Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegała dość interesująco. Jeszcze przed południem poznaliśmy dwa istotne raporty dot. inflacji konsumenckiej (CPI). Pierwszy z nich pochodził z Wielkiej Brytanii, drugi natomiast ze strefy euro. W drugiej części dnia poznaliśmy również dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz cotygodniowy raport EIA dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej.

Jak o godz. 10:30 poinformował Office for National Statistics, ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się w czerwcu br. w stosunku do maja br. na dotychczasowym poziomie. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano natomiast ich wzrost o 2,4%. Oba odczyty okazały się więc gorsze od prognoz zakładających wzrost kolejno o 0,2% m/m oraz 2,6% r/r.

Pół godziny podobny raport przedstawił także Eurostat. W tym przypadku nie było jednak żadnego zaskoczenia. Zgodnie z prognozami inflacja konsumencka wzrosła w czerwcu br. o 0,1%, co przełożyło się na wzrostu w ujęciu rocznym o 2,0%.

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, najniższe stawki roczne odnotowano na Irlandii (0,7 %), Grecji (1,0 %) i Danii (1,1 %). Najwyższy wzrost inflacji miał natomiast miejsce w Rumunii (4,,7 %), Estonii (3,9 %) oraz na Węgrzech (3,2%).

Źródło: Eurostat

Punktualnie o godzinie 14:30, amerykańskie Census Burau opublikowało natomiast dane z rynku nieruchomości za miesiąc czerwiec, dotyczące m. in. pozwoleń na budowę (building permits) oraz rozpoczętych budów domów (housing starts).

Jak już wcześniej informował Tomasz Sarna, dzisiejszy odczyt negatywnie zaskoczył oczekiwania inwestorów:

  • Pozwolenia na budowę m/m: 1,273 mln, oczekiwania 1,330 mln, poprzednio 1,301 mln,
  • Dynamika pozwoleń na budowę m/m: -2,2%, oczekiwania 2,2%, poprzednio -4,6%
  • Rozpoczęte budowy domów m/m: 1,173 mln, oczekiwania 1,320 mln, poprzednio 1,337 (zrewidowane ujemnie z 1,350 mln)
  • Dynamika rozpoczętych budów m/m: -12,3%, oczekiwania -2,2%, poprzednio 4,8% (zrewidowane ujemnie z 5,0%)

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po spadku zapasów o 12,633 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał kolejny spadek, lecz tym razem zaledwie o 3,622 mln. brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak zdecydowanie gorszy. Z raportu EIA wynika bowiem, w tygodniu kończącym się 13.07.2018 zapasy ropy naftowej wzrosły o 5,8 mln brk.

Zdecydowanie lepiej prezentowały się natomiast dane dotyczące zapasów benzyny i destylantów, które skurczyły się kolejno o 3,2 oraz 0,4 mln brk.

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że na skutek trwających od wczoraj spadków kurs osunął się poniżej poziomu 1.3050, w efekcie czego kabel wyceniany był dziś najniżej od września 2017 roku. Jeżeli wsparcie to zostanie trwale pokonane, spodziewać moglibyśmy się nawet, że potencjalne spadki dotrą do 1.2770.

Jeżeli jednak w najbliższym czasie pojawi się silna reakcja popytowa i obecnie testowane wsparcie zostanie odrzucone, wówczas spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów.

GBPUSD Daily

Ponadto, zapraszam Cię na darmowy webinar, który przybliży Ci praktyczne wykorzystanie Heiken Ashi w spekulacji na instrumentach CFD. Na szkoleniu zostanie omówione dokładnie, w jaki sposób kształtuje się świeca Heiken Ashi oraz jak należy interpretować dany kształt. Omówione zostanie również, jak zarządzać ryzykiem oraz kiedy zamykać pozycje.

Zapisz mnie na webinar

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – BTC nie chce się zatrzymać, rynek wybija 2-miesięczną blokadę!
Następny artykułLekcja 8: Czy przestępcy używają Bitcoina?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here