Naga MarketsDolar amerykański USD pod lupąGoldman Sachs (GS) dołącza do banków inwestycyjnych ostrzegających przed możliwą interwencją Stanów Zjednoczonych na rynku walutowym. Interwencja miałaby na celu osłabienie dolara, zgodnie z tym czego oczekuje Donald Trump, a ostatnio takie kroki podjęte zostały w 2000 roku.

Donald Trump wielokrotnie wskazywał na konieczność obniżki stóp procentowych, a w ubiegłym tygodniu zaproponował nawet dwóch kandydatów do zarządu Rezerwy Federalnej, których łączy to, iż mogą oni popierać wezwania do obniżki stóp procentowych i to raczej wcześniej niż później.

Wydaje się, że plan Trumpa może zostać zrealizowany, tak przynajmniej wynika z gołębich słów prezesa Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome’a Powella, który zeznając przed Kongresem w ostatnich dniach utwierdził rynki w przekonaniu o tym, że stopy procentowe w lipcu zostaną obniżone. Rynki wyceniają teraz prawdopodobieństwo takiego posunięcia Fed na 100%, z czego 80% na obniżkę o 25 pb.,a 20% na cięcie w wysokości 50 pb.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Ryzyko interwencji niewielkie, ale występuje

Michael Cahill, strateg z Goldman Sachs (GS) w najnowszej nocie zauważa, iż “na tle trudnych warunków handlowych, które stworzyły przekonanie, że „wszystko jest możliwe”, ryzyko działania USA w celu obniżenia ceny dolara rośnie”. Tym samym GS dołącza do banków ING i Citigroup, które również wspominały o potencjalnej interwencji walutowej USA.

Donald Trump, oprócz zbyt wysokich stóp procentowych krytykował także praktyki walutowe innych krajów. Jak powiedział w ubiegłym tygodniu, Europa i Chiny grają w „wielką manipulację walutą”.

Cahill napisał także:

  • „Bezpośrednia interwencja walutowa w USA to niskie, ale rosnące ryzyko”
  • „Chociaż byłoby to sprzeczne z normami przyjętymi w ostatnich dekadach, banki centralne rynków rozwiniętych ostatnio aktywniej wykorzystywały swoje bilanse, a interwencje walutowe są podobne do niekonwencjonalnej polityki pieniężnej”.

Zobacz też: „Coś się dzieje ze wzrostem na całym świecie” – Jerome Powell (Fed) uwzględnia globalne ryzyko

Ostatnia interwencja Stanów Zjednoczonych na rynkach walutowych miała miejsce w 2011 roku, kiedy po trzęsieniu ziemi w Japonii doszło do znacznej aprecjacji jena. Działania pozwoliły wtedy na wzmocnienie dolara. Z kolei interwencja mająca na celu osłabienie greenbacka nie była stosowana od czasu bańki dotcomów z 2000 roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here