Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegała na rynku walutowym niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą sporej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych, które poznaliśmy w ciągu dnia. Wśród najważniejszych wymienić trzeba z pewnością:

RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach

Jednym z wydarzeń dzisiejszej sesji było także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Oznacza to, że jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków RPP nie zdecydowała się w grudniu 2019 r. na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%. Podczas późniejszej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się także, iż Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną. 

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenia, że tempo wzrostu PKB w Polsce obniża się, ale pozostaje znakomite i nie budzi to niepokoju. Jego zdaniem, bardzo prawdopodobne jest, że do końca jego kadencji stopy proc. pozostaną bez zmian.

Nie ukrywał on jednak, że członkowie Rady są w tej kwestii podzieleni:

– Nie mogę mówić czy były wnioski o podwyżkę czy obniżkę. Są różne stanowiska, przedstawiane są argumenty z obu stron. W moim przekonaniu wszystko przemawia za stabilnością stóp proc., jeśli projekcja okaże się zgodna z rzeczywistością, co zakładam. Co nie oznacza, że nie mogą się w przyszłości zdarzyć wnioski za obniżeniem lub podwyższeniem stóp procentowych, na dziesięciu członków Rady zawsze się tak może zdarzyć – powiedział Glapiński podczas konferencji po posiedzeniu RPP dodając, że osobiście spodziewa się, iż większość Rady będzie się opowiadać za stabilnością stóp proc., bo ona się sprawdza. Rynek nie spodziewa się zmiany stóp proc. i inwestorzy zagraniczni też nie.

Kurs funta nie ma sobie równych

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:15 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację dostrzec można było bowiem jedynie wobec franka szwajcarskiego i jena japońskiego. Bezsprzecznie największymi wygranymi środowej sesji są natomiast kursy dolara kanadyjskiego i funta szterlinga. Pierwszy zyskiwał w reakcji na decyzję monetarną Banku Kanady, drugi zaś umacnia się w reakcji na sondażowe wyniki przyszłotygodniowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, o czym więcej pisałem już wcześniej, w osobnym artykule.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 17:15 | Źródło: finviz.com

Kurs funta najwyżej od maja br.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwających nieprzerwanie od pięciu dni wzrostów, rynek już wczoraj wybił górą z trwającej od połowy października br. konsolidacji, co z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszej aprecjacji, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice 1.3170, bądź nawet 1.3315.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

Kurs funta “najwyżej” od maja 2017 r.

Równie silną aprecjację funta dostrzec można także w relacji do euro. Na notowaniach pary walutowej EURGBP zauważymy bowiem, że wskutek dzisiejszych spadków rynek pokonał techniczny poziom wsparcia w wysokości 0.8495 i znalazł się na najniższym poziomie od maja 2017 roku.

Kurs funta do euro
EURGBP Daily

Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa mogąca zanegować to wybicie, notowania EURGBP mogłyby docelowo osunąć się nawet w rejon 0.8350.

Kurs funta do euro
EURGBP Weekly

Kurs dolara kanadyjskiego zmierza w kierunku 1.3195

Na notowaniach pary walutowej USDCAD zauważymy, że wskutek dzisiejszej decyzji monetarnej Banku Kanady doszło do znacznej aprecjacji dolara kanadyjskiego. Spadki spowodowane tym zdarzeniem sprawiły, że rynek pokonał techniczne wsparcie w wysokości 1.3265 i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania poziomu 1.3195.

Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego
USDCAD H4

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here