Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Jak to często bywa, pod względem ilości istotnych publikacji makroekonomicznych środowa sesja prezentowała się niezwykle interesująco. Jeszcze przed południem Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek dynamiki polskiego Produktu Krajowego Brutto w czwartym kwartale 2017 r. Jak przeczytać możemy w raporcie, w IV kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł się realnie o 1,0% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,3%.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, co oznacza  poprawę dynamiki realnej o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z trzecim kwartałem ub.r.

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2017 r. był popyt krajowy, który w skali roku wzrósł aż o 6,1%. Kolejnym, niezwykle pozytywnym czynnikiem jest również tempo wzrostu inwestycji, które było największe od pierwszego kwartału 2015 roku i wyniosło 11,3%.

Co to oznacza w praktyce?

Dynamika Produktu Krajowego Brutto na poziomie 5,1% oznacza, że na przestrzeni 2017 roku ogólna wartość towarów i usług wytworzonych w Polsce wzrosła w skali roku aż o 5,1%, co jest najlepszym rezultatem od blisko 10 lat.

Szacowany spadek inflacji w strefie euro w lutym

O godzinie 11:00 Eurostat opublikował wstępne szacunki dotyczące inflacji konsumenckiej CPI w Strefie Euro. Szacuje się ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną w lutym br. o 1,2% co oznacza spadek dynamiki o 0,1 p.p. z 1,3%.

Amerykańska gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami

Punktualnie o godzinie 14:30 poznaliśmy najnowsze wyliczenia Bureau of Economic Analysis dotyczące zmiany w poziomie amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto w czwartym kwartale minionego roku.

Jak wynika z najnowszego dokumentu Bureau of Economic Analysis (BEA), według drugiego szacunku amerykańskie PKB w czwartym kwartale 2017 roku wzrosło o 2,5% co oznacza, że procentowa zmiana realnego PKB została skorygowana o 0,1 punktu procentowego w stosunku do wcześniejszego szacunku (2,6%).

Wzrost realnego PKB w czwartym kwartale odzwierciedlał pozytywny wkład wydatków osobistych na konsumpcję, eksport, inwestycje mieszkaniowe, wydatki rządowe i samorządowe oraz wydatki rządu federalnego częściowo skompensowane przez ujemny wkład z inwestycji w inwentarz prywatny. – czytamy w raporcie BEA

Sprzedaż domów w USA najniższa od 4 lat

O godzinie 16:00 poznaliśmy najnowszy dane dot. ilości podpisanych umów sprzedaży domów w styczniu br. Po grudniowym wzroście indeksu o 0,5%, w styczniu br. spodziewano się wzrostu o 0,4%. Ostateczne wyniki okazały się jeszcze zdecydowanie gorsze i wskaźnik podpisanych umów kupna domów osunął się aż o 4,7% z poziomu 109,8 w grudniu do 104,6 w styczniu. Jest to najgorszy rezultat od grudnia 2013 roku.

Zapasy ropy w górę o 3,019 miliona baryłek

Punktualnie o godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Z dzisiejszego raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym spadku o 1,616 mln. brk, w tygodniu kończącym się 23 lutego 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o 3,019 mln. brk. co okazało się wynikiem gorszym od prognoz zakładających wzrost jednak na poziomie 2,400 mln. brk.

NZDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że kurs od niespełna trzech tygodni porusza się na południe. Jeżeli spadki te będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania dolnego ograniczenia trwającej od 10 stycznia br. konsolidacji.

NZDUSD Daily

USDCHF 

Na skutek trwających od 16 lutego br. wzrostów kurs pary walutowej USDCHF po raz kolejny dotarł w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków. Jeżeli jednak aprecjacja USD będzie postępować i opór ten zostanie pokonany, potencjalne wzrosty mogłyby być kontynuowane nawet w okolice poziomu 0.9715 zbiegającego się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków.

Skorzystaj z rewelacyjnych warunków handlowych dostępnych na koncie STO Pro i zdobądź szansę na wygranie iPhone’a X

USDCHF Daily

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – sygnał ostrzegawczy z chińskiej gospodarki
Następny artykułBill Gates: Kryptowaluty „powodują śmierć w dość bezpośredni sposób”
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here