Naga Markets„Stara szkoła” Wall Street nie interesuje millenialsów, twierdzi miliarder Mark Cuban
Mark Cuban o ważnych zmianach na Wall Street

Przepływy kapitałowe, wskaźnik ceny akcji do zysku, czy też wartość przedsiębiorstwa netto oraz projekcje przyszłych przychodów są chlebem powszednim „starej szkoły” inwestorów z Wall Street, jednak nie interesują millenialsów, twierdzi miliarder Mark Cuban. Jego zdaniem przechodzą oni z rynku kryptowalut na rynek akcyjny, gdzie zmieniają paradygmaty dotychczasowego funkcjonowania giełdy mając do tego pełne prawo, co dobitnie pokazał przykład GameStop.

  • Do tej pory na Wall Street inwestor indywidualny był osamotniony. To co wydarzyło się jednak wokół spółki GameStop pokazało zdaniem Marka Cubana, że „rynkowe płotki” razem mogą stawić czoła „grubym rybom”
  • Popularny miliarder nazywa młodych inwestorów pokoleniem „magazynu wartości” (store of value)
  • Jak zauważa akcje, złoto, czy też kryptowaluty nie różnią się niczym od siebie i posiadają swoją wartość dlatego, że rynek w nią wierzy i jest gotowy zapłacić za dane aktywo określoną cenę

Mark Cuban o magazynach wartości i nowym pokoleniu na Wall Street

kupujący złoto powiedzą Ci, że złoto jest magazynem wartości z powodu jego historii jako fundamentu dla waluty, lub rzeczywistego użycia jako waluty. Że jest to zabezpieczenie przed inflacją. Że ma wartość wewnętrzną, ponieważ jest używane do produkcji i wyrobu biżuterii. To wszystko jest narracją. Jest mnóstwo innych “metali szlachetnych”, które spełniają te same kryteria. Ale złoto ma więcej nabywców. Kiedy liczba kupujących wzrasta, cena idzie w górę i na odwrót. Nie ma nic wyjątkowego ani szczególnego w złocie poza tym, że wystarczająco dużo ludzi wierzy w tę historię, by kupować złoto – komentuje na swoim blogu Mark Cuban.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cuban to urodziny w 1958 roku amerykański miliarder, osobowość telewizyjna oraz inwestor, którego wartość wyceniana jest obecnie na ponad 4 miliardy dolarów. Od lat zaangażowany jest między innymi w rozwój rynku kryptowalut, którego adopcję chętnie komentuje w mediach.

Jak zauważa, dla nowej fali inwestorów, którzy milionami rachunków maklerskich spływają na Wall Street dzięki łatwo dostępnym aplikacjom mobilnym do tradingu nie ma znaczenia, czy handlują na złocie, rynku akcji, walutach, czy też kryptowalutach. Znaczenia nie ma analiza techniczna oraz fundamentalna, a wszystko sprowadza się do kupna i sprzedaży w odpowiednim momencie.

Dla „oldschoolowego Wall Street” ważne było fizyczne posiadanie. Rynek kryptowalut zdaniem Marka Cubana oraz cyfryzacja aktywów jednak całkowicie to zmieniła, a decentralizacja doprowadzi do tego, że „magazynem wartości” będzie mogło zostać wszystko, w co uwierzą inwestorzy.

– (…) istnieje coraz większa liczba inwestorów i traderów, którzy uważają, że towary cyfrowe i rynki kryptowalutowe są lepsze niż stare rynki fizyczne i giełda, a większość z nich jest młoda. Uwielbiają fakt, że nikt nie ma nad nimi władzy. Że nie ma centralnej władzy, a oni otrzymują wyniki swoich własnych wysiłków bez jakiejś agencji rządowej lub wielkiej firmy, która jest pośrednikiem. Każdy negatywny moment finansowy w ich życiu był wynikiem tego, że jakaś ogromna jednostka stała się chciwa – pisze dalej Cuban.

WallStreetBets może zmienić stare Wall Street

Mark Cuban jest zdania, że osoby zrzeszone na portalu Reddit wokół forum WallStreetBets odpowiedzialne za ostatnie hiperboliczne wzrosty na akcjach spółki GameStop chcą przenieść zdecentralizowane zasady funkcjonowania rynku kryptowalutowego na rynek akcyjny. Zdają sobie sprawę, że Wall Street nie zmieniało się od pokoleń i pomimo cyfryzacji utarte schematy pozostały te same, gdzie przewagę nad inwestorami detalicznymi mają duzi gracze.

Wydarzenia z początku 2021 roku pokazały jednak, że odrobina solidarności w gronie właśnie najmniejszych uczestników rynku potrafi doprowadzić do miliardowych strat w portfelach grubych ryb.

– To pokolenie nie dba o to, co stara szkoła Wall Street myśli lub mówi o wycenach. Nie dbają o wskaźniki wyceny i analizy fundamentalnej, ani o to jak wyglądają prognozy zysków analityków. W ogóle ich to nie obchodzi. Nauczyli się, że Wall Street chodzi w górę i w dół i nagradza głównie tych, którzy posiadają najwięcej pieniędzy. Cała otoczka to jedynie sprytny marketing zachęcający do angażowania kapitału w rynek akcji, a millenialsi chcą zmienić zasady gry i skopać tyłek dużym rybom – komentuje Mark Cuban.

Jako grupa mogą celować w każdy fundusz hedgingowy, każdą akcję, w dowolnym czasie, z dowolnego powodu i zmienić zasady gry. Zdaniem Cubana nie musi to być wcale negatywne, ale może posiadać również pozytywny wydźwięk np. poprzez zwiększenie wartości spółek odpowiedzialnych społecznie albo uzyskanie kolektywnie sporego udziału w akcjonariacie danego przedsiębiorstwa wpływając tym samym na podejmowane przez to przedsiębiorstwo decyje.

– Jednak to jest dokładnie to, czego Wall Street nienawidzi i z czym będzie walczyć, ponieważ to odbiera władzę z ich rąk. Pokolenie „magazynu wartości” nie chce łamać prawa, chce złamać system, który tworzył dla nich wyzwanie za wyzwaniem. Aby usunąć ludzi, którzy ich ignorowali i nadal ich odrzucają i wprowadzić ludzi, którzy rozumieją, jaka ma być ich przyszłość. Każde pokolenie w tym kraju miało swoją unikalną, szczególną moc. Pokolenie Store of Value znalazło przynajmniej jedną ze swoich specjalnych mocy w jedności finansowej. My jako kraj będziemy o wiele lepsi, jeśli ich zrozumiemy, będziemy ich szanować i będziemy się od nich uczyć – podsumowuje popularny miliarder.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje giełdowe | wartość złotówki | euro cena | notowania złotego | złotówki |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPallad wraca do wzrostów
Następny artykułZłoto ma przed sobą wspaniałą hossę i może być świetną inwestycją
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here