Naga MarketsStacje ładowania Energi Oświetlenie wejdą do sieci Orlen ChargeWarszawa, 19.08.2021 (ISBnews) – Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na słupach oświetleniowych oferowane przez Energę Oświetlenie – spółkę zależną Energi z Grupy Orlen – staną się częścią sieci Orlen Charge, podała Energa. Po wprowadzeniu do wspólnego środowiska informatycznego wszystkich stacji spółek Energa Obrót i Energa Oświetlenie na przełomie 2021 i 2022 roku łączna liczba urządzeń dostępnych w systemie Orlen Charge wyniesie blisko 430 stacji.

System ładowania pojazdów elektrycznych oferowany przez Grupę Orlen stał się pierwszym i jedynym w Polsce, który zaproponuje kierowcom dostęp do tego typu urządzeń. Obecnie Energa Oświetlenie będzie aktualizować oprogramowanie na stacjach zainstalowanych w ramach pilotażu na terenie Gdyni (przy ul. Polskiej i Komandorskiej). Kolejne stacje, jakie spółka wybuduje w ramach oferty komercyjnej, będą już od początku włączane do sieci informatycznej Orlen Charge. Pierwsze tego typu urządzenia zostaną zamontowane na słupach oświetleniowych w Braniewie, Pucku, Helu, Pelplinie oraz Miastku, zapowiedziano.W pierwszej kolejności w ramach umów z samorządami montowane będą pojedyncze stacje podłączone do jednego układu sterowania. Wraz z zakończeniem obecnego etapu programu pilotażowego, prowadzonego wspólnie z władzami miasta Gdyni, spółka zakłada jednak poszerzenie oferty o urządzenia działające w sprzężeniu, czyli instalowane po kilka stacji na jednym obwodzie oświetleniowym. Co więcej, każda umowa z samorządem będzie indywidualnie ustalać zasady korzystania z urządzeń w sieci Orlen Charge, podano również.

Stacje ładowania montowane przez Energę Oświetlenie na słupach oświetleniowych powstają na już istniejącej infrastrukturze, wymagają więc mniejszej liczby pozwoleń i decyzji administracyjnych. Urządzenia te są też bardzo elastyczne – przy niewielkiej i łatwej modyfikacji mogą ładować nie tylko auta, ale też inne pojazdy elektryczne, jak popularne obecnie hulajnogi elektryczne, zaznaczono.

Same stacje ładowania operują mocą od 3 do 22 kW, w zależności od pracy samej lampy i jej bieżącego zapotrzebowania na energię.

Od marca br. trwa już integracja stacji Energi Obrót z systemem Orlen Charge. Obecnie w ramach tej sieci udostępnione jest przeszło sto stacji spółki. Kolejne udostępniane będą w miarę postępów w odbiorach technicznych obiektów zbudowanych w ośmiu miastach (Gdańsk, Gdynia, Toruń, Koszalin, Elbląg, Olsztyn, Płock i Włocławek) przez Operatora Sieci Dystrybucyjnych. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyznaczył Energę Obrót jako ich operatora, wynika także z materiału.

Po wprowadzeniu do wspólnego środowiska informatycznego wszystkich stacji Energi Obrotu i Energi Oświetlenia, na przełomie obecnego i przyszłego roku łączna liczba urządzeń dostępnych w systemie Orlen Charge wyniesie blisko 430 stacji – przy czym trwają negocjacje z kolejnymi samorządami odnośnie montażu ładowarek na słupach oświetleniowych, podsumowano.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax notowania weekendowe | echo investment kurs | dax analiza | kurs bitcoin | pko gpw | lotos giełda | kurs euro nbp |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here