Naga MarketsKamienie ułożone na sobie
Stablecoiny szukają równowagi, nie zawsze jednak ją zapewniają

Rynek kryptowalut zaczyna różnicować cenę tak zwanych stablecoinów, które w założeniu mają odzwierciedlać kurs tradycyjnej waluty w stosunku jeden do jednego. Ostatnie załamanie kursu Tethera (USDT), najpopularniejszej wśród „stabilnych monet” pokazało, że w wielu przypadkach może to być niemożliwe, zaburzając wycenę aktywów nawet na największych krypto-giełdach.


Zamieszanie na rynku stablecoinów – rekordowe dołki i szczyty

Kilka walut kryptograficznych powiązanych z kursem dolara amerykańskiego jest obecnie przedmiotem obrotu znacznie wyższego lub znacznie niższego niż rzeczywisty dolar, przez co inwestorzy zaczynają patrzeć na tego typu instrumenty z coraz mniejszą ufnością zauważając ich relatywne ryzyko.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż stablecoiny są zazwyczaj używane jako przepustki umożliwiające inwestorom kupno Bitcoina lub innych kryptowalut na giełdach nieobsługujących tradycyjnego pieniądza, to różna wycena w stosunku do dolara amerykańskiego sprawia, że często nie płacą „rzeczywistej” ceny za dany token, którą zaburza spadek lub wzrost kursu rzekomo „stabilnej” monety.

Zobacz również: BitPay otwiera się na stablecoiny. Czy to początek nowej ery rynku?

Głośno o problemie stablecoinów zrobiło się w poniedziałek, kiedy najbardziej znana z nich USDT, spadła do poziomu $0,87. Ostatni raz taka anomalia kursu Tethera miała miejsce w pierwszej połowie roku i chociaż kurs stabilizuje się zazwyczaj w przeciągu następnych kilkunastu godzin, to w przypadku giełdy Bitfinex, na której w parze walutowej BTC/USD walutą kwotowaną jest Tether a nie dolar kurs wynosił niemal $8 tysięcy, gdy na pozostałych giełdach znajdował się nawet tysiąc dolarów niżej.

Symbol Cena
USDT $0,98
USD $1,00
PAX $1,02
USDC $1,02
TUSD $1,03
GUSD $1,09

Źródło: Coinmarketcap.com, dane z 17 października, godziny 09:00.

Na podstawie danych agregowanych przez portal CoinMarketCap można stwierdzić, że Tether jest obecnie najbardziej ryzykownym stablecoinem wypłacając mniej niż dolara za każdy token. W momencie przygotowywania artykułu jego kurs wynosił $0,98. Z drugiej strony znajduje się Gemini Dolar (GUSD) wspierany przez giełdę braci Winklevoss, który osiągał historyczne maksima na $1,19, obecnie powoli zbliżając się do poziomu parytetu.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Siła nabywcza i premia za ryzyko

W trakcie poniedziałkowego handlu premia za arbitraż na poszczególnych giełdach kryptowalutowych wynosiła średnio kilkaset dolarów. Cena, którą inwestorzy byli gotowi zapłacić za pojedynczego Bitcoina zmieniała się bowiem w zależności od tego na podstawie jakiego stablecoina był wyceniany. W pewnym momencie sesji kupno BTC w USDT było o $700 droższe niż zakup tej samej e-monety w GUSD.

Ponownie posługując się danymi CoinMarketCap można zauważyć, że gdy Bitcoin wyceniany w tradycyjnym dolarze był warty $6585,52, to nabywając go za GUSD trader zapłaciłby $6017,93. Dla porównania w przypadku TUSD byłoby to już $6419,72, $6438,74 w USDC, $6448,70 w PAX i $6709,16 w USDT.

ceny stablecoinów vs usd
Ceny stablecoinów. Na żółto zaznaczono cenę Bitcoina w stablecoinach, na niebiesko cenę stablecoinów w dolarach. Źródło: Coindesk.com

Z powyższych wynika, że rynek ma większe zaufanie do uruchomionych zaledwie miesiąc temu „dolarów Gemini” braci Winklevoss niż do najstarszej „stabilnej waluty”, którą jest Tether. W obecnych warunkach kupno BTC za GUSD jest bowiem najtańsze, natomiast za USDT najdroższe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here