Naga MarketsStartupy: kontrowersyjne pomysły, które przerodziły się w wielomilionowe biznesyW ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba nowych aplikacji i technologii, które wzbudziły niemałe kontrowersje.Żywa dyskusja na temat tych odważnych produkcji przyczyniła się do wzrostu ich popularności, a dziś korzystają z nich nawet miliony użytkowników na całym świecie.

ElonMusk i Neuralink

Niewątpliwie jedną z najbardziej barwnych postaci w świecie innowacji jest ElonMusk, który wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające z rozwoju SI (sztucznej inteligencji). Mimo to pełni on funkcję CEO w jednej z najbardziej kontrowersyjnych firm ostatnich lat – Neuralink Corporation. Firma ta łączy neurochirurgię z technologią za pomocą produkcji i implantacji chipów do mózgu.Spółka rozpoczęła swoją działalność pięć lat temu, a już w kwietniu 2021 roku opublikowała film przedstawiający małpę, która po zabiegu wszczepienia urządzenia była w stanie grać w gry wideo za pośrednictwem swojego umysłu.

Testy na małpach nie były jednak pierwszym krokiem tego amerykańskiego przedsiębiorstwa do rozwoju sztucznej inteligencji. W roku 2020 testom były poddawane także świnie, w związku z czym projekt Elona Muska został skrytykowany przez miłośników zwierząt.Kontrowersje wzbudziła też sama wizja „ulepszania” organizmu za pomocą technologii. W kwietniu założyciel Neuralink zapowiedział, że zamierza przeprowadzać testy na ludziach i powinny one rozpocząć się jeszcze w tym roku. Według Muska wynalazek ten zdoła uleczyć choroby takie jak Parkinson czy Alzheimer, a także inne zaburzenia psychoruchowe.

W ostatnim czasie zwiększenie zaangażowania finansowego w ten start-up wynosiło dwieście pięć milionów dolarów, a jednym z głównych wspierających projekt Elona Muska jest Google Ventures.

Snapchat jako aplikacja do sextingu

Za pośrednictwem tego medium użytkownicy systemów iOS i Android przesyłają sobie ponad dwieście milionów zdjęć każdego dnia. Cechą charakterystyczną aplikacji jest ograniczony czas odczytu wiadomości czy wyświetlania zdjęć/filmów, dzięki czemu doskonale sprawdza się ona jako narzędzie do sextingu, czyli wymiany wiadomości i zdjęć erotycznych.

W 2014 roku Snapchat zaprezentował funkcję Snapcash, która była najbardziej popularna wśród dorosłych użytkowników owej aplikacji. Dodatek ten umożliwił użytkownikom prywatyzację własnego kontentu i monetyzację udostępnianych treści, jednak ze względu na brak popularności został zamknięty cztery lata później. Bezpośrednio przyczyniły się do tego firmy takie jak Facebook, Google oraz Apple, które odwzorowały podstawowe funkcje Snapchata i wprowadziły własne sposoby transferu pieniędzy.

Mimo to Snapchat wciąż regularnie zwiększa swoje zaangażowanie we współpracę z branżą pornograficzną, a użytkownicy posiadający subskrypcję mają możliwość wykupienia kontentu dla dorosłych.

Jest to przykład monetyzacji danej usługi w modelu SaaS, która polega na wykupieniu dodatkowych funkcji w konkretnym przedziale czasowym.Dziś cena tej popularnej aplikacji opiewa na ponad dziewięćdziesiąt miliardów dolarów.

Telegram i ISIS

Telegram to obecnie jeden z najbardziej popularnych szyfrowanych komunikatorów. Jest prawie niemożliwy do wyszpiegowania lub zhakowania. Produkt ten został stworzony przez przedsiębiorcę Pawła Walerjewicza Durowa, który nazywany jest rosyjskim Markiem Zuckerbergiem.

Aplikacja posiada ponad pięćset milionów aktywnych użytkowników, a to głównie za sprawą spadku popularności WhatsApp, który w ostatnim czasie stracił na wiarygodności. Telegram okazał się więc bardziej konkurencyjną alternatywą tej proponowanej przez firmę Facebook, co z kolei przyczyniło się do wykorzystania tego komunikatora przez różne grupy przestępcze, w tym także ISIS. Organizacja ta niejednokrotnie wysyłała za pośrednictwem aplikacji zaproszenia zarówno swoim dotychczasowym członkom, jak i rekrutom. Telegram przez swoją funkcjonalność ułatwia zwolennikom radykalnego islamu szerzenie dżihadowskiej propagandy.

W sierpniu 2021 roku liczba pobrań tej aplikacji przekroczyła miliard, natomiast jej dokładna wycena nie jest znana ze względu na brak konkretnych danych o monetyzacji. Z oficjalnych informacji wiadomo, że jest dokapitalizowywana przez swoich założycieli. Szacuje się, że wartość Telegrama opiewa na trzy do pięciu miliardów dolarów. Wynik tenjest zdumiewający choćby z tego względu, że twórcy komunikatora nie wydali ani grosza na jego reklamę, a korzystanie z aplikacji jest w pełni darmowe. Telegram nie posiada również żadnych reklam ani dodatkowych opłat za wysyłanie wiadomości.

Luxy, czyli „Tinder bez biednych ludzi”

Tinder jako aplikacja randkowa sama w sobie wzbudza kontrowersje przez propagowanie powierzchownego nawiązywania relacji. Początkowo jej opcje ograniczone były do możliwości przesuwania palcem w lewo lub prawo, a użytkownik mógł oceniać daną osobę tylko na podstawie jej wyglądu na zdjęciach. Następnie dodano możliwość umieszczenia w opisie swojego wykształcenia, zawodu lub hobby.

Firma Luxyinc .postanowiła pójść o krok dalej i stworzyła aplikację randkową, którą pierwotnie określiła jako „Tinder minus poor people”, a następnie – „An online millionaires club”. Luxy oferuje nie tylko parowanie osób pod względem wyglądu, lecz także umożliwia użytkownikom między innymi porównywanie upodobań dotyczących luksusowych marek ubrań czy samochodów. Twórcom aplikacji zależy na wyraźnym zaznaczeniu, że jest ona przeznaczona dla „singli wysokiej jakości” stanowiących jeden procent społeczeństwa. W 2020 roku liczba użytkowników Luxy przekroczyła już dwa miliony.

Z podobną inicjatywą wyszli twórcy aplikacji randkowej The League, która również jest dostępna na całym świecie i ogranicza grono użytkowników wyłącznie do ludzi sukcesu.

Symulatory, gry oraz mody

Wraz z rozwojem branży gamingowej na rynku pojawiły się symulatory rozmaitych zawodów. Umożliwiają one wcielenie się w najróżniejsze role – od pilota samolotu pasażerskiego lub militarnego przez kierowcę aut ciężarowych aż po hodowcę marihuany czy sutenera.

Jednym z przykładów kontrowersyjnych owoców tej branży w ostatnim czasie okazał się Weedcraft- wytwór polskiego studia VileMonarch. Jest to symulator upraw i dystrybucji konopi. Ze względu na swoją treść reklamy tej gry zostały zablokowane przez serwisy takie jak YouTube czy Facebook.

Kolejnym przykładem są produkcje takie jak Virtual Pimp, czyli symulatory sutenera, lub rozszerzenia pod nazwą prostitutiondo serii gier The Sims. Gracze często sami organizują zbiórki pieniędzy na stworzenie owych dodatków, a te cieszą się coraz większą popularnością.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw mercator | kurs korony islandzkiej wykres | kurs jena prognozy 2021 | kruk kurs akcji | pko notowania | dax index | comarch giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here