Naga Markets

Startupy w Polsce rozwijają się coraz szybciej! Wywiad z Pawłem Majem z Warsaw Equity GroupPatrząc na ilość środków, które każdego roku inwestowane są w startupy, obserwujemy prawdziwy boom na tego rodzaju inwestycje. Wysoki zwrot z inwestycji oraz różnorodność projektów przyciąga nie tylko inwestorów indywidualnych, ale także zagraniczne fundusze inwestycyjne. O tym, jak zmienił się ten rynek i co wciąż doskwiera polskim startupom, opowiedział podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Paweł Maj z Warsaw Equity Group.Startupy w Polsce przeżywają prawdziwy rozkwit

Od początku pandemii ekosystem startupów w Polsce wzrósł około 4-krotnie, a liczba rund finansowania systematycznie, choć powoli zaczyna przypominać tą, jaką obserwujemy na bardziej dojrzałych, zachodnich rynkach. Sektor startupów rośnie w siłę i dostarcza nowych możliwości inwestycyjnych, których jeszcze kilka lat temu próżno było szukać na poziomie regionalnym, czy krajowym.

– Dziś mamy już wszelką sposobność, aby nasz ekostystem startupowy przebił się w końcu na arenę międzynarodową. Widać to po ilości funduszy, które decydują się inwestować kapitał w Polsce. Przez lata debatowaliśmy nad przyszłością branży i w końcu, na naszych oczach ona dorasta – powiedział Paweł Maj, Investment Director Warsaw Equity Group.

Paweł Maj jako doświadczony inwestor, reprezentujący zarówno fundusze, jak i startupy zauważył, że obecnie największym wyzwaniem stojącym przed każdym chcącym zaistnieć projektem jest obranie prawidłowej drogi oraz korygowanie jej, pod wpływem sygnałów wysyłanych przez rynek.

– Kluczowe dla każdego startupu jest prawidłowe przygotowanie. Działając wiele lat na tym rynku, pokazuję jak zaplanować i przygotować się do drogi, a zawieszać swój wzrok jedynie na celu podróży. Około 80% czasu to przygotowanie, jedynie 20% to samo pozyskiwanie finansowania – dodał.

Ekspert zauważył, że żadne startupy nie mają czasu na popełnianie błędów, a polscy innowatorzy często ograniczają swoją docelową grupę inwestorów do małych społeczności, co wraz z dalszym rozwojem ekosystemu powinno się zmieniać.

Autor poleca również:

AVA TradeŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułAtomic Jelly chce zrewolucjonizować świat symulatorów – Wywiad z Bartoszem Rakowskim
Następny artykułKolejny krach a po nim odbicie? Czego świat nie wie o kryptowalutach?
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here