Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegała na rynkach walutowych niezwykle emocjonująco. Już o poranku pojawiły się bowiem doniesienia jakoby Partia Demokratyczna wykorzystując falę niezadowolenia obywateli odnośnie obecnej polityki prowadzonej przez Donalda Trumpa zapewniła sobie przewagę w Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Demokraci podczas wyborów śródokresowych zapewnili sobie 218 miejsc w Izbie Reprezentantów, Republikanie natomiast 193. W tym samym czasie w wyborach uzupełniających do Senatu obecny układ polityczny zachował swoją przewagę i Republikanie posiadają 51 mandatów wobec 45 znajdujących się w rękach Demokratów.

wyniki wyborów
Źródło: Bloomberg.com

Jak informowaliśmy już wcześniej, wtorkowe wybory podkreśliły podział polityczny Stanów Zjednoczonych pomiędzy terenami wiejskimi i obszarami miejskimi oraz znacznie wpłyną na zmianę dotychczasowych działań politycznych Donalda Trumpa w trakcie dwóch kolejnych lat prezydentury. W momencie gdy naród staje się coraz bardziej podzielony, a Republikanie tracą dominację w rządzie, przepchnięcie reform podatkowych może okazać się jeszcze trudniejsze.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż nawet przy podzielonym Kongresie, Trump będzie w stanie kontynuować przekształcanie sądów federalnych i departamentów gabinetu z senatem pod przewodnictwem GOP gotowym do potwierdzenia jego nominacji. Ze swojej strony, Trump nazwał wyniki wyborów „ogromnym sukcesem” i zachęcał do świętowania zwycięstwa.

Prezydent miał podstawy do chwalenia się. Republikanie wygrali w wielu wyścigach senackich, w których osobiście prowadził kampanię, w tym w Indianie, Północnej Dakocie, Missouri, Tennessee i Teksasie. Reprezentant Republikanów Ron DeSantis, lojalny zwolennik Trumpa, wygrał wyścig gubernatorski na Florydzie, która będzie miała decydujące znaczenie dla prezydenckiej re-elekcji w 2020 roku.

RPP utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian

W dniu dzisiejszym zakończyło się także dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w listopadzie na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%. Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

Źródło: nbp.pl

W oficjalnym komunikacie przeczytać możemy, że napływające dane wskazują na utrzymywanie się dobrej koniunktury, choć w III kw. wzrost PKB był prawdopodobnie niższy niż w I połowie 2018 r. Wzrostowi aktywności gospodarczej nadal sprzyja rosnąca, choć nieco wolniej niż w poprzednich kwartałach, konsumpcja wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i płace oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Towarzyszy temu wzrost inwestycji.

Znalazł się tam także zapis, mówiący o tym, iż zgodnie z listopadową projekcją z modelu NECMOD roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale

  • 1,7–1,9% w 2018 r. (wobec 1,5–2,1% w projekcji z lipca 2018 r.),
  • 2,6–3,9% w 2019 r. (wobec 1,9–3,5%) oraz
  • 1,9–3,9% w 2020 r. (wobec 1,7– 3,9%). 

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50- procentowym prawdopodobieństwem w przedziale

  • 4,4–5,2% w 2018 r. (wobec 4,0–5,2% w projekcji z lipca 2018 r.),
  • 2,7–4,4% w 2019 r. (wobec 2,8–4,7%) oraz
  • 2,3–4,2% w 2020 r. (wobec 2,4–4,3%).

Zobacz także: NBP wyemitował pierwsze polskie monety-kule z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W trakcie późniejszej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, prof. Adam Glapiński, prezes NBP wspomniał, iż jego zdaniem tempo wzrostu PKB w Polsce spowolni z ponad 5 proc. do 3,6-3,4 proc. z powodu wyhamowania gospodarki w Europie Zachodniej. Uważa on także, że w świetle nowej projekcji NBP nie widać przesłanek, żeby w 2019 roku stopy procentowe miały ulec zmianie.

Inny z członków Rady, Rafał Sura wspomniał także, że ostatnie dane dostarczają nam informacji które nakazują być bardziej czujnym niż do tej pory. Najbardziej optymalnym scenariuszem w 2019 r. dla polskiej gospodarki jest stabilizacja stóp procentowych.

Zapasy ropy w górę o 5,783 miliona baryłek

Jak to zwykle bywa, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska Energy Information Administration (EIA) opublikowała także raport, z którego wynika, iż w tygodniu kończącym się 2 listopada 2018 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 90% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 16,4 mln baryłek dziennie, czyli o 9.000 baryłek dziennie mniej niż średnia z poprzedniego tygodnia.

Mimo to, że po ubiegłotygodniowym wzroście o 3,217 mln brk, w tygodniu kończącym się 2 listopada 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o kolejne 5,783 mln brk co okazało się wynikiem ponad dwukrotnie gorszym od i tak już pesymistycznych prognoz zakładających wzrost na poziomie 2,433 mln brk. Warto także przypomnieć, że ostatnie siedem tygodni to najdłuższy okres nieustannego wzrostu poziomu zapasów w amerykańskich magazynach ropy naftowej od pierwszego kwartału 2017 roku.

To jeszcze nie wszystko

Mimo, że większość traderów w Polsce zakończyła już środową sesję, to jednak w kalendarzu makroekonomicznym pozostaje jeszcze jedna, istotna publikacja. Punktualnie o godzinie 21:00 poznamy decyzję monetarną Reserve Bank of New Zealand (RBNZ). Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tą publikacją nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu RBNZ, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się treść oświadczenia oraz to, czego dowiemy się w trakcie zaplanowanej na godz. 22:00 konferencji prasowej. Nowy zestaw prognoz może zawierać bowiem wyższe ścieżki inflacji i PKB.

Dolar amerykański największym przegranym środowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 18:15 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największa deprecjację obserwowaliśmy w stosunku do dolara nowozelandzkiego, który odnotował znaczną aprecjację po wczorajszej, wieczornej publikacji raportu z tamtejszego rynku pracy.

Środowa zmiennoć dolara amerykańskiego względem walut grpy G8
Dane z godz. 18:30 | Źródło: finviz.com

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że w skutek trwających od ubiegłego tygodnia wzrostów kurs pokonał linię trendu spadkowego i dotarł w okolice poziomu 0.7290. Póki co nie pojawiła się tu jeszcze żadna reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tego oporu. Biorąc jednak pod uwagę, że rynek w dalszym ciągu nie przetestował jeszcze od góry ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia), niewykluczone, że takowa się pojawi. Gdyby tak się stało, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice mierzenia 50% korekty Fibonacciego z obecnego impulsu wzrostowego.

Środowy przegląd rynków - notowania pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

NZDUSD

Na notowaniach pary walutowej NZDUSD zauważymy natomiast, że w skutek wczorajszych, dynamicznych wzrostów kurs pokonał techniczny poziom oporu. Dziś wzrosty są kontynuowane i jeżeli tylko tendencja ta nie zostanie nagle przerwana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 0.6860. W tym przypadku wiele będzie jednak zależało od decyzji monetarnej RBNZ i przebiegu późniejszej konferencji prasowej.

Nie masz czasu na handel? Skorzystaj z INVESTO – portfolio z potencjałem miesięcznego przychodu na poziomie 3.69% i rocznego zwrotu 44.28%

Środowy przegląd rynków - notowania pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Ponadto, zapraszam Cię na darmowy webinar, celem którego będzie wprowadzenie Cię w tematykę danych makroekonomicznych oraz wydarzeń fundamentalnych. Dlaczego są ważne w tradingu i jak do nich podejść, by nie narazić się na straty.

Dane makroekonomiczne wprowadzają wiele zamieszania w umysłach traderów, a ich błędna interpretacja lub pochopne decyzje inwestycyjne na nich oparte mogą doprowadzić do strat. Podczas spotkania omówimy rodzaje danych, a także możliwe zachowania rynku. Powiemy także kiedy i dlaczego warto zwracać uwagę i jak interpretować te dane oraz wydarzenia fundamentalne oraz jakie mogą mieć one przełożenie na rynek.

Zapisz mnie na webinar

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTajski szwindel na 24 mln USD. Rodzeństwo nie przyznaje się do winy
Następny artykułMACD Double Screen – SP500, Złoto, Natgas – 7 listopada 2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here