Naga MarketsOrgany regulacyjne obawiają się ukrytego ryzyka dla inwestorów, a nawet systemu finansowego, wynikającego z szybko rosnącego zakątka rynku kryptowalut, który ma być odporny na zmienność. Mowa tu oczywiście o stablecoinach, których kurs powiązany jest z tradycyjnymi walutami (fiat) jak np. dolar amerykański. Aktywa te są bowiem wspierane przez rezerwy “prawdziwych pieniędzy”

Stablecoiny niebezpieczne dla konsumentów?

Pod koniec maja łączna kapitalizacja rynkowa największych stablecoinów, do których należą Tether i USDC, przekroczyła 100 miliardów dolarów.Ustawodawcy i urzędnicy amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz administracji USA wyrazili swoje zaniepokojenie, że niektórzy konsumenci nie będą w rzeczywistości chronieni, jeśli jedna z firm nie będzie miała rezerw, jakie rzekomo posiada. Zwracają bowiem uwagę, że konsumenci nie rozumieją, iż pieniądze trzymane w stablecoinach nie są chronione przez Federal Deposit Insurance Corp. i że w niektórych przypadkach mogą potencjalnie stracić.

Urzędnicy obawiają się również, że przestępcy mogą używać stablecoinów do transferu pieniędzy bez konieczności kontaktu z bankiem, co oznacza, że mogą unikać w ten sposób systemu mającego na celu wyłapywanie wszelkich nielegalnych działań dot. m.in. prania brudnych pieniędzy.

W ich ocenie, rozwój stablecoinów doprowadził do sytuacji, w której ogromne ilości środków równoważnych dolarom amerykańskim są wymieniane bez kontaktu z amerykańskim systemem bankowym, potencjalnie “oślepiając” organy regulacyjne na nielegalne finanse.

– Są one niebezpieczne zarówno dla ich użytkowników, jak i dla szerszego systemu finansowego – powiedział Lev Menand, pracownik naukowy Columbia Law School, w zeznaniach złożonych w zeszłym tygodniu przed senacką podkomisją bankową.

Demokratyczna senator z Massachusetts Elizabeth Warren porównała stablecoiny do tzw. “wildcat notes” wydanych przez słabo skapitalizowane banki w XIX wieku, które później wpędziły wielu ich posiadaczy w duże straty. Warren powiedziała, że gdyby Rezerwa Federalna wyemitowała własną walutę cyfrową, konsumenci mogliby czerpać korzyści z stablecoinów bez takiego ryzyka.

Stany Zjednoczone i inne kraje już rozważają wprowadzenie własnych walut cyfrowych. Monety te, znane jako waluty cyfrowe banków centralnych (Central Bank Digital Currency; CBDC), byłyby bezpośrednią konkurencją dla stablecoinów.

Jeszcze w tym roku Bank Rezerwy Federalnej w Bostonie planuje opublikować badania i kod open-source przedstawiający technologię, która mogłaby stanowić podstawę cyfrowego dolara. Przewodniczący Fed Jerome Powell przyznał jednak, że ustawodawcy prawdopodobnie będą musieli się wypowiedzieć, aby projekt mógł ruszyć do przodu i że proces ten może potrwać lata. W jego ocenie, stablecoiny mogą stanowić ryzyko dla systemu finansowego.

Gubernator Fed Lael Brainard uważa z kolei, że szersze wykorzystanie stablecoinów może spowodować rozwodnienie systemu finansowego, potencjalnie podnosząc koszty dla amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ustrzegła ona, że jeśli stablecoiny emitowane prywatnie staną się powszechnie używane, ale konsumenci w pewnym momencie stracą do nich zaufanie, może to spowodować panikę i swego rodzaju “run na banki”, która zagraża stabilności finansowej.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin prognozy | develia akcje | cena akcji biomed | wykres dax | forum jsw | kurs oncoarendi | kurs polskiego złotego | mercator medical s.a. akcje |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKNF dodaje platformę kryptowalut i Forex na listę ostrzeżeń. Uwaga na 101investing
Następny artykułKurs dolara czeka na byczą niespodziankę. Komentuje Marcin Kiepas z Tickmill
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here