Naga Markets

Według prognozy analityków Danske Banku, kurs pary walutowej EUR/PLN będzie wynosił 4,70 w ciągu najbliższego miesiąca, jak również w ciągu trzech miesięcy. Z kolei w horyzoncie sześciu miesięcy prognozowany jest wzrost do 4,80, a po upływie roku kurs ma wynieść aż 4,90. Kurs EUR/PLN konsoliduje w poniedziałek w okolicach 4,70.

Stabilny kurs EUR/PLN w najbliższym czasie, ale co dalej? – Danske Bank

Tymczasem Narodowy Bank Polski (NBP) po raz szósty z rzędu pozostawił stopę referencyjną na niezmienionym poziomie 6,75%. Szef banku Adam Glapiński nadal ma nadzieję na obniżkę stóp procentowych w ostatnim kwartale, ale jednocześnie podkreśla, że decydenci potrzebują mieć pewność, iż inflacja szybko zbliża się do ich celu.Ceny na rynku pieniężnym wskazują na zmianę polityki monetarnej NBP w drugiej połowie, ale ostatnie zawirowania finansowe wokół globalnego sektora bankowego mogą skłonić NBP do przesunięcia pierwszego cięcia na wrzesień.

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI PURPLE TRADING HUB

Jednakże te zawirowania miały jak dotąd ograniczony wpływ na kurs złotego, a poziom 4,70 wciąż działa jak dość silny magnes dla EUR/PLN – napisano w raporcie Danske Banku.

Mimo to, analitycy Danske Banku nadal oczekują stopniowego osłabienia złotego, ponieważ inflacja nadal jest rekordowo wysoka, a realna gospodarka zaczyna odczuwać presję wyższych stóp procentowych.

Perspektywa zbliżających się obniżek stóp jeszcze bardziej osłabiłaby złotego, gdyby się zmaterializowały. Jednakże jest jeszcze za wcześnie na zmianę kursu polityki NBP – dodano.

Prognoza EUR/PLN: 4,70 (1M), 4,70 (3M), 4,80 (6M), 4,90 (12M)

AVA Trade
Kurs EURPLN. Źródło: Danske Bank

Wniosek z tego jest taki, że w najbliższym czasie nadal możemy spodziewać się stabilnego kursu EUR/PLN, jednak perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych może prowadzić do osłabienia polskiej waluty. Zdaniem analityków, przyszłość kursu będzie zależna przede wszystkim od inflacji i sytuacji na rynku finansowym.

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMarcin Kiepas z Tickmill komentuje bieżące kursy walut. Puls Rynków, 20 marca 2023 r.
Następny artykułZłoto znów po 2000 USD za uncję
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.