Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegała na rynku walutowym dość interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych publikacji makroekonomicznych, które poznaliśmy w ciągu dnia. Na pierwszą z nich przyszło nam niestety czekać aż do godz. 14:30, kiedy to Urząd Statystyczny Kanady podzielił się najnowszymi danymi dot. inflacji konsumenckiej.

Z raportu tego wynika, że indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w lipcu br. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego aż o 2,0%, co okazało się wynikiem lepszym od prognoz na poziomie 1,7%. Warto także podkreślić, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ceny rosły we wszystkich ośmiu głównych komponentach wskaźnika.

Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierały także dane miesięczne, które wskazały na wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych aż o 0,5%. Odczyt ten okazał się znaczaco lepszy nie tylko od poprzedniej publikacji (-0,2%), lecz również od i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost na poziomie 0,2%.

O godz. 16:00 poznaliśmy także raport National Association of Realtors (NAR),z którego wynika, iż zgodnie z prognozami sprzedaż istniejących domów wzrosła w lipcu aż o 2,5% do 5,42 mln.

– Chociaż transakcje na północnym wschodzie spadły, pozostałe trzy główne regiony USA odnotowały wzrost sprzedaży, w tym ogromny wzrost na Zachodzie – czytamy w raporcie.

Zdaniem Lawrence Yun, głównego ekonomisty NAR spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych poprawia przystępność cenową mieszkań i pcha kupujących na rynek. Zauważa on jednak, że podaż mieszkań po przystępnych cenach jest bardzo niska.

Pół godz. później (o godz. 16:30) amerykańska Energy Information Administration (EIA) podzieliła się natomiast najnowszym raportem dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej. Wynika z niego, że w tygodniu kończącym się 16 sierpnia 2019 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 95,9% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 17,7 mln baryłek dziennie, czyli o 401 tys. baryłek dziennie mniej niż średnia z poprzedniego tygodnia. Fakt ten sprawił, że zapasy ropy naftowej skurczyły się o 2,732 mln. brk co okazało się wynikiem lepszym nie tylko od ubiegłotygodniowego rezultatu, lecz również od prognoz zakładających spadek na poziomie jedynie 1,889 mln. brk.

Pozytywny wydźwięk tej publikacji psuły jednak dane dot. zmiany poziomu benzyny i destylatów, które pomimo prognoz zakładających wzrost jedynie o 0,169 mln. brk (w przypadku benzyny) i 0,314 mln. brk (w przypadku destylatów), ostatecznie wzrosły aż o 0,312 (w przypadku benzyny) i 2,610 mln. brk (w przypadku destylatów).

Jakby tego było mało, na godz. 20:00 zaplanowano jeszcze publikację protokołów z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Przypomnijmy, że w trakcie tego posiedzenia Rezerwa Federalna zdecydowała się obniżyć stopy procentowe. Było to pierwsze cięcie od kryzysu finansowego w 2008 r.

Kurs dolara zyskuje przed FOMC minutes

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:00 zauważymy, że kurs dolara umacnia się dziś w stosunku do euro, dolara nowozelandzkiego, jena japońskiego, funta szterlinga i franka szwajcarskiego. Jego deprecjację dostrzec można było natomiast jedynie wobec dolara australijskiego i kanadyjskiego.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 17:00 | Źródło: finviz.com

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy jednak, że dzisiejsze spadki nie były spowodowane wcale słabością dolara amerykańskiego. Była to bowiem reakcja rynku na dane dot. inflacji konsumenckiej w Kanadzie. Niezwykle optymistyczny raport przyczynił się bowiem do umocnienia kursu dolara kanadyjskiego, o czym pisałem już wcześniej.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD H4

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułGrupa BHP wypłaca rekordowe 3,9 mld USD dywidendy
Następny artykułDania odrzuca propozycję Trumpa ws. zakupu Grenlandii przez USA
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here