Realizowanie strategii ESG (ang. Environmental, Social and Governance) coraz częściej skupia na start-upach zainteresowanie dużych podmiotów, chcących ograniczać swój wpływ na środowisko oraz postępować zgodnie z najnowszymi trendami. Tym samym zielona transformacja nie tylko przyczynia się do poprawy jakości życia, ale także do rozwoju inwestycji oraz innowacji. O tym, jakie wyzwania i nowe możliwości daje inwestowanie w ekologię, opowiedziała Małgorzata Walczak, PFR GreenHub Fund of Funds, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022.
- Na rynku pojawia się coraz więcej projektów realizujących strategię odpowiedzialnego rozwoju ESG
- Polska ma przed sobą jeszcze daleką drogę, jednak największe przedsiębiorstwa dostrzegają korzyści płynące ze zrównoważonego rozwoju
- Jakie możliwości stwarza inwestowanie w ESG i z jakie wiążą się z tym wyzwania? Dowiedz się z poniższego nagrania
- Dołącz do bezpłatnego wydarzenia Reach4.biz Meetup współorganizowanego przez Comparic.pl. Spotkaj się z nami w Warszawie już 2 czerwca 2022 r.
Startupy korzystają na ekologicznych trendach
Zielona transformacja to hasło, które na stałe zagościło w świecie mediów i biznesu, stając się popularnym synonimem postępu oraz innowacji. Choć zwrot ten kojarzy się głównie z odnawialnymi źródłami energii, tak równie często powinien być kojarzony z realizacją strategi ESG.
– ESG nie jest elementem marketingu, to rzeczywista strategia, która posiada mierzalne wskaźniki. Dla największych podmiotów kwestie związane z dbałością o środowisko, społeczeństwo oraz świadome zarządzanie stały się oczywiste. Świadomość ta coraz częściej przejawia się w przyjmowanej przez firmy polityce, stawiającej na ekologiczne rozwiązania, w których realizacje często bywają angażowane mniejsze podwykonawcze przedsiębiorstwa lub właśnie startupy. W ten sposób ekologiczny pomysł może być świetną drogą do szybkiej komercjalizacji biznesu oraz perspektywicznego partnerstwa – zaznaczyła Małgorzata Walczak z PFR GreenHub Fund of Funds.
O ile kwestie społeczne oraz zarządzanie wydają się oczywiste, tak największym wyzwaniem, przed jakim stoją przedsiębiorstwa, wciąż jest kwestia środowiska.
– W najmniejszych przedsiębiorstwach główną przeszkodą wciąż są finanse. Inwestowanie nie tylko w produkt, ale i sposób jego wytworzenia, nisko-emisyjność, równe płace, work-life balance to wszystko wymaga poświęcenia dodatkowego kapitału. My chcemy pokazać, że w świecie inwestorskim nie można już funkcjonować bez ESG, lub jest to bardzo trudne. Coraz więcej inwestorów dopytuje się, w jaki sposób firma, w którą inwestują, podąża za najnowszymi badaniami oraz szeroko przyjętymi strategiami rozwoju – dodała Małgorzata Walczak.
Ekspertka dodała, że choć obecnie to głównie państwo wspiera innowacyjne technologie, tak napływ kapitału prywatnego z roku na rok zauważalnie rośnie, a przyszłość należy do projektów, które poza własnym zyskiem stawiają na zrównoważony rozwój.
Autor poleca również:
- Uniswap znajduje się w rynkowej konsolidacji
- Dolar osłabia się względem euro i funta. Kursy EUR/USD i GBP/USD okiem analityków UOB
- Euro (EUR/USD) znajduje się na poziomie 1,0675. Lagarde umacnia wspólną walutę