Naga MarketsStabilna dywidenda i rosnące zyski. Analiza fundamentalna spółki DecoraDecora jest firmą, która zajmuje się podłogami, zyskują więc oni na obecnym boomie budowlanym i remontu mieszkań. Jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, spółka prezentuje bardzo dobre wyniki finansowe, które mocno przyśpieszyły w trakcie ostatniego roku. Wypłaca ona również regularnie dywidendę, która ma rosnący charakter.Wystrzał wyceny

– Spółka jest potencjalnym beneficjentem tego, że coraz więcej buduje się mieszkań i tego, że coraz więcej osób remontuje swoje domy, czy mieszkania, bo Decora w wielkim skrócie zajmuje się podłogami. Podłogi to jest coś, na czym spółka Decora zarabia. – wskazuje Konrad Książak.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, spółka zajmuje się różnymi rodzajami powierzchni, jednak nie skupiają się oni na podłogach drewnianych (drogie i bardziej czasochłonne), dzięki czemu obecne wzrosty cen tego surowca nie stanowią dla tego podmiotu zagrożenia, choć oczywiście inne surowce również zanotowały wzrost swojej ceny.

Stabilna dywidenda i rosną zyski. Analiza fundamentalna spółki Decora
Notowania Decora w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Decora należy do grona podmiotów, które zyskało na pandemii. Jeszcze w lutym 2020 walory spółki wyceniane były przez inwestorów na niecałe 20 zł. W trakcie marcowego dołka poziom ten obniżył się do niecałych 13 zł, jednak od tego momentu spółka notuje dynamiczne wzrosty.

Do końca kwietnia 2021 notowania Decory osiągnęły aż 44 zł za walor, co oznacza ponad dwukrotny wzrost wyceny. Co prawda poziom ten nie został utrzymany i obecnie inwestorzy za 1 akcję są skłonni zapłacić 39 zł za walor, to jednak dalej mowa o poziomie blisko 2-krotnie wyższym niż przed pandemią.

Dobre wyniki finansowe

Przyglądając się danym finansowym Decory wskazać można, że w ostatnich latach przychody ze sprzedaży prezentują wyraźnie wzrostowy trend. Jeszcze w 2017 przychody spółki wynosiły 234,75 mln zł, podczas gdy na koniec 2020 było to już 370,81 mln zł. Tak więc widać tutaj bardzo mocny przyrost, szczególnie w roku 2020.

Podobnie prezentują się zyski netto. Te jeszcze w 2017 wynosiły 15,04 mln zł, podczas gdy ubiegły rok został zamknięty z wynikiem 56,62 mln zł, tak więc ponad 3-krotnie wyżej niż zaledwie kilka lat temu.

Również patrząc na poszczególne kwartały widać wyraźne przyśpieszenie w ostatnim czasie. W 1 kw. 2021 roku spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 20,29 mln zł (przy 109,70 mln zł przychodu ze sprzedaży), podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 9,15 mln zł. Z kolei w 2 kw. 2021 Decora zarobiła 19,75 mln zł, a rok temu było to 13,45 mln zł.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Dywidendowe tradycje

Bardzo ważnym (z punktu widzenia inwestorów) aspektem jest również polityka dywidendowa realizowana przez spółkę. W przypadku Decory należy wskazać, że zaliczają się oni do grona solidnych dywidendowców. Od 2005 roku akcjonariusze niemalże nieprzerwanie (wyjątkiem był rok 2015) otrzymują od spółki część wypracowanych zysków, co jak na standardy polskiej giełdy jest wynikiem jak najbardziej dobrym.

Warto wskazać, że o ile w 2015 akcjonariusze nie otrzymali dywidendy za rok 2014, to już w kolejnym roku jej wysokość wyraźnie ten fakt rekompensowała, ponieważ to właśnie wtedy inwestorzy otrzymali najwyższa (nominalnie) dywidendę, w wysokości 2,50 zł za walor.

Należy więc zauważyć, że zasadniczo dywidenda w przypadku Decory ma charakter rosnący. Wyłączając epizod związany z rokiem 2015, to jej wysokość rośnie lub pozostaje bez zmian, natomiast nie jest z zasady obniżana, co na polskiej giełdzie nie jest standardem. Za rok 2020 akcjonariusze otrzymali wypłatę w wysokości 2 zł za walor, co przełożyło się na stopę dywidendy w wysokości ok. 4,75%.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji pkn orlen | lotos notowania | indeks dow jones | kurs akcji oncoarendi | dolar nowozelandzki euro | akcje amrest | ten square games kurs akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here