Naga Markets


Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że jednym z najistotniejszych wydarzeń środowej sesji była decyzja monetarna Bank of Canada, to nim do tego doszło, poznaliśmy rezultaty brytyjskiej inflacji konsumenckiej (CPI) za marzec br. Z najnowszego raportu Office for National Statistics wynika, iż pomimo prognoz zakładających wzrost na poziomie 2,7% r/r oraz 0,3% m/m indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu zaledwie o 2,5% r/r i 0,1% m/m. Tak złe wyniki sprawiły, że na notowaniach par walutowych z GBP obserwowaliśmy jego deprecjację przekraczającą niekiedy 100 pips.

Po godzinie 11:00 poznaliśmy również podobne dane dla strefy euro. Jak wynika z raportu Eurostatu, roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła w marcu 2018 r. 1,3%, wobec 1,1% w lutym a w całej Unii Europejskiej 1,5%, wobec 1,4% w lutym.

Najniższe stawki roczne odnotowano na Cyprze (-0,4 %), w Grecji (0,2 %) i Danii (0,4 %). Najwyższe roczne wartości wskaźnika odnotowano natomiast w Rumunii (4,0 %), Estonii (2,9 %), na Słowacji i Litwie (w obu przypadkach po 2,5 %).

Źródło: Eurostat

Jak wspomniałem już we wstępie, jednym z najistotniejszych wydarzeń środowej sesji była decyzja monetarna BoC. Zgodnie z oczekiwaniami analityków Bank utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w związku z czym overnight repo rate nadal wynosi 1,25%. Część analityków zakładała co prawda zaskakujący scenariusz, jednak prawdopodobieństwo podwyżki było wycenione na niespełna 18%.

Inflacja blisko 2%

“Inflacja w Kanadzie jest bliska 2%, gdyż tymczasowe czynniki wywierające na nią wpływ w dużej mierze się ulotniły, tak jak oczekiwano. Zgodnie z gospodarką, która ma niewielki zastój, podstawowe wskaźniki inflacji nadal są wysokie i wynoszą teraz blisko 2%.
Przejściowy wpływ wyższych cen benzyny i ostatnich, minimalnych podwyżek płac najprawdopodobniej spowoduje, że inflacja w 2018 r. będzie nieznacznie wyższa niż Bank oczekiwał w styczniowym raporcie polityki pieniężnej (MPR).” – czytamy w oświadczeniu dotyczącym polityki pieniężnej.

Gospodarka światowa znajduje się na nieco silniejszej ścieżce w stosunku do styczniowych przewidywań. Dodatkowo wzmocnione zostały perspektywy gospodarcze dla USA z uwagi na nowe plany wydatków rządowych. Jednak eskalacja konfliktów geopolitycznych i handlowych może podważyć globalną ekspansję.

Rada Prezesów widzi postęp

Rada Prezesów BoC zauważa postęp w kluczowych kwestiach dotykających głównie inflacji oraz wzrostu płac, co może z czasem przyczynić się do podwyżki stóp procentowych. Wciąż jednak należało będzie dostosowywać niektóre elementy polityki pieniężnej, by zachować kierunek dynamiki inflacji.

Bank Kanady powtórzył przy tym, że będzie nadal monitorował wpływ zmiany stóp procentowych na gospodarkę, a także kierował się napływającymi danymi makroekonomicznymi.

Zapasy ropy naftowej kurczą się

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały również Weekly Petroleum Status Report amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Z raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym wzroście o 3,306 mln. brk, w tygodniu kończącym się 13 kwietnia 2018 roku zapasy ropy naftowej skurczyły się o 1,115 mln. brk. co okazało się wynikiem zdecydowanie lepszym od prognoz zakładających co prawda spadek jednak zaledwie o 0,500 mln. brk.

USDCHF

Po trwających od dwóch tygodni, niemal nieprzerwanych wzrostach, w dniu dzisiejszym dolar amerykański wyraźnie traci w stosunku do franka szwajcarskiego. Jeżeli deprecjacja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego oporu. Biorąc zaś pod uwagę, że wsparcie to zbiega się obecnie z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego, sądzić możemy, że w jego okolicy pojawi się reakcja popytowa.

USDCHF H4

Silver

Niezwykle interesująco wygląda również obecna sytuacja na notowaniach srebra, gdzie na skutek dzisiejszych, dynamicznych wzrostów kurs wybił górą z trwającej niemal od początku lutego br. konsolidacji. Jeżeli aprecjacja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 17.65.

Silver H4

Równocześnie zachęcam do udziału w webinarze, w trakcie którego poznasz skuteczne formacje cenowe i świecowe a także dowiesz się jakie są ich najskuteczniejsze sygnały na poszczególnych rynkach.

Biorę udział w webinarze

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – początek sezonu wyników pozytywnie zaskakuje
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 18.04.2018 CAD/JPY i NZD/CHF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here