Naga MarketsPlany zaostrzenia amerykańskich sankcji na Iran

Mimo rosnącej produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz obaw o spowolnienie w globalnej gospodarce, strona popytowa na rynku ropy naftowej radzi sobie dobrze. Cena tego surowca gatunku WTI sięga obecnie już poziomu 53 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent zbliżają się do 62 USD za baryłkę. Dzisiejsze poranne wzrosty cen ropy mogą być w dużej mierze tłumaczone prognozami mniejszej produkcji ropy naftowej na Bliskim Wschodzie.

Już od grudnia ub.r. OPEC tnie wydobycie ropy naftowej, przy czym Arabia Saudyjska – nieformalny lider tej organizacji – obniżyła produkcję nawet bardziej niż oczekiwano. Ograniczenie produkcji ropy naftowej w kartelu jeszcze potrwa, ponieważ wynika ono z ustaleń podjętych na początku grudnia ub.r. w ramach porozumienia naftowego, do którego dołączyło także kilka innych krajów spoza kartelu, w tym Rosja.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednak nie wszystkie państwa OPEC tną produkcję z własnej woli. W Iranie wydobycie i eksport ropy naftowej spadły ze względu na sankcje, narzucone na ten kraj przez Stany Zjednoczone, które weszły w życie w ostatecznej formie na początku listopada poprzedniego roku. USA zatwierdziły wtedy całkowity zakaz handlu ropą naftową z Iranem, a krajom, które by się na niego nie zgodziły, zagroziły handlowymi ograniczeniami w relacjach z USA. Nieoczekiwanie jednak USA przyznały niektórym krajom wyjątki od tego zakazu – dotyczyły one przede wszystkim tych państw, dla których zupełna rezygnacja z irańskiego surowca byłaby wyjątkowo trudna lub niemożliwa.

Wyjątkiem od amerykańskich sankcji zostało objętych 8 krajów: Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Turcja,Włochy, Grecja oraz Tajwan. Tych specyficznych ulg udzielono jednak na ograniczony czas – pół roku. W maju madojść do rewizji warunków sankcji i już teraz pojawiają się spekulacje o tym, że USA najprawdopodobniej ograniczą listę krajów objętych wyjątkami, wyrzucając z niej Włochy, Grecję i Tajwan. Taki ruch dodatkowo zmniejszyłbyeksport ropy naftowej z tego kraju, ale i tak Amerykanom najprawdopodobniej nie uda się osiągnąć pierwotnego celu, czyli zredukowania irańskiej produkcji i eksportu ropy naftowej do zera.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Mieszane nastroje inwestorów na rynku soi

Ostatnie cztery miesiące na rynku soi w Stanach Zjednoczonych były okresem delikatnych zwyżek cen tego surowca.Notowania soi w USA z okolic 8,10-8,20 USD za buszel w połowie września wzrosły do rejonu 9,00-9,30 USD za buszel, obserwowanego w ostatnich kilku tygodniach. Obecnie jednak notowaniom soi brakuje impulsu do dalszychzwyżek.

Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na ceny soi w USA są informacje dotyczące konfliktu handlowego pomiędzyChinami a Stanami Zjednoczonymi. Obecnie pojawiają się kolejne pozytywne informacje na ten temat, m.in. o zamiarze wycofania się z części wysokich ceł przez USA i zaproponowanie tego typu wzajemnych kroków na kolejnym spotkaniu polityków obu krajów pod koniec stycznia.

Informacje o spotkaniach przedstawicieli Chin i USA są odbierane przez inwestorów z nadzieją, ale i z pewnym dystansem. Na razie przyniosły one bowiem mało konkretnych rozwiązań. Mimo obietnic powrotu dużych zamówień na amerykańską soję ze strony Chin, na razie tych zamówień wcale nie było dużo i trudno określać je jako począteknowego trendu.

Polityka na razie nie sprzyja więc istotnie notowaniom soi i dopóki nie pojawią się konkrety w sprawie rozwiązaniasporu na linii USA-Chiny, trudno będzie o dynamiczne zwyżki notowań tego surowca. Stronę popytową wspierajednak pogorszenie pogody w Ameryce Południowej. Giełda zbóż w Buenos Aires obniżyła prognozy areału zasianej soi w Argentynie z 17,9 mln hektarów do 17,7 mln hektarów ze względu na ulewne deszcze. Problemy pogodowewystępują także w Brazylii.

Notowania soi w USA – dane dzienne
Notowania soi w USA – dane dzienne


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here