Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegała na rynku walutowym niezwykle emocjonująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy bowiem najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej z Australii. Z raportu Urzędu Statystycznego Australii wynika, że po styczniowym wzroście o 0,1% w lutym odnotowano jej wzrost aż o 0,8% co jest wynikiem znacząco lepszym nie tylko od poprzedniej publikacji, lecz również od i tak już optymistycznych prognoz (0,3%).

Biorąc pod uwagę, że dziś trzeci dzień miesiąca, nie mogło zabraknąć również licznych odczytów wskaźników PMI dla sektorów usługowych. Najistotniejsze w tym przypadku były oczywiście dane z Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Jeszcze przed południem dowiedzieliśmy się także, że wartość sprzedaży detalicznej w strefie euro wzrosła w lutym 2019 roku o 0,4%, co okazało się wynikiem lepszym od oczekiwanego (0,2%), lecz zdecydowanie gorszym od styczniowego rezultatu, który zrewidowano ujemnie do 0,9% z 1,3%.

RPP utrzymuje stopy procentowe NBP bez zmian

W dniu dzisiejszym kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w kwietniu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%. Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

W ocenie RPP, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne. Rada powtórzyła jednak, że w kolejnych kwartałach nastąpi prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Możliwy jest scenariusz, w którym obecna Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie będzie musiała zmieniać poziomu stóp do końca swojej kadencji:

– Może się tak złożyć, że ta Rada Polityki Pieniężnej w swojej kadencji nie zazna tej wątpliwej przyjemności, czy satysfakcji, by podnosić czy obniżać stopy. Może się tak złożyć, ale ta moja pewność tym słabsza, im dalej idziemy do przodu. To dotyczy tego roku i być może następnego – przyznał w trakcie konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP.

Zatrudnienie w USA wypada najgorzej od listopada

Zgodnie z opublikowanym dziś raportem z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych autorstwa ADP, kreacja liczby nowych etatów sektora prywatnego spowolniła do poziomu 129 tysięcy, co jest najgorszym wynikiem od listopada ubiegłego roku. Warto przypomnieć, że dla wielu inwestorów dzisiejszy odczyt jest prognostykiem przed piątkową publikacją podobnego raportu autorstwa Biura Statystyki Pracy wraz ze wskaźnikiem NFP (zatrudnienia pozarolniczego), pilnie śledzonego przez ekonomistów oraz traderów.

„Rynek pracy wyraźnie się osłabia, co widać po spadkach zatrudnienia w głównych sektorach gospodarki. Przedsiębiorcy coraz ostrożniej podejmują decyzje związane z przyjęciem nowych pracowników. Jeżeli spadki będą kontynuowane, może to przełożyć się na wzrost stopy bezrobocia” – komentował wyniki Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s.

Zapasy ropy w górę o 7,238 miliona baryłek

Jeden z ostatnich, istotnych raportów makroekonomicznych, które poznaliśmy w dniu dzisiejszym dotyczył natomiast zmiany poziomu zapasów ropy naftowej. Wynika z niego, że w tygodniu kończącym się 29 marca 2019 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 86,4% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 15,8 mln baryłek dziennie, czyli o 18 tys. baryłek dziennie więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia.

Fakt ten sprawił, że zapasy ropy naftowej wzrosły aż 7,238 mln. brk co okazało się wynikiem zdecydowani gorszym od prognoz zakładających spadek na poziomie 0,425 mln. brk.

Równocześnie warto także zwrócić uwagę na dane dot. zmiany poziomu zapasów benzyny i destylatów. Okazuje się bowiem, że te w odróżnieniu do zapasów ropy, pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających spadek zapasów benzyny o 1,542 mln brk i destylatów o 0,506 mln brk, ostatecznie zmniejszyły się aż o 1,718 mln brk (w przypadku benzyny) i 1,998 mln brk (w przypadku destylatów).

Dolar amerykański jednym z największych przegranych środowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:15 zauważymy, że dolar amerykański (USD) osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację dostrzec można było bowiem jedynie wobec jena japońskiego (JPY). Największym wygranym dzisiejszej sesji pozostaje natomiast bezapelacyjnie dolar australijski (AUD).

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 17:15 | Źródło: finviz.com

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 3 kwietnia 2019
Następny artykułKursy walut dolar (USD), euro (EUR), funt (GBP) i frank (CHF) tracą do złotego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here