Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środa to zdecydowanie najciekawszy dzień w ciągu tego tygodnia. Wszystko to za sprawą ilości istotnych publikacji makroekonomicznych, które wpłynęły na zdecydowanie większą niż dotychczas zmienność na rynkach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: Finviz.com

Spośród wszystkich, zdecydowanie najistotniejsza była dziś decyzja BoC, który zdecydował się podwyższyć główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 0,75% – był to pierwszy tego typu ruch od 2010 roku i jak można się domyślić wywołało się silną aprecjację dolara kanadyjskiego.

Jak informowaliśmy już wcześniej, chociaż część analityków nie spodziewała się w lipcu decyzji o podwyżce stóp procentowych – między innymi Goldman Sachs oraz TMS Brokers – to 25 z 33 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga nie myliło się. Stephen Poloz dotrzymał słowa, poszedł za ciosem i podwyższył stopy procentowe Banku Kanady, które odbijają dzięki temu od rekordowo niskich poziomów (z 0,50% do 0,75%).

BoC szacuje, że wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na dotychczas prognozowanych pułapach czyli kolejno 2,8% dla 2017 roku, 2,0% dla 20187 oraz 1,6% dla 2019.

Pełna treść decyzji w sprawie stóp procentowych dostępna jest pod linkiem. Liczący sobie natomiast 25 stron raport polityki pieniężnej można znaleźć tutaj.

Na uwagę zasługuje również przedpołudniowa publikacja majowego raportu z brytyjskiego rynku pracy. Spadek stopy bezrobocia, w połączeniu z pozytywną zmianą jobless claims oraz dynamiki zarobkowej wywołał dynamiczną aprecjację funta.

Jak informowaliśmy już wcześniej, najważniejsze dane opublikowane w majowym raporcie z brytyjskiego rynku pracy prezentowały się następująco:

  • Zmiana ilości osób ubiegających się o zasiłek: 6 tysięcy, prognoza 7,5 tysiąca, poprzednio 7,3 tysiąca
  • Stopa bezrobocia: 4,5%, prognoza i poprzednio 4,6%
  • Stopa zatrudnienia: 74,8% najwyższa od 1971 roku
  • Dynamika średnich zarobków tygodniowych bez bonusów: 2,0%, prognoza 1,9%, poprzednio 1,8% (po wzrostowej rewizji z 1,7%)
  • Dynamika średnich zarobków tygodniowych: 1,8%, prognoza 1,8%, poprzednio 2,1%

Jednym z ostatnich istotnych wydarzeń środowej sesji było wystąpienie Janet Yellen, która przed Kongresem podsumowywała działania Rezerwy Federalnej w przeciągu ostatniego pół roku.

Jak informowaliśmy już wcześniej, uwagę warto zwrócić na zasygnalizowanie chęć rozpoczęcia redukcji bilansu finansowego „w tym roku” – zabrakło jednak wskazówek odnośnie dokładniejszych dat oraz zapowiedzi podwyżki stóp procentowych pod koniec roku.

Więcej na temat tego wystąpienia przeczytasz w osobnym artykule.

GBPUSD

Na skutek trwających od początku lipca br. spadków rynek dotarł w okolice niezwykle istotnego wsparcia zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych wzrostów, gdzie dziś po publikacji majowego raportu z brytyjskiego rynku pracy pojawiła się silna reakcja popytowa.

GBPUSD H4

USDCAD

Na skutek dzisiejszej aprecjacji dolara kanadyjskiego spowodowanej decyzją BoC rynek pokonał najbliższe, lokalne wsparcie i znalazł się najniżej od sierpnia 2016r.

USDCAD H1

Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice ubiegłorocznych minimów 1.2500.

USDCAD Weekly

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa… GBP/JPY, AUD/NZD, AUD/USD
Następny artykułOpcje dla początkujących. Potencjalny sygnał kupna na AUD/USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here