty oferowane przez SDF, które miały przyspieszyć adopcję kryptowaluty.

Obecnie z tego pozostało około 50 miliardów tokenów. Aż 55 miliardów zostało spalonych przez SDF, wysyłające tokeny na „konto Stellar bez sygnatariuszy”. Decyzja o spaleniu kryptowalut o wartości około 4 miliardów dolarów jest decyzją SDF.  Podmiot ponoć zdał sobie sprawę, że liczba posiadanych przez niego XLM nie do końca pokrywa się z misją „uczynienia Stellar globalnym standardem płatności”.

SDF nadal ma 12 miliardów XLM na swoje operacje, 6 miliardów na prezenty i 12 miliardów na akcje promujące partnerstwa.

Słynny twitterowicz Whale Alert potwierdził, że “spalenie” tokenów stało się faktem.

Cena altcoina idzie w górę

W wyniku tego cięcia podaży cena XLM skoczyła i to gwałtownie. Dziś jest na poziomie ok. 0,08 USD po lekkiej korekcie. Ogólnie od wczoraj i tak urosła o ok. 20 proc.

Niektórzy zaczęli dopatrywać się w powyższym szansy na tzw. sezon na alty, ale wątpliwe, by decyzja fundacji wpłynęła szerzej na rynek.

stellar

Do widzenia inflacjo

Decyzja SDF o zmniejszeniu podaży XLM była związana głównie z tym, by ograniczyć inflację tokenów. Mechanizm inflacyjny Stellar spowodował wzrost podaży XLM o 1 procent w ujęciu rocznym. Teraz został też formalnie dezaktywowany.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here