Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


W trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy najnowsze wyliczenia australijskiego PKB. Jak już o poranku informował Adam Rak, dynamika produktu krajowego brutto Australii spadła w czwartym kwartale minionego roku do poziomu 0,4% k/k. Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewali się spadku wartości wskaźnika, lecz konsensus rynkowy ukształtował się na poziomie 0,5% k/k.

O godz 11:00 poznaliśm  kolejne dane dot. dynamiki PKB, tym razem ze strefy euro. Z raportu Eurostatu wynika, iż Produkt Krajowy Brutto wzrósł w czwartym kwartale minionego roku o 0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem zarówno w strefie euro (EA19), jak i EU28. W porównaniu z analogicznym kwartałem 2016 roku PKB po korekcie sezonowej wzrósł o 2,7% w strefie euro i o 2,6% w UE-28 w czwartym kwartale 2017 r.

W całym 2017 r. PKB wzrósł o 2,3% w strefie euro i o 2,4% w UE28, w porównaniu z odpowiednio 1,8% i 2,0% w 2016 r.

Wśród państw członkowskich, dla których dane za Q4 2017 są już dostępne, największy wzrost k/k odnotowała Estonia (+2,2%), Słowenia (+2,0%) oraz Litwa (+1,4%). Najwolniejsze tempo wzrostu gospodarczego zauważalne jest natomiast w Grecji i Chorwacji.

Źródło: Eurostat

RPP pozostawiła stopy na dotychczasowym poziomie

W dniu dzisiejszym kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w marcu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Przypomnijmy również, ze zdaniem Goldman Sachs pierwszej podwyżki stóp procentowych w wykonaniu RPP spodziewać moglibyśmy się dopiero w czwartym kwartale 2019 roku. Wiadomość ta jest niezwykle korzystna dla posiadaczy kredytów. Zdecydowanie mniej powodów do szczęścia maja natomiast osoby, które korzystają z lokat bankowych w celu pomnażania wolnych środków.

“Małe NFP” w lutym powyżej oczekiwań

Jednym z dwóch najistotniejszych odczytów środowej sesji była natomiast zmiana zatrudnienia pozarolniczego według instytutu ADP, która dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS).

Zazwyczaj publikacje zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym są dosyć zmienne i konsensus prognoz analitycznych potrafi się z nimi silnie rozminąć. Nie inaczej było i tym razem. Zgodnie z raportem autorstwa ADP, w lutym amerykańska gospodarka stworzyła 235 tysięcy nowych miejsc pracy, analitycy spodziewali się natomiast niespełna 200 tysięcy.

Bank of Canada pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Bank Kanady zdecydował się na utrzymanie głównej stopy procentowej (overnight), na niezmienionym poziomie 1,25%. Zmianie nie uległy również stopa bankowa i depozytowa, które pozostają odpowiednio na poziomach 1,5% i 1%.

Jak czytamy w oświadczeniu BoC, globalny wzrost nadal jest silny. Wzrostu oczekuje się w obecnym oraz przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych za sprawą obniżki podatków jakiej dokonał nowy rząd.

Jednakże Bank Kanady upatruje się narastającego źródła niepewności w zmianach dotyczących polityki handlowej USA, nie tylko dla swoich, ale także światowych perspektyw.

Inflacja blisko 2% celu

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, w roku 2017 kanadyjska gospodarka powiększyła się o 3%, a zatem do celu realnego PKB zawartego w styczniowym raporcie dotyczącym polityki pieniężnej. Większe od oczekiwań spowolnienie PKB odnotowano w czwartym kwartale, a za przyczynę upatruje się tu wyższy import, który jednak odzwierciedlał większe inwestycje przedsiębiorstw.

Jak podaje Bank Kanady, inflacja kształtuje się blisko zakładanego celu (2%). Powodem zmian w poziomie inflacji są czynniki przejściowe związane z benzyną, energią elektryczną oraz minimalnymi płacami. Z kolei dało się zauważyć był wzrost płac, który jednak plasował się na niskim poziomie.

Zapasy ropy mniejsze niż zakładano

Punktualnie o godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po ubiegłotygodniowym wzroście zapasów o 3,019 miliona baryłek, konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał wzrost o 2,723 mln brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak nieco lepszy. Z dzisiejszego raportu EIA wynika bowiem, że w tygodniu kończącym się 2 marca 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o 2,408 mln. brk.

Trump nałoży taryfy na stal i aluminium

Jednym z głośniejszych tematów dzisiejszego popołudnia była również decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu taryf na stal i aluminium. Prezydent Stanów Zjednoczonych stanowczo zadeklarował, że w dniu jutrzejszym zamierza podpisać prezydencką proklamację na temat w/w taryf. Jak już wcześniej informował Daniel Schittek, analityk rynków finansowych XTB ta decyzja “nie tylko spotkała się z negatywną reakcją najbliższego otoczenia prezydenta, ale także zainicjowała pierwsze działania odwetowe Unii Europejskiej oraz Chin (podobno administracja Trumpa rozważa cła na szerszy wachlarz chińskich produktów). Państwo Środka na razie zastanawia się nad nałożeniem cła na import amerykańskiej soi, natomiast Komisja Europejska wystosowała już znacznie poważniejsze “groźby” przedstawiając pomysł nałożenia taryf na flagowe produkty USA takie jak motocykle (w tym Harley-Davidson), jeansy czy też burbon. Komisarz UE ds. handlu, Cecilia Malmström stwierdziła jednak, że “w wojnie handlowej nie ma zwycięzców”. Donald Tusk natomiast przekornie skomentował, że “wojny handlowe są złe i łatwe do przegrania” odnosząc się do tweeta Trumpa, w którym wcześniej napisał, iż “wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania”.

Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie środowej sesji zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G10. Jego deprecjację obserwowaliśmy jedynie w stosunku do jena japońskiego.

Dane z godz. 16:45 | Źródło: finviz.com

USDCAD

Na skutek dzisiejszych wzrostów kurs pary walutowej USDCAD ponownie znalazł się powyżej technicznego poziomu wsparcia. Jeżeli strefa ta zostanie trwale pokonana, spodziewać moglibyśmy się nawet kontynuacji wzrostów w okolice poziomu 1.3210.

UWAGA Wygraj konto STO Premium z 2000 zł!

USDCAD Daily

GOLD

Zgodnie z moją popołudniową projekcją, na skutek dzisiejszych spadków kurs złota osunął się w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia). Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Warto zatem obserwować, czy w okolicy tego wsparcia pojawi się odpowiednia reakcja popytowa.

Skorzystaj z rewelacyjnych warunków handlowych dostępnych na koncie STO Pro i zdobądź szansę na wygranie iPhone’a X

GOLD H1

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMACD Double Screen: AUDUSD – 07.03.2018
Następny artykułJak rozpoznać dobrego pin bara? – Nial Fuller
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here