Naga MarketsJak poinformował wczoraj Prezydent USA Donald Trump, Stany Zjednoczone wypracowały wstępną umowę handlową z Japonią dotycząca barier taryfowych oraz cyfrowego handlu. Porozumienie między krajami ma zostać zawarte “w najbliższych tygodniach” i nie wymaga zgody kongresu.

Na mocy porozumienia obniżone mają zostać cła na towary. „Ponadto zawrę także umowę wykonawczą z Japonią dotyczącą handlu cyfrowego” – napisał Trump w liście do kongresu. Trump nie wspomniał, czy położy kres groźbie nałożenia ceł na japoński import samochodów w ramach umowy handlowej.

Kwestia przemysłu motoryzacyjnego

Żadna z tych umów nie wymagałaby głosowania w Kongresie w ramach tak zwanego „szybkiego procesu” zatwierdzania. W zeszłym roku administracja Trumpa powiadomiła Kongres, że będzie kontynuować negocjacje z Japonią przy użyciu tej metody.

Jednakże przez większą część ubiegłego roku zakres rozmów zawęził się, aby wykluczyć sektor motoryzacyjny, który stanowi źródło większości deficytu w handlu USA i Japonii w wysokości 67 mld USD. Zamiast tego Trump i japoński premier Shinzo Abe ogłosili w sierpniu porozumienie, które obejmowało obniżenie ceł na towary rolne i przemysłowe, ale nie samochody.

Taryfy rolne i umowa cyfrowa

Jak dotąd nie są znane treści umów, które Stany Zjednoczone mają zawrzeć z Japonią. Jednakże wcześniej Japończycy oświadczyli, iż są gotowi na rozważenie umowy obniżającej taryfy rolne do poziomów z przygotowywanego wcześniej partnerstwa trans-pacyficznego, z którego Donald Trump wycofał się w 2017 roku, zaraz po objęciu urzędu prezydenta.

Z kolei przedstawiciele branży technologicznej USA oczekują, że umowa o handlu cyfrowym z Japonią będzie ściśle dostosowana do postanowień nowej umowy USA-Meksyk-Kanada (USMCA), które są zgodne z amerykańskim modelem rozwoju Internetu. Przepisy USMCA mają na celu zapewnienie swobodnego przepływu danych ponad granicami bez opodatkowania, zakazują wymagań dotyczących lokalizacji serwerów danych i ograniczają zdolność rządów do wymagania ujawnienia kodu źródłowego przez firmy, które regulują.

Kurs dolara do jena na nowych maksimach

Notowania dolara do jena otworzyły się wczoraj luką spadkową, która jednak szybko zostałą domknięta, a para walutowa USD/JPY na zamknięciu sesji powróciła ponad linię trendu spadkowego biegnącą od szczytu z kwietnia br. Dziś kupującym udało się wyznaczyć nowe maksima, a kurs może teraz zmierzać do strefy podaży zlokalizowanej w obrębie poziomu 108,97.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs dolara do jena (USDJPY) - wykres dzienny - 17 września 2019
Kurs dolara do jena (USDJPY) – wykres dzienny – 17 września 2019


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here