Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja już na pierwszy rzut oka zapowiadała się niezwykle interesująco. Ostatecznie okazało się jednak, że była ona jeszcze ciekawsza niż moglibyśmy się tego spodziewać. Wszystko to za sprawą kolejnych doniesień dotyczących porozumienia w sprawie brexitu, o czym za chwileczkę. Zacznijmy jednak od początku…

Te artykuły również Cię zainteresują
Najwyższe tempo wzrostu australijskiego PKB od lat

Już w trakcie sesji azjatyckiej miała miejsce publikacja danych dotyczących australijskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) w drugim kwartale bieżącego roku. Rynki zostały pozytywnie zaskoczone wynikami. W ujęciu kwartalnym PKB kraju wzrosło o 0,9% przy oczekiwaniach na poziomie 0,7%. Zrewidowano również poprzedni wynik z 1,0% do 1,1%. W skali roku wzrost PKB wyniósł 3,4%, a prognozowano 2,8% (poprzednio 3,1%).

Wprawdzie pojawiły się głosy, że te dane są już nieaktualne, ponieważ jest już połowa kolejnego kwartału, ale i tak wynik wydaje się bardzo solidny. Tempo wzrostu gospodarki jest powyżej długoterminowego trendu. W skali roku jest to najdynamiczniejsza aprecjacja od 2012 roku.

Rośnie europejskie PMI

Jak to zwykle bywa, przedpołudnie trzeciego dnia (roboczego) miesiąca przyniosło nam liczne odczyty dotyczące PMI dla sektora usług. Z raportu Markit Economics wynika, iż zgodnie z prognozami analityków, finalny odczyt pokrył się z wcześniejszymi szacunkami i wyniósł 54,4, co oznacza wzrost o z 54,2 raportowanego przed miesiącem.

“Indeks PMI dla strefy euro wskazuje na niedawny silny wzrost aktywności biznesowej, nowych zamówień i zatrudnienia w sierpniu. Jednak ekspansja wygląda coraz bardziej nierównomiernie, a nastroje w biznesie stały się bardziej niespokojne w okresie letnim.” – omentował Chris Williamson z IHS Markit.

Brytyjskie PMI usługowe wspiera wzrost gospodarczy

Pół godziny później poznaliśmy sierpniowe rezultaty tego samego wskaźnika dla UK. Jak wynika z publikacji IHS Markit i CIPS, po rozczarowujących danych PMI przemysłowego i budowlanego, które poznaliśmy w poniedziałek i wtorek, dane dot. sektora usług w Wielkiej Brytanii okazały się nie lada zaskoczeniem.

Okazuje się bowiem, że pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika do poziomu 53,9 z 53,5 raportowanego przed miesiącem, ostatecznie, w sierpniu odnotowano jego wzrost aż do 54,3. Świadczy to o pozytywnym wzroście aktywności sektora usługowego w UK.

“Po rozczarowaniu sierpniowych badań PMI w sektorze produkcyjnym i budowlanym, następuje szybszy wzrost sektora usług. Dane wskazują, że gospodarka jest na dobrej drodze, aby w trzecim kwartale br. osiągnąć wzrost gospodarczy na poziomie 0,4% (…) Szybszy wzrost zamówień i zatrudnienia w sektorze usług równoważą spowolnienia zarówno w sektorze wytwórczym, jak i budowlanym, ale także podkreślają stopień, w jakim gospodarka stała się bardziej zależna od usług wspierających wzrost gospodarczy, a w szczególności od sektora usług finansowych. Jak dotąd w tym roku usługi finansowe osiągnęły lepsze wyniki niż wszystkie inne sektory” – komentuje Chris Williamson, Główny Ekonomista w IHS Markit.

Spadła sprzedaż detaliczna w strefie euro

O godzinie 11:00 pojawiły się kolejne dane istotne dla wspólnej waluty. Mowa tu o najnowszych wynikach sprzedaży detalicznej. Jak wynika z raportu Eurostatu, w lipcu 2018 roku w porównaniu z czerwcem 2018 roku wielkość sprzedaży detalicznej zmniejszyła się o 0,2% w strefie euro (EA19) i pozostała niezmieniona w całej Unii Europejskiej (UE28).  Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy spadek całkowitego wolumenu handlu detalicznego odnotowano w Belgii (-2,1%), Portugalii i Szwecji (oba -1,0%). Największy wzrost odnotowano na Słowacji i w Estonii (zarówno +1,1%), jak i w Zjednoczonym Królestwie (+0,8%).

W ujęciu rocznym odnotował natomiast wzrost sprzedaży detalicznej o 1,1% w strefie euro i o 2,0% w całej Unii Europejskiej. Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy roczny wzrost całkowitego wolumenu handlu detalicznego odnotowano w Polsce (+7,7%), na Litwie (+7,2%) i w Irlandii (+6,6%). Największe spadki odnotowano na Malcie (-2,6%), w Szwecji (-1,1%) i Austrii (-1,0%).

Stopa Banku Kanady najwyżej od dekady. Rynek czeka na podwyżkę w październiku

Bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń dnia, na które czekali inwestorzy na całym świecie była publikacja decyzji monetarnej Banku Kanady, który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie 1,5% wprowadzonym w połowie lipca bieżącego roku, który jest najwyższym od dziesięciu lat. Wrześniowej podwyżce przypisywano 3% szans, a rynki czekają na październik.

Bank Kanady zamierza kontynuować stopniową ścieżkę podwyżek

Jak informowaliśmy już wcześniej, 1,5% to najwyższa stopa procentowa w Kanadzie od dekady, jednak w historycznym ujęciu poziomy są nadal niskie. Wśród analityków ankietowanych przez Bloomberga, jedynie 1 z 21 spodziewał się podwyżki – szanse na to znacznie osłabiły gorsze wyniki PKB za II kw. oraz niepewność co do układu NAFTA. Daje to wystarczająco powodów, aby podwyżkę przenieść na październikowe spotkanie.

Porównując ze sobą lipcową oraz wrześniową treść oświadczenia polityki pieniężnej, BoC zmienił retorykę odnośnie dynamiki zarobków oraz zastanawia się jak wyższe stopy będą oddziaływały na gospodarkę:  „Najnowsze dane potwierdzają ocenę Rady Prezesów, zgodnie z którą wyższe stopy procentowe będą uzasadnione dla osiągnięcia celu inflacyjnego. Będziemy nadal stosować podejście stopniowe, kierując się napływającymi danymi. W szczególności Bank nadal ocenia reakcję gospodarki na wyższe stopy procentowe. Bank uważnie monitoruje również przebieg negocjacji w sprawie NAFTA i inne zmiany w polityce handlowej oraz ich wpływ na perspektywy inflacyjne” – komentuje Bank Kanady.

RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie

W dniu dzisiejszym zakończyło się także dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w lipcu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka. Choć decyzja w sprawie stóp zapadła już o godz. 13:05, to jednak towarzysząca jej konferencja prasowa RPP, na której przedstawione zostało uzasadnienie decyzji Rady rozpoczęła się standardowo po godzinie 16:00.

Z oświadczenia RPP dowiedzieliśmy się, iż “w Polsce dane o PKB w drugim kwartale br. wskazują na utrzymywanie się wysokiego tempa wzrostu gospodarczego. Wzrostowi aktywności gospodarczej sprzyja rosnąca konsumpcja wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i płace, wypłaty świadczeń oraz bardzo dobre nastroje konsumentów (…) Mimo wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego niż w ubiegłym roku wzrostu płac, dynamika cen dóbr konsumpcyjnych pozostaje umiarkowana (…) W ocenie rady, bieżące informacje wskazują na korzystne perspektywy wzrostu aktywności w polskiej gospodarce (…) Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównowazonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.”

W trakcie późniejszej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, iż zdaniem prof. Adama Glapińskiego, do końca 2019 roku nie będzie podstaw do podwyższania stóp procentowych. Stabilność stóp procentowych w tak długim czasie jest wielką zaletą polskiej gospodarki i polskiego rynku i to dla przedsiębiorców i dla zagranicznych inwestorów jest ogromną zaletą. Polska gospodarka jest bardzo stabilna i bardzo przewidywalna.

To co się dzieje w Turcji i w Argentynie nie ma żadnego wpływu na naszą sytuację (…) Polska jest w wyjątkowo dobrym okresie gospodarczym i finansowym, rzeczywiście jest taką oazą stabilności.

Rollercoaster na GBP w reakcji na doniesienia ws. Brexitu

Jak w godzinach popołudniowych poinformował Bloomberg, rządy Niemiec i Wielkiej Brytanii zgodziły się co do tego, by porzucić dalsze dyskusje nad kluczowymi dla strony brytyjskiej kwestiami umowy sanacyjnej pomiędzy Unią Europejską a Londynem. Inwestorzy natychmiast odebrali te doniesienia jako kluczową zmianę w toczących się rozmowach w sprawie Brexitu.

Zobacz także: Brytyjczycy jednak nie chcą Brexitu. Będzie kolejne referendum?

Bazując na doniesieniach swoich informatorów dziennikarze Bloomberga dowiedzieli się, że strona niemiecka zaakceptowała mniej szczegółowy plan dotyczący przyszłych warunków handlowych pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską. Informacja ta wywołała znaczną aprecjację funta szterlinga.

Nieco później rzecznik niemieckiego rządu zaprzeczył jednak jakoby jakiekolwiek ustalenia wobec umowy w sprawie Brexitu miały ulec zmianie. Jednocześnie zapewnił dziennikarzy, że Niemcy w pełni ufają Michaelowi Barnierowi, negocjującemu w sprawie umowy secesyjnej ze strony UE.

USD jednym z największych przegranych środowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 18:00 zauważymy, iż dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację obserwowaliśmy jedynie w stosunku do jena japońskiego.

Dane z godz. 18:00 | Źródło: finviz.com

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, iż w skutek pojawienia się doniesień o porozumieniu pomiędzy rządami Niemiec i Wielkiej Brytanii kurs dynamicznie wzrósł o ponad 150 pips. Późniejsze zaprzeczenie rzecznik niemieckiego rządu ostudziło jednak nieco emocje, w efekcie czego pojawiła się równie dynamiczna reakcja podażowa.

GBPUSD H1

NZDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, iż w skutek trwających od drugiej połowy ubiegłego tygodnia spadków kurs osunął się w okolice poprzednich dołków, gdzie w dniu dzisiejszym ponownie pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli wsparcie to zostanie odrzucone, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty wzrostowej, dla której realnym zasięgiem okazują się okolice poziomu 0.6630 i mierzenia 50% korekty Fibonacciego.

NZDUSD Daily

GOLD

Dość interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach złota, gdzie w dniu wczorajszym rynek pokonał lokalny poziom wsparci i dotarł aż w okolice dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Tam też pojawiła się reakcja popytowa i od tego czasu obserwujemy spokojne wzrosty, w skutek których doszło do re-testu w/w wsparcia (teraz oporu). Jeżeli strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych spadków.

GOLD H4

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących

Równocześnie chciałbym zaprosić Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już 13 swrześnia 2018 roku (czwartek) o godzinie 20:00. W trakcie tego spotkania poznasz rodzaje średnich kroczących oraz dowiesz się czym różnią się one między sobą. Poznasz również 3 sposoby jak wykorzystać średnie kroczące w swoim tradingu a co najważniejsze spora część spotkania zostanie poświęcona na praktyczne zastosowanie średnich i wykonanie podstawowej analizy z ich udziałem oraz wskazanie potencjalnych setupów inwestycyjnych.

Zapisz się!

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – spadki nabierają tempa
Następny artykułMACD Double Screen AUDUSD, EURUSD, EURCHF – 5 września 2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here