Naga MarketsCeny ropy naftowej na światowych parkietach kontynuują zniżkę, oddalając się od tegorocznych szczytów już o prawie 8 USD. Najbardziej wiarygodnym wytłumaczeniem tej sytuacji jest dalsze odreagowanie wzrostów z przełomu czerwca i lipca. Okazuje się, iż obawy o światową podaż ropy nie miały aż tak silnych podstaw, a kolejne dni przynoszą uspokojenie sytuacji.


Na amerykańskim rynku sytuacja jest stabilna. Podaż ropy w ostatnich tygodniach pozostaje na stałym poziomie lub zmienia się nieznacznie, podobnie jak ilość aktywnych odwiertów naftowych i gazowych. W piątek, Baker & Hughes w swoim co tygodniowym raporcie wskazał na wzrost ogólnej liczby odwiertów naftowych o 3, oraz spadek gazowych o 1. To o 90 więcej niż w roku ubiegłym. Największy wzrost odnotowano na polach Permian Basin w Stanie Texas w USA.  Ta wiadomość ma nie do końca pozytywny wydźwięk, ponieważ infrastruktura na linii Texas –Luizjana nie ma wystarczającej przepustowości do transportu większej ilości surowca do terminali eksportowych na wybrzeżu.

Rys 1. Liczba aktywnych odwiertów w USA.

Wysoka produkcja w USA znajduje swoje odzwierciedlenie również w oczekiwaniach do co wilekości zapasów. Według wczorajszych danych agencji API, zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 5,6 mln baryłek. To o 2,6 miliona więcej, niż spodziewali się analitycy. Dla inwestorów oczywiście bardziej wiarygodny jest raport EIA, który zostanie opublikowany dzisiaj. (Dlaczego raport EIA jest ważniejszy? – kliknij i przeczytaj: https://comparic.pl/dane-rynku-ropy-je-wykorzystac-tradingu/)

Nastroje na rynkach ociepla również pojawiający się  cień szansy na poprawę stosunków amerykańsko-irańskich. Prezydent Donald Trump zapowiedział gotowość do spotkania z przywódcami Teheranu, jeśli tylko będą tego chcieli. Nie będą to jednak łatwe rozmowy, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę doniesienia z cieśniny Bab el Mandeb. Wybrani eksperci sugerują, że wstrzymanie dostaw przez Arabię Saudyjską może być motywowane chęcią wywarcia nacisku na Unii Europejskiej, aby przyjęła ostrzejszą postawę wobec Iranu.

Inwestuj na rynkach ropy naftowej poprzez platformę TMS Brokers

Z perspektywy technicznej, nastąpiło wybicie dołem z klina zwyżkującego, którego zauważyłem w ostatniej analizie. W najbliższych dniach południe wydaje się być bardziej prawdopodobnym kierunkiem, natomiast pamiętajmy, że na wyższych interwałach trend wzrostowy nadal obowiązuje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here