Naga Markets

Start-upy i ekologia - Co daje inwestowanie w innowacje? Odpowiada Małgorzata Walczak z PFR Green HubRealizowanie strategii ESG (ang. Environmental, Social and Governance) coraz częściej skupia na start-upach zainteresowanie dużych podmiotów, chcących ograniczać swój wpływ na środowisko oraz postępować zgodnie z najnowszymi trendami. Tym samym zielona transformacja nie tylko przyczynia się do poprawy jakości życia, ale także do rozwoju inwestycji oraz innowacji. O tym, jakie wyzwania i nowe możliwości daje inwestowanie w ekologię, opowiedziała Małgorzata Walczak, PFR GreenHub Fund of Funds, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022.Startupy korzystają na ekologicznych trendach

Zielona transformacja to hasło, które na stałe zagościło w świecie mediów i biznesu, stając się popularnym synonimem postępu oraz innowacji. Choć zwrot ten kojarzy się głównie z odnawialnymi źródłami energii, tak równie często powinien być kojarzony z realizacją strategi ESG.

– ESG nie jest elementem marketingu, to rzeczywista strategia, która posiada mierzalne wskaźniki. Dla największych podmiotów kwestie związane z dbałością o środowisko, społeczeństwo oraz świadome zarządzanie stały się oczywiste. Świadomość ta coraz częściej przejawia się w przyjmowanej przez firmy polityce, stawiającej na ekologiczne rozwiązania, w których realizacje często bywają angażowane mniejsze podwykonawcze przedsiębiorstwa lub właśnie startupy. W ten sposób ekologiczny pomysł może być świetną drogą do szybkiej komercjalizacji biznesu oraz perspektywicznego partnerstwa – zaznaczyła Małgorzata Walczak z PFR GreenHub Fund of Funds.

O ile kwestie społeczne oraz zarządzanie wydają się oczywiste, tak największym wyzwaniem, przed jakim stoją przedsiębiorstwa, wciąż jest kwestia środowiska.

– W najmniejszych przedsiębiorstwach główną przeszkodą wciąż są finanse. Inwestowanie nie tylko w produkt, ale i sposób jego wytworzenia, nisko-emisyjność, równe płace, work-life balance to wszystko wymaga poświęcenia dodatkowego kapitału. My chcemy pokazać, że w świecie inwestorskim nie można już funkcjonować bez ESG, lub jest to bardzo trudne. Coraz więcej inwestorów dopytuje się, w jaki sposób firma, w którą inwestują, podąża za najnowszymi badaniami oraz szeroko przyjętymi strategiami rozwoju – dodała Małgorzata Walczak.

Ekspertka dodała, że choć obecnie to głównie państwo wspiera innowacyjne technologie, tak napływ kapitału prywatnego z roku na rok zauważalnie rośnie, a przyszłość należy do projektów, które poza własnym zyskiem stawiają na zrównoważony rozwój.

Autor poleca również:

NED


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here