Naga MarketsNajnowszy odczyt dotyczący wzrostu sprzedaży detalicznej w Polsce kolejny raz rozczarował analityków. O ile raport odnoszący się do wyników sierpniowych został przez część ekonomistów uznany za “przejściowy” tak w przypadku odczytu za wrzesień pojawiają się głosy, że Polskę być może czeka koniec konsumpcyjnego eldorado.


Skąd tak słaby wynik sprzedaży?

Wzrost sprzedaży detalicznej w naszym kraju we wrześniu wyniósł jedynie 4,3% w ujęciu rok do roku i jest to wynik znacząco poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu aż o 6,1%. 

“Nad wrześniowym odczytem pochyla się ekonomista ING – Jakub Rybacki, który zwraca uwagę, że wynik rozczarował nie tylko rynek, ale także ING. Niespodziewanie, największą niespodziankę wywołała konsumpcja dóbr nietrwałych, przede wszystkim spadek sprzedaży żywności, oraz sprzedaży w sklepach wyspecjalizowanych” – podkreśla J.Rybacki. “Dynamika sprzedaży dóbr trwałych ustabilizowała się po kilku miesiącach kolejnych spadków. Nie ma jednak mowy o dynamicznym wzroście, pomimo rozbudowy programu socjalnego” – dodaje.

Według ekomonisty ING dzisiejszy odczyt pozwala zastanawiać się nad wynikiem wzrostu PKB w 3 kwartale, który może być nawet nieznacznie niższy niż 4%. Najważniejszym pytaniem pozostają wydatki konsumpcyjne – w poprzednim kwartale wydatki na turystykę i usługi były wyjątkowo wysokie. Należy mieć jednak na uwadze, że statystyki dla obu sektorów nie są publikowane co miesiąc, a w związku z tym pewne niespodzianki mogą wskazywać na nieco gorszy wzrost PKB w III kwartale, nawet nieznacznie poniżej 4% r./r.

Wykres dzienny pary walutowej EURPLN.

“Główny znak zapytania dotyczy zachowania konsumentów – w poprzednim kwartale wydatki na turystykę i usługi były wyjątkowo wysokie. Należy mieć na uwadze, że statystyki dla obu sektorów nie są publikowane co miesiąc, więc w związku z tym pewne pozytywne niespodzianki w wydatkach konsumpcyjnych są nadal możliwe. Tak czy inaczej, negatywna tendencja w sprzedaży detalicznej pozostawiaja niewiele miejsca na przyspieszenie wydatkom konsumpcyjnym w ostatnim kwratale 2019 roku” – podsumowuje J.Rybacki.

To swoją drogą istotna zmiana, ponieważ jeszcze kilka dni temu większość ekonomistów, w tym również ING, oczekiwała spowolnienia tempa PKB, ale “jedynie” do 4,1%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here