Naga MarketsStablecoiny to cyfrowe aktywa, które mają na celu zapewnienie stabilności wymiany kursowej na rynku kryptowalutowym, najczęściej poprzez powiązanie ich wartości z walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar czy euro. Pozwalają użytkownikom tanio i szybko przenosić wartość na całym świecie oraz dokonywać transferów w ramach giełd kryptowalutowych. Więcej na temat stablecoinów na antenie Comparic24.tv opowiada Piotr Misiurek, niezależny ekspert kryptowalutowy.

  • Stablecoiny zwiększają bezpieczeństwo zakupu oraz umożliwiają inwestowanie w inne waluty cyfrowe.
  • Najstarszy i najpopularniejszy stablecoiny to Tether (USDT), będący piątą największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji
  • Na rynku istnieje jednak wiele innych stablecoinów, a do najpopularniejszych należą m.in. USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD) oraz Dai

Te artykuły również Cię zainteresują
Stablecoiny na rynku kryptowalut. Czym są i czemu służą stabilne monety?

Zaletą kryptowalut opartych na aktywach jest to, że monety są stabilizowane przez instrumenty, których wartość zmienia się poza przestrzenią kryptowalutową, czyli aktywa bazowe nie są skorelowane, co zmniejsza ryzyko finansowe.

Stablecoiny to tokeny dostępne na blockchainie, które zachowują się tak samo jak kryptowaluty, a ich celem jest zachowanie relatywnie stabilnego kursu do walut tradycyjnych, najczęściej do dolara amerykańskiego. Najstarszy stablecoiny Tether powstał już lata temu, a jego głównym zastosowaniem byłą chęć realizacji zysku na kryptowalutach jednak bez powrotu do walut tradycyjnych lub łatwiejszy transfer środków w przestrzeni cyfrowych aktywów – wyjaśnia Piotr Misiurek.

Stablecoiny w odróżnieniu od tradycyjnych walut są łatwiej transferowalne. Inwestorowi mniej trudu sprawi przeniesienie środków z polskiej giełdy kryptowalut na giełdę zagraniczną niż przelew dolar, euro lub złotówki.

Bitcoin i altcoiny są wysoce skorelowane, więc posiadacze kryptowalut nie mogą uniknąć powszechnych spadków cen bez wyjścia z rynku lub schronienia się w stablecoinach opartych na aktywach. Ponadto istnieje małe prawdopodobieństwo, ze wartość stablecoiny mocno odsunie się od wartości aktywa bazowego.

Tabela przedstawia najpopularniejsze stablecoiny pod względem kapitalizacji (market capitalization) oraz rodzaju zabezpieczenia (collateral type). Źródło: Ethereum.org

Jak widać w powyższej tabeli, największym i najpopularniejszym stablecoinem jest Tether (USDT), którego rynkowa wartość przekracza 50 miliardów dolarów i czyni go tym samym piątą największą kryptowalutą dostępną na rynkach.

W ciągu najbliższych lat ludzie spoza świata kryptowalut również będą korzystali ze stablecoinów wykorzystując ich główną zaletą jaką jest szybki, tani i bezpieczny transfer pomiędzy państwami (…) Oprócz tego stablecoin daje dostęp do świata zdecentralizowanych finansów i produktów finansowych DeFi, które powstały w oparciu właśnie one, między innymi lokaty finansowe – wyjaśnia Piotr Misiurek. Więcej o rynku DeFi dowiesz się z innego artykułu oraz materiału wideo Misiurka.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje stablecoinów:

  • Wspierane towarami i surowcami – Ich wartość jest ustalona w stosunku do jednego lub więcej towarów i wymienialna na takie (mniej lub bardziej) na żądanie, iość towaru używanego do zabezpieczenia stablecoina musi odzwierciedlać jego podaż w obiegu.
  • Wspierane walutami fiducjarnymi – Wartość stablecoinów tego typu opiera się na wartości waluty bazowej, która jest przechowywana przez regulowany podmiot finansowy będący stroną trzecią. W tym przypadku zaufanie do depozytariusza waluty zabezpieczającej jest kluczowe dla stabilności ceny stablecoina. Stabilne monety zabezpieczone tradycyjnymi walutami mogą być przedmiotem obrotu na giełdach i podlegają wykupowi od emitenta. Koszt utrzymania stabilności stablecoina jest równoważny z kosztem utrzymania rezerwy zabezpieczającej oraz kosztem zgodności z prawem, utrzymania licencji, audytorów i infrastruktury biznesowej wymaganej przez regulatora.
  • Wspierane innymi kryptowalutami – Stabilne monety oparte na kryptowalutach są emitowane z kryptowalutami jako zabezpieczeniem, co jest koncepcyjnie podobne do stabilnych monet opartych na fiatach.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Tether (USDT), czyli największy ze stablecoinów

USDT to stablecoin (kryptowaluta o stabilnej wartości), który odzwierciedla cenę dolara amerykańskiego, wyemitowany przez firmę Tether z siedzibą w Hongkongu. Powiązanie tokena z USD jest osiągane poprzez utrzymywanie sumy dolarów w rezerwach, która jest równa liczbie USDT w obiegu.

Pierwotnie uruchomiony w lipcu 2014 roku jako Realcoin, token kryptowalutowy drugiej warstwy zbudowany na szczycie blockchainu Bitcoina poprzez wykorzystanie platformy Omni, został później przemianowany na USTether, a następnie na USDT. Oprócz Bitcoina, USDT został później zaktualizowany do pracy na blockchainach Ethereum, EOS, Tron, Algorand i OMG.

Zadeklarowanym celem USDT jest połączenie nieograniczonej natury kryptowalut – które mogą być przesyłane między użytkownikami bez zaufanego pośrednika zewnętrznego – ze stabilną wartością dolara amerykańskiego.

Tether został założony przez Brocka Pierce’a, Reeve’a Collinsa i Craiga Sellarsa. Brock Pierce jest znanym przedsiębiorcą, który współtworzył wiele głośnych projektów w branży kryptowalutowej i rozrywkowej. W 2013 roku był współzałożycielem firmy venture capital Blockchain Capital, która do 2017 roku zebrała ponad 80 milionów dolarów finansowania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKGHM umacnia się powyżej poziomu 200 zł – twierdzą analitycy XTB
Następny artykułFotowoltaika: Niemal siedmiokrotny wzrost przychodów Happy Energy w pierwszym kwartale 2021 r.  
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here