Naga Markets12 listopada odbył się trzeci webinar z cyklu „Rozmowy Traderów” – wspieranej przez partnera Purple Trading. Trzecim gościem był znany szerszej publiczności ze znakomitych wystąpień na temat psychologii inwestowania -Marcin “Wiking” Wicz. W trakcie webinaru odsłonił pierwszy raz swoje techniczne oblicze. Dla osób, które nie miały okazji uczestniczyć w spotkaniu lub nie mają czasu na odtworzenie nagrania stworzyliśmy skrócony zapis webinaru w formie tekstowej. 

Nagrania z webinarów należących do cyklu Rozmowy Traderów, w tym ze spotkania z Marcinem Wiczem, dostępne są w tym miejscu.


Nasz wywiad rozpocznę „nietematycznie”. W polskich mediach od kilkunastu miesięcy toczy się gorąca dyskusja czy GRID powinien być całkowicie zabroniony. Zwolennicy dopuszczenia GRID-u przywołują chociażby przykłady z rynku akcyjnego (najczęściej bez dźwigni). Co o tym sądzisz?

Moje zdanie jest bardzo proste – GRID w dłuższej perspektywie zawsze „rozwali” nasz kapitał. GRID, który jest zaprojektowany na uśrednienie ceny, w miejscu gdzie otwieramy większą pozycję – czasami ma sens, pisał o tym również Hosoda w swoich książkach. Zdecydowanie jest to rozwiązanie jedynie dla osób z ogromnym doświadczeniem, którzy odpowiedzialnie stosują money managment, dźwignię, stosunek R:R. Stanowczo ostrzegam przed gridowaniem, bo prędzej czy później będzie “płacz i zgrzytanie zębów”.

Przechodząc do głównego tematu – dlaczego właśnie Ichimoku? Czy wybór tej strategii ma swoją genezę w Twojej domenie, czyli w psychologii?

Słowem wprowadzenia: istotnie, byłem znany głównie z wystąpień na temat psychologii. W Polsce jedynym słyszalnym głosem na temat tej strategii jest Grzegorz Moskwa – chcę trochę tę sytuację zmienić i pokazać mój warsztat.

W zasadzie nie znam wykresów bez Ichimoku, a osobiście uważam, że jest to najlepsza strategia do nauki. W Ichimoku jasno zostały określone sposoby wyznaczania stop lossów, take profitów, stosunku R:R. Co prawda interpretacja może być czasami różna, natomiast jeśli chodzi o np. wyznaczenie trendu, Ichimoku daje odpowiedzi zerojedynkowe. Dlatego też łatwo zweryfikować, czy ktoś przyłożył się i poznał podstawy strategii.

Swoją drogą uważam to za spory problem – nie mamy narzędzi jak prawo jazdy, które mogłoby zweryfikować wiedzę tradera przed wejściem na rynek. W przypadku Ichimoku w 15 minut mogę sprawdzić kto blefuje.

Czy Ichimoku premiuje wybrane cechy charakteru? Czy jest to strategia dla każdego?

Na pewno dzięki Ichimoku więcej osób może przetrwać na rynku.  Jeśli więcej osób utrzyma swój kapitał przy życiu, zwiększy się procent osób, które z czasem nabierając doświadczenia będzie wygrywać na rynku – nie z rynkiem, bo z nim się nigdy nie wygra. W Ichimoku ilość elementów do opanowania jest względnie duża, początkowo może to rodzić problemy, ale z czasem ich stosowanie będzie niemal automatyczne.

Dobrą wiadomością jest, że ludzie, którzy nie mają predyspozycji do tradingu są w stanie nauczyć się Ichimoku. Nie obiecuję oczywiście, że uda się to każdemu, ale zdecydowanie większości przypadków jeśli poświęci się wystarczająco dużo czasu – da się tego nauczyć.

Czy Twoim zdaniem wynika to ze sztywnych zasad strategii Ichimoku, przez co pole do własnych interpretacji jest małe?

Pole do własnych interpretacji jest duże! Natomiast odbywa się ono w określonych ramach, których musisz się trzymać – cała rzecz w tym, jak używasz Ichimoku. Nikt kto zna dobrze tę strategię nie będzie się kłócić np. czy jesteśmy w trendzie wzrostowym czy spadkowym. Większa dowolność pojawia się natomiast w kwestii korekt, ich długości – ale to wynika już z niuansów. Natomiast dla osób, które chcą sobie „dorobić” – toporne zasady Ichimoku zamykające dowolność – zdecydowanie wystarczą.

Utarło się, że Ichimoku zostało stworzone do analizy wysokich interwałów – (z czego to wynika przedstawił ostatnio Grzegorz Moskwa) – ale dlaczego postanowiłeś „wynaleźć koło na nowo”, czyli przebudować Ichimoku pod scalping, zamiast korzystać ze sprawdzonej już ścieżki?

Nie zgodzę się. Podkreślę nawet, że jeśli Ichimoku – to tylko na wysokich interwałach. Na niższych nie działa w takim sensie, że wymagane są przede wszystkim zmiany ustawień wskaźnika. Po drugie, żeby rozważać grę na m1 czy m5, należy w perfekcyjnym stopniu opanować Ichimoku na wysokich interwałach, a po trzecie, trzeba znać zasady na jakich odbywa się day-trading. Niedopuszczalna jest gra chociażby bez SL czy przetrzymywanie 20-30 pipsowych strat.

Co w pierwszej kolejności powinna zrobić osoba, która zna klasyczne Ichimoku ale chce przejść na niższe interwały?

  • poznać zakres ruchu dla takich TF – nie będą tam działały zasięgi, które świetnie się sprawdzają na wyższych interwałach,
  • mieć na uwadze, że spready mają olbrzymie znaczenie na m1 i m5,
  • śledzić i mieć stale na uwadze kalendarz makroekonomiczny,
  • utrzymać skuteczność transakcji powyżej poziomu 50%,
  • odpowiedni stosunek R:R
  • pamiętać, że stop loss jest obowiązkowy,
  • utrzymać wysoką koncentrację – nie ufać sobie.

Wymienione zasady są kluczowe dla niskich interwałów, nie tylko dla traderów korzystających z Ichimoku.

Tradycją naszego cyklu stało się pytanie o 3 rady dla traderów. Jakie są Twoje – niezależnie od strategii którą wybierze inwestor?

  1. Psychologia – przeanalizować naszą osobistą przeszłość. Tam często znajduje się odpowiedź z czego wynika nasze obecne nastawianie do rynku.
  2. Znaleźć mentora, który będzie w stanie z boku ocenić nasze działania.
  3. Praktyka – ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Pytanie od widza: jak sobie radzić z ucinianiem strat?

Jest to kwestia świadomości. Jeśli nie ucinasz straty od razu, to później będziesz mieć problem z realnym ocenieniem sytuacji, będziesz oczekiwać jedynie, że cena zawróci. Często ona jednak nie zawraca, a kiedy zawraca to w okolice Twojego wejścia. Musisz jasno określić miejsce, gdzie „poddajesz” zagranie. Ważne abyś sobie uświadomił, że stop loss uwalnia Cię od złego trade’u, a nie robi Ci krzywdy.

CHCĘ ODEBRAĆ NAGRANIE WEBINARU Z WIKINGIEM

Dziękuję za rozmowę!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here