Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.
środowa sesja przebiegała na rynkach walutowych niezwykle interesująco…choć nie znalazło to swojego odzwierciedlenia w zmienności głównych par. Jeszcze przed południem brytyjski ONS opublikował dane dotyczące wzrostu gospodarczego Zjednoczonego Królestwa w lutym 2019 roku. Z raportu tego wynika, że zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami dynamika Produktu Krajowego Brutto (PKB) uplasowała się na poziomie 0,2%, co w ujęciu rocznym przełożyło się na wzrost aż o 2,0%.
Równocześnie dowiedzieliśmy się także, że produkcja przemysłowa w UK wzrosła w lutym 2019 o 0,6%. biorąc pod uwagę prognozy zakładająca wzrost jedynie o 0,1% odczyt ten można uznać za niezwykle optymistyczny.
EBC boi się o spowolnienie! Stopy procentowe bez zmian
W trakcie dzisiejszej sesji rynki poznały także decyzję monetarną EBC. Zgodnie z oczekiwaniami, Europejski Bank Centralny zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie. W trakcie późniejszej konferencji prasowej Mario Draghi potwierdzał obawy o wzrost gospodarczy w strefie euro oraz obecną dynamikę inflacji. Na negatywny sentyment wpływa między innymi geopolityka, protekcjonizm poszczególnych państw strefy euro oraz sytuacja na rynkach wschodzących.
Inflacja w USA najwyżej od stycznia 2018 r.
Wraz z rozpoczęciem konferencji prasowej EBC poznaliśmy również najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) ze Stanów Zjednoczonych. Z raportu U.S Bureau of Labor Statistics wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu 2019 roku o 0,4%, co jest lepszym wskazaniem niż oczekiwano (0,3%). Jest to także lepszy odczyt od poprzedniego (0,2%).
Zapasy ropy naftowej w górę o 7,029 miliona baryłek! Rosną trzeci tydzień z rzędu
Punktualnie o godzinie 16:30 amareykańska Energy Information Administration (EIA) opublikowała także najnowszy raport odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wynika z niego, że w tygodniu kończącym się 5 kwietnia 2019 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 87,5% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 16,1 mln baryłek dziennie, czyli o 251 tys. baryłek dziennie więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia. Fakt ten sprawił, że zapasy ropy naftowej wzrosły aż 7,029 mln. brk co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym od prognoz zakładających wzrost jedynie o 2,294 mln. brk.
Równocześnie warto także zwrócić uwagę na dane dot. zmiany poziomu zapasów benzyny i destylatów. Okazuje się bowiem, że te w odróżnieniu do zapasów ropy, zmniejszyły się kolejno o 7,710 mln brk (w przypadku benzyny) i 0,116 mln brk (w przypadku destylatów).
Wszyscy czekają na minutki FOMC
Jakby tego było mało, punktualnie o 20:00 inwestorzy poznają jeszcze najnowszy protokół z posiedzenia FOMC tzw. „minutki FOMC”. W tym roku urzędnicy Rezerwy Federalnej ograniczyli prognozowane podwyżki stóp procentowych do zera i oznajmili, że zakończą redukcję bilansu we wrześniu. Podczas dzisiejszego spotkania najprawdopodobniej utrzymają stabilną politykę monetarną.
Mediana projekcji dla stóp procentowych członków Fedu wynosi obecnie 2.375% w porównaniu z planowanymi dwoma podwyżkami w grudniowych prognozach, które wówczas wystraszyły inwestorów i rynek akcji. W swoim ostatnim oświadczeniu po dwudniowym spotkaniu w Waszyngtonie Komitet Otwartego Rynku powtórzył wydźwięk, że będzie „cierpliwy” w obliczu „globalnego rozwoju gospodarczego i finansowego oraz stłumionej presji inflacyjnej”.
Sygnał Fed’u, że utrzyma stopy procentowe bez zmian przez cały rok odzwierciedla obawy, że zwalnia wzrost gospodarczy, niższe ceny energii obciążają inflację, a ryzyko z zagranicy osłabia perspektywy gospodarki USA.
Dolar amerykański jednym z największych przegranych środowej sesji
Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:15 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego aprecjację dostrzec można bowiem jedynie wobec euro i franka szwajcarskiego. Jednym z największych wygranych środowej sesji jest natomiast dolar australijski, który wobec USD umacnia się już o 0,39%.

AUDUSD wybija górą z kanału spadkowego
Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUD zauważymy, że wskutek dzisiejszych wzrostów rynek wybił górą z trwającej od dłuższego czasu formacja kanału zniżkującego. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszych wzrostów.

USDJPY kontynuuje tendencję spadkową
Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawia także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDJPY, gdzie zauważymy, że w wyniku trwających od początku tygodnia spadków rynek odrzucił dość istotną strefę oporu, co w praktyce mogłoby przyczynić się do większej deprecjacji dolara amerykańskiego względem jena japońskiego.

O tym się dziś mówiło:
- UE wymusi dłuższe opóźnienie Brexitu, wbrew zabiegom Theresy May.
- Merkel: Brexit powinien być opóźniony zaledwie o kilka miesięcy
Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.
Plan spotkania:
- Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
- Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
- Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień
Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!
Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem
Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy”
Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.