Naga Markets11 grudnia prezes Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Jay Clayton, wystosował oświadczenie dotyczące kryptowalut oraz rynku initial coin offering (ICO), będące kontynuacją ostrzeżenia wydanego jeszcze w lipcu bieżącego roku. W najnowszym dokumencie poruszona została kwestia legalności tokenów kryptograficznych oraz zasad ich funkcjonowania. Stanowisko SEC w tym przypadku jest jasne – inwestorzy detaliczni powinni trzymać się z daleka od Bitcoina oraz jego pochodnych.

Spotkaj się z ekspertami kryptowalutowymi w Krakowie, podczas FxCuffs 2018. Zarezerwuj bezpłatną wejściówkę lub kup bilety na konferencję 16-17 marca!


„Główna ulica” powinna zachować szczególną ostrożność

SEC oraz Jay Clayton w swoim oświadczeniu zwraca się do „głównej ulicy”, czyli inwestorów detalicznych oraz traderów profesjonalnych (brokerów, doradców inwestycyjnych, giełd, itd.). W przypadku tych pierwszych regulator zwraca uwagę, że do tej pory żaden projekt ICO nie uzyskał licencji SEC, podobnie jak żaden fundusz ETF (chociaż kolejne wnioski w tej sprawie zostały niedawno złożone).

„Należy pamiętać, że wspomniane rynki wykraczają poza granice państwowe, a operacje mogą być realizowane na systemach i platformach znajdującymi się w innych jurysdykcjach niż Stany Zjednoczone. Zainwestowane środki mogą szybko trafić zagranicę bez wiedzy inwestora. W efekcie zwiększa to ryzyko, zmniejsza bezpieczeństwa i jest zachętą dla potencjalnych oszustów” – komentuje prezes SEC, Jay Clayton.

Amerykański regulator zwraca się do traderów detalicznych, aby Ci zachowali szczególną ostrożność, zadawali pytania i żądali jasnych odpowiedzi gdy inwestują w kryptowaluty lub projekty ICO. SEC co prawda nie odrzuca stojących za nimi technologii, uważa jednak, że dla ich pełnej akceptacji niezbędny jest dalszy rozwój branży FinTech i przede wszystkim pola regulacyjnego w tym zakresie, co ułatwi tworzenie kapitału i zapewni obiecujące możliwości inwestycyjne zarówno traderom instytucjonalnym, jak i wspomnianej wcześniej „głównej ulicy”.

SEC z pewnością nie jest pierwszym, ani ostatnim podmiotem regulacyjnym, który ostrzega przed ICO. Pod koniec listopada o chęci regulacji tego rynku informował między innymi Izrael – który rozważa również jego całkowite zablokowanie.

SEC informuje o zablokowaniu ICO usługi recenzującej restauracje

Komisja Papierów Wartościowych opublikowała 11 grudnia jeszcze jedno oświadczenie, w którym informuje o zablokowaniu projektu ICO ze względu na brak odpowiednich licencji umożliwiających jego przeprowadzenie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Na celowniku regulatora znalazł się bazujący na technologii blockchain zdecentralizowany serwis do oceniania restauracji o nazwie Munchee. W związku z interwencją SEC, dystrybucja tokenów nie doszła do skutków, a wszyscy inwestorzy otrzymali zwrot środków.

To nie pierwsze zamrożenie ICO w wykonaniu SEC na przestrzeni tego miesiąca. 6 grudnia informowaliśmy, że środki zebrane przez projekt PlexCorp obiecujący 1350% zwrotu w przeciągu jednego miesiąca, zostały zablokowane.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here