Naga MarketsW tym miesiącu na NFP poczekamy tydzień dłużej

Traderzy, którzy pilnie śledzą wydarzenia makroekonomiczne na światowych rynkach doskonale wiedzą, że pierwszy piątek miesiąca kojarzy się przede wszystkim z publikacją raportu BLS odnośnie zmiany sytuacji na amerykańskim rynku pracy. 3 marca 2017 roku w agendzie zabrakło jednak tego jakże ważnego wskaźnika oraz wyników NFP (zatrudnienia w sektorze pozarolniczym). Co jest tego powodem?


Payrolls tym razem tydzień później

BLS każdego miesiąca przeprowadza sondaże wśród 147 tysięcy przedsiębiorstw oraz agencji rządowych reprezentujących 634 tysiące indywidualnych miejsc pracy dostarczając szczegółowe dane odnośnie zatrudnienia, przepracowanych godzin i zarobków w sektorze pozarolniczym.

Aby udzielić odpowiedzi na pytanie co stało się z payrollsami przeanalizujmy informacje udostępniane przez BLS odnośnie daty publikacji:

  • Dane podawane są w piątek 3 tygodnie po zakończeniu tygodnia referencyjnego (zawierającego w sobie 12. dzień danego miesiąca)
  • Niedziela traktowana jest jako początek, nie koniec tygodnia
  • Raport z rynku pracy nie może być publikowany jeżeli piątek jest pierwszym dniem danego miesiąca lub jeżeli data pokrywa się ze świętem państwowym

Posiadając te informacje i analizując kalendarz od razu widać dlaczego 3 marca w agendzie zabrakło tak wyczekiwanego przez inwestorów NFP. 12. dzień lutego (wyznaczającego tydzień referencyjny) przypadał na niedzielę – co według BLS rozpoczyna nowy tydzień. Okres trzech tygodni liczymy więc dopiero od 19 lutego, co w efekcie daje piątek, 10 marca i wyjaśnia tajemnicę braku non-farm payrolls w kalendarzu. Sytuacja taka zdarza się bardzo rzadko, jednak może mieć miejsce.

Podobna sytuacja powtórzy się w grudniu, gdyż 12 listopada także wypada w niedzielę a dodatkowo piątek to 1 grudnia (1 dzień miesiąca). W efekcie ostatnia publikacja NFP w 2017 roku pojawi się 8 grudnia.

W związku z tym na publikację NFP przyjdzie nam poczekać do przyszłego tygodnia. Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy poznamy 10 marca 2017 roku o godzinie 14:30.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here