Naga MarketsRopa naftowa jest jednym z lepszych towarów, którym można handlować na całym świecie. Rynek jest niezwykle aktywny i jest dobrze znany handlowcom z całego świata. Ceny ropy zmieniają się w wyniku najdelikatniejszego szeptu o cenach za baryłkę. Jeszcze większy wpływ na cenę mają sytuację geopolityczne głównie w USA, co sprawia, że ropa jest  ulubieńcem  huśtawek cenowych i inwestorów szukających adrenaliny. 


To niestabilne środowisko może zapewnić pewne solidne możliwości handlowe, bez względu na to, czy skupiasz się na transakcjach jednorazowych, czy jesteś inwestorem długoterminowym.  Inwestycja w czarne złoto może również przynieść ogromne straty, jeżeli jej cena drastycznie spadnie.

Ropa naftowa jest również jednym z najbardziej aktywnie handlowanych towarów na świecie. Cena ropy naftowej wpływa na cenę wielu innych towarów, w tym benzyny i gazu ziemnego. Jednak gwałtowny wpływ cen ropy naftowej wpływa również na ceny akcji, obligacji i walut na całym świecie.

Ropa naftowa pozostaje głównym źródłem energii dla świata, pomimo zwiększonego zainteresowania sektorem energii odnawialnej i trendem „żyć bardziej eko”

Handlowanie ropą naftową może być mylące. Większość firm oferujących inwestycję w ropę naftową zaleca, by każdy inwestor zapoznał się i zrozumiał rynek kontraktów futures. Kiedy handlujesz kontraktem futures, masz obowiązek albo kupić lub sprzedać – zadzwonić lub odłożyć – towar przed datą wygaśnięcia po określonej cenie. 

Jeśli wykonasz połączenie, jedynym sposobem na uniknięcie faktycznej konieczności odebrania 10 000 baryłek ropy naftowej jest sprzedanie jej przed wygaśnięciem. Handel futures nie jest dla początkującego.

Podstawy ropy naftowej

Pomimo codziennego używania, niewiele osób zna różnice między ropą naftową a benzyną. Ropa naftowa jest surowcem rafinowanym do produkcji benzyny, oleju opałowego, oleju napędowego, paliwa do silników odrzutowych i wielu innych produktów petrochemicznych.  Mówiąc najprościej ropa jest to surowy produkt. Surowiec występuje również w wielu różnych gatunkach takich jak Light Sweet Crude Oil, który jest przedmiotem obrotu na nowojorskiej giełdzie. „Light Sweet” jest najpopularniejszym gatunkiem ropy naftowej w obrocie, ponieważ najłatwiej jest go destylować na inne produkty.

Kolejną klasą ropy jest Brent Blend Crude, która jest przedmiotem obrotu głównie w Londynie i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rosja, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone są trzema największymi producentami ropy na świecie od 2018 r. Około dwóch trzecich całej ropy to Brent, który jest wydobywany z około 15 różnych złóż.

West Texas Intermediate (WTI) jest surowcem pochodzącym ze studni w USA. Produkt jest lekki i słodki, idealny do benzyny. Handluje się nim na giełdzie w Chicago (CME) i NYMEX

Bliskowschodnia ropa znana jest jako ropa w Dubaju i Omanie. Ma wyższą zawartość siarki i należy do kategorii ciężkiego, kwaśnego oleju. 

Kiedy rafinowana lub przetwarzana jest ropa naftowa, potrzeba około trzech baryłek ropy do wyprodukowania dwóch baryłek bezołowiowego gazu i jednej baryłki oleju opałowego. Pomaga to zobrazować potrzeby produkcyjne ropy naftowej i dlaczego tak dokładnie monitoruje się poziomy produkcji i dostaw.

Raporty dotyczące ropy naftowej

Główne informacje dotyczące ropy naftowej znajdują się w cotygodniowym raporcie amerykańskich agencji Energy Information Administration (EIA). Raport jest wydawany w każdą środę około 16:30 czasu polskiego, a handlowcy z niecierpliwością czekają na jego publikację.

Wskazówki dotyczące handlu kontraktami na ropę naftową

Kontrakty futures na ropę są znane ze swojej zmienności. Oto kilka szybkich wskazówek, na które należy zwrócić uwagę podczas śledzenia zmian cen i dokonywania transakcji:

Cena gazu bezołowiowego i oleju opałowego może wpływać na cenę ropy naftowej. Popyt jest na ogół najwyższy w miesiącach letnich i zimowych. Bardzo gorące lato może zwiększyć popyt na ropę naftową i spowodować wzrost cen. Bardzo mroźna zima powoduje większe zapotrzebowanie na olej opałowy, który jest wytwarzany z ropy naftowej. Zwykle powoduje to wzrost cen. Uważaj na cięcia lub wzrost produkcji ropy naftowej z OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową), która determinuje globalną podaż i popyt na ropę.

Zmienny rynek kontraktów terminowych na ropę naftową

Ropa naftowa często handluje w niestabilnym otoczeniu. Główne wydarzenia informacyjne mogą zdarzyć się z dnia na dzień, powodując gwałtowny wzrost cen ropy naftowej. To samo może się zdarzyć w ciągu dnia, ponieważ kontrakty futures na ropę są dostępne przez całą dobę. Niezależnie od tego, czy jest to raport gospodarczy, czy napięcia na Bliskim Wschodzie, napięta sytuacja podażowa może się pogorszyć.

Artykuł partnera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here