Naga MarketsUmiejscowienie zlecenia take profit i wyjścia z transakcji zazwyczaj są bardzo nisko na liście priorytetów tradera; zwykle za znajdowaniem lepszych sygnałów wejścia oraz efektywnym rozmieszczeniem stop lossów. Jest to bardzo duży błąd i zobaczymy, jak wielu traderów może z łatwością poprawić swój trading jeśli poświęci trochę więcej czasu na ulepszenie strategii “take profit” i zrozumie jak poprawnie ustawiać zlecenia realizacji zysków.

Błędy i nieporozumienia związane z celami, wyjściami i braniem zysków

Najpierw przyjrzyjmy się najczęściej popełnianym błędom jeśli chodzi o wychodzenie z transakcji i branie zysków, zanim przyjrzymy się narzędziom i technikom pomocnym w określaniu celu. Poniższe błędy stanowią większość problemów związanych z wyjściem z transakcji, a unikając ich, większość traderów prawdopodobnie zauważy znaczny postęp w swoim tradingu.

#1 Wyjścia jako funkcja twojego stopa

Kardynalnym błędem w umiejscawianiu zlecenie realizacji zysków jest wybieranie miejsca wyjścia w oparciu o kwotę jaką chcesz zarobić, a nie na podstawie kontekstu wykresu. Zawsze, ale to zawsze wybieraj poziom cenowy, który jest sensowny w ogólnym kontekście twojej transakcji i wykresu na jakim handlujesz. Rynek nie dba o Twoje zlecenia i musisz upewnić się, że cena może je osiągnąć.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ludzie zazwyczaj wybierają punkt wyjścia jako funkcję swojego punktu wejścia i najczęściej jest to dowolna kwota wyrażana w dolarach (czy np. złotych).

#2 Co zrobisz jeśli cena nie trafi w twój TP?

Bardzo często zdarza się, że cena podąża w kierunku celu, a następnie zmienia kierunek kilka punktów przed faktycznym zleceniem realizacji zysków. Co powinieneś zrobić przy takim scenariuszu? Moje analizy setek zawartych transakcji pokazują, że bardziej opłaca się wyjść z takiej transakcji i nie mieć nadziei na kolejny rajd w kierunku docelowego poziomu. Cena porusza się falami, a twoje zlecenie nie ma dla rynku żadnego znaczenia; tak więc jeśli twój cel został pominięty, wyjdź z transakcji i bierz co możesz, ale nie licz na drugą szansę.

#3 Odrzucanie strat

Poniżej znajdziesz świetny cytat z książki “Czego nauczyłem się tracąc milion dolarów”:

Jeśli wiesz dokładnie ile zyskasz, ale nie wiesz ile możesz stracić, zaprzeczasz stratom

Zawsze najpierw skupiaj się na potencjalnej stracie. Sekwencja podczas transakcji wygląda następująco:

(1) Upewnij się, że widzisz ważny sygnał wejścia (nie wchodź jeszcze w transakcję)

(2) Określ racjonalny poziom stop loss i take profit (nie wchodź jeszcze w transakcję)

(3) Czy stosunek zysku do ryzyka jest wystarczajaco wysoki? Jeśli tak, wtedy wejdź w transakcję. Jeśli nie, pomiń transakcję – nie przesuwaj zleceń stop i profit, by stworzyć sztuczny współczynnik ryzyka do zysku. Nigdy nie grzeb w zleceniach, by sztucznie wykreować wybrany stosunek ryzyko:zysk.

#4 Prawdopodobieństwo wygranej

Nie można obliczyć prawdopodobieństwa tego, że transakcja będzie zyskowna podczas jej zawierania. Nie można także przewidzieć zysków bez względu na miejsce docelowe. Zyski zawsze są potencjalne i ważne jest, by najpierw skupić się na ryzyku, ponieważ to jedyna rzecz, którą naprawdę można kontrolować.

#5 Ostatni moment obiektywności

Bardzo ważne jest, by określić swój stop i poziom docelowy przed wejściem w transakcje. Kiedy już zajmiesz pozycję, nie możesz podjąć decyzji obiektywnie, a twój proces ich podejmowania jest często napędzany emocjami i wszystko odnosi się do cen wejścia.

Poniżej kolejny świetny cytat z książki “Czego nauczyłem się tracąc milion dolarów”:

Ostatni moment obiektywizmu gracza w ruletkę jest ma miejsce zanim postawi on zakład i koła zaczynają się kręcić. Potem nie może zrobić już nic, by stracić więcej pieniędzy. Dla uczestnika rynku ostatnim momentem obiektywności jest moment przed wejściem w pozycję. Jednak nawet po tym, wciąż może zrobić wiele, aby stracić więcej pieniędzy. Dlatego wszystkie Twoje decyzje i plany muszą zostać dokonane przed zawarciem transakcji.

#6 Możesz zbankrutować biorąc zyski

To bardzo dobry przykład tego, gdzie powszechnie dostępna wiedza jest zła. Ponownie, trader, który wielokrotnie tnie swoje zyski, powoli wydrenuje swój rachunek. Ważne jest, by być świadomym takich negatywnych zachowań i ściśle monitorować je w swoim dzienniku handlowym.

Metody realizowania zysków

Jeśli chodzi o faktycznie branie zysków istnieją 2 metody, z których mogą wybierać traderzy, a my przyjrzymy się wadom i zaletom każdej z nich.

#1 Metoda otwartego księgowania zysków

Co to jest: W przypadku tej metody, traderzy nie używają zleceń typu “hard take profit” na wcześniej określonych poziomach cenowych, ale pozwalają swoim zyskom rosnąć do czasu pojawienia się sygnału wyjścia, po którym ręcznie zamkną transakcję.

Plusy: Traderzy, który wykorzystują metodę otwartych zysków mogą potencjalnie o wiele dłużej utrzymywać zyskowne pozycje i nie ograniczać im potencjału do wzrostu od samego początku.

Minusy: Amatorzy, niedoświadczeni traderzy, którzy mają problem z dyscypliną i zarządzenim ryzykiem powinni trzymać się z dala od tej metody. Traderzy, którzy nie potrafią odczytywać ruchów cen albo wyjdą z transakcji zbyt wcześnie, bo nie potrafią odróżnić zniesienia od odwrócenia lub pozwolą na to, by ich transakcje trwały zbyt długo, ponieważ stają się zbyt chciwi, a kończą na tym, że oddają zyski.

Podsumowanie: Takie podejście powinno być stosowane jedynie przez doświadczonych traderów. Może natomiast mieć katastrofalny wpływ na wyniki i zachowania amatorów.

#2 Twardy zysk

Co to jest: Jest to konwencjonalne podejście polegające na tym, że umieszczasz swoje zlecenie take profit na zdefiniowanym uprzednio poziomie, które jest następnie automatycznie wykonywane, gdy cena je dosięgnie.

Plusy: Takie podejście eliminuje domysły i możesz dzięki niemu zmierzyć stosunek ryzyka do zysku swoich transakcji. Twarde cele pozwalają traderom ustalić obiektywne i powtarzalne podejście do wychodzenia z transakcji.

Koncepcje z portalu Tradeciety.com możesz samodzielnie sprawdzić na rachunku w XM. Broker ten oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Minusy: Tworzy się kotwicę (do określonego poziomu) i możesz pominąć większe ruchy.

Podsumowanie: Zazwyczaj zalecam traderom stosowanie twardych zleceń TP ze względu na aspekt emocjonalny i obiektywność. Na końcu artykułu wyjaśniam w jaki sposób łączę twarde cele z podejściem uznaniowym.

Narzędzia i wskaźniki pozwalające ustalić cel dla transakcji

Niezależnie od tego czy korzystasz z twardych celów, czy twoje podejście jest otwarte, poniższe narzędzia mogą pomóc w ustaleniu bardziej bardziej zdecydowanego i rozsądnego podejścia do TP (take profit).

#1 Wsparcie / opór, szczyty / dołki lub podaż / popyt

Zazwyczaj szukam pierwszej poważnej przeszkody przy wejściu w transakcję, a następnie szacuje szanse na utrzymaniu lub wybicie tego poziomu. Najważniejsze poziomy wsparcia / oporu i poprzednie szczyty / dołki używane są przez wielu traderów i często widać reakcję w okolicach tych obszarów o znacznym wpływie.

Konserwatywne podejście polega na umieszczeniu zlecenia typu take profit przed tymi istotnymi poziomami. Ważne jest tu, by skupić się na głównych poziomach i nie przejmować się każdą potencjalną linią poziomą po drodze.

#2 Wypełnienie Fibo

Przy pomocy zasięgów Fibonacciego można zmierzyć potencjał zysku na rynku w trendzie. Nie zawsze można znaleźć dobrą formację A-B-C dla narzędzia Fibonacciego, ale po określeniu jednego z rozszerzeń, 138,2% lub 161,8% mogą zaoferować miarodajną i wiarygodną okazję do realizacji zysku.

Sprawdza się to szczególnie dobrze w przypadku podejścia odgórnego: jeśli na wyższym interwale określisz zasięg Fibo, możesz przejść na niższą ramę czasową, by tam szukać okazji do wejścia w transakcje.

#3 ATR

Przy pomocy wskaźnika ATR można określić jak daleko cena potencjalnie podąży w danym okresie czasu. Metoda z wykorzystaniem ATR jest szczególnie skuteczna dla dziennego ATR. Jeśli widzisz, że cena przekroczyła już dzienny ATR, kolejne pchnięcie w kierunku trendu nie jest zbyt prawdopodobne. Metoda z ATR może być łączona z innymi metodami takimi jak wsparcia / opory, gdzie szacuje się prawdopodobieństwo utrzymania lub przełamania poziomu poprzez analizowanie ogólnego potencjału dziennego zakresu. Co więcej, ATR pozwala reagować na zmieniające się warunki rynkowe. Kiedy ATR jest wysoki, należy stosować bardziej oddalony TP, podczas gdy bardziej konserwatywny konieczny jest przy niskim ATR.

#4 Wstęgi Bollingera

W trakcie trendu cena często pozostaje blisko zewnętrznych band. Pod koniec trendu można zobaczyć skok poza wstęgę, który może może zapowiadać odwrócenie – szczególnie jeśli skok ma miejsce wraz odrzuceniem ceny.

Wyczerpanie trendu występuje, gdy cena nie dociera już do zewnętrznych wstęg i może to również zapowiadać potencjalną zmianę sentymentu wśród kupujących i sprzedających. Sprawdza się to szczególnie, kiedy ma miejsce wraz z dywergencją momentum.

#5 Średnie kroczące

Zwłaszcza podczas okresów trendu na rynku, średnie kroczące mogą pomóc w ustaleniu dobrego podejścia do realizacji zysków. Podczas silnego trendu cena zazwyczaj utrzymuje się powyżej lub poniżej średniej ruchomej przez dłuższy czas. Sygnał do wyjścia występuje wtedy, gdy cena przekracza średnią ruchomą po stronie przeciwnej do trwającego trendu. Krótkoterminowe średnie takie jak 21-okresowa EMA są idealne jeśli chodzi o podążanie za falami trendu i wychodzenie z transakcji.

#6 Realizowanie zysków z price action

Price action można zastosować jako samodzielną metodę realizowania zysków – zwłaszcza gdy stosujesz podejście otwarte, gdzie szukasz sygnału price action, który zapowiada zmianę sentymentu. Można wtedy skorzystać z pin barów, outside (engulfing) barów, głów i ramion, odrzucenia na szczytach i dołkach oraz innych formacji price action.

Najlepsze z obu światów – strategia TP

We własnym tradingu wykorzystuje twarde cele na zdefiniowanych uprzednio poziomach cenowych bazując na wsparciach / oporach oraz zasadach wynikający z podaży i popytu. Jednakże monitoruje także cenę i jeśli widzę zmianę w zachowaniu bazując na wstęgach Bollingera lub nakreślonego wyżej podejścia ze średnimi kroczącymi, wychodzę z mojej transakcji manualnie. Twarde cele eliminują zgadywanie, ale myślenie uznaniowe pozwala mi zachować elastyczność i zarządzać swoimi transakcjami w oparciu o kontekst rynkowy.

Spotkaj się na żywo z traderem i autorem artykułów z portalu Tradeciety – Rolfem Schlotmannem. W marcu 2018 poprowadzi on wykład na konferencji FxCuffs! Zarezerwuj sobie miejsce za darmo, już dziś:

WEZMĘ UDZIAŁ W WYKŁADZIE

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here