Naga MarketsFED, FOMC, Rezerwa Federalna, Comparic
Czy Rezerwa zdecyduje się na podwyżkę w tym roku?

Pomimo ostatniego, określanego jako jastrzębiego, wystąpienia Janet Yellen na konferencji w Jackson Hole w samej Rezerwie wciąż występuje podział co do tego, czy zasadnym jest podwyżka stóp procentowych w tym roku. Na konferencji w Pekinie starli się dwaj znani przedstawiciele amerykańskiej Rezerwy Federalnej.


Długoterminowe prognozy niskich stóp procentowych powodują ‘efekt zakotwiczenia’ takiego stanu rzeczy w umysłach nas wszystkich – przekonywał Charles Evans kierujący oddziałem Fed w Chicago. Jego zdaniem, rzeczywistość niskich stóp procentowych działa na korzyść Rezerwy powodując, że nie jest ona zmuszona do brania pod uwagę oczekiwań rynku w trakcie kreowania swojej polityki monetarnej. Innymi słowy – skoro każdy przyzwyczaił się do niskich stóp procentowych, Fed nie musi spieszyć się z ich podwyżką.

Zwłaszcza, że zdaniem Evansa dane makroekonomiczne wcale nie przemawiają za podwyżką. Opisując swoje rozmowy z przedstawicielami amerykańskiego sektora finansowego stwierdził, że zarówno on sam jak i finansiści zgadzają się co do tego, że lata niskiego poziomu wzrostu gospodarczego zarówno w Stanach jak i za granicą doprowadziły do stanu, w którym stopy kiedyś postrzegane jako niskie, dziś są odpowiedniej wysokości.

Poznaj fundamentalne podejście do rynków – zapisz się na bezpłatne szkolenie Admiral Markets i otrzymaj darmowy ebook

Zdecydowanym przeciwnikiem takiej opinii jest obecny na tej samej konferencji Eric Rosengren. Kierujący bostońskim oddziałem Fed Rosengren przekonywał swoich słuchaczy, że amerykański rynek pracy bliski jest efektu pełnego zatrudnienia co przełoży się na przyszły rozwój Ameryki. Dualny mandat Rezerwy Federalnej, czyli stabilność cen oraz maksymalizacja zatrudnienia, ma szanse stać się faktem w niedługim czasie. Kontynuując proces normalizacji naszej polityki monetarnej będziemy w stanie wspomóc wzrost gospodarczy Stanów – stwierdził Rosengren.

Gdy FOMC w grudniu zeszłego roku postanowił podwyższyć stopy procentowe o 0,25%, w minutkach pojawiły się wzmianki o możliwości wprowadzenia kolejnych czterech podwyżek w roku 2016. Mamy koniec sierpnia i jak dotąd – żadnych zmian w stopach Fed. Na korzyść wrześniowego terminu przemawia fakt, że znacznie bardziej jastrzębi Rosengren zasiada w składzie decyzyjnym FOMC. Niemniej jednak wycena rynkowa tego scenariusza nadal sięga około 30%.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here