Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegała na rynku walutowym niezwykle emocjonująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych raportów makroekonomicznych. Już przed południem główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze dane z naszego, rodzimego rynku pracy:

Te artykuły również Cię zainteresują
O godz. 10:30 Wyspiarze podzielili się także danymi na temat inflacji konsumenckiej (CPI). Wynika z nich, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w maju br. w Wielkiej Brytanii o 0,3%, co w stosunku do maja 2018 r. przełożyło się na wzrost o 2,0%.

Cztery godziny później (o 14:30) podobny raport opublikował także kanadyjski Urząd Statystyczny. W tym przypadku dane wypadły niezwykle optymistycznie. Okazało się bowiem, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju 2019 roku o 0,4%, co w stosunku do maja 2018 roku daje wzrost o 2,4%. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że prognozy zakładały wzrost jedynie o 2,1%.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 rynki poznały także najnowsze dane dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej. Z raportu amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) wynika, że w tygodniu kończącym się 14 czerwca 2019 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 93,9% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 17,3 mln baryłek dziennie, czyli o 200 tys. baryłek dziennie więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia. Mimo to, zapasy ropy naftowej skurczyły się aż o 3,106 mln. brk co okazało się wynikiem niemal trzykrotnie lepszym od prognoz zakładających spadek na poziomie 1,077 mln. brk.

Równocześnie warto także zwrócić uwagę na dane dot. zmiany poziomu zapasów benzyny i destylatów, które pomimo prognoz zakładających wzrost o 0,935 mln. brk (w przypadku benzyny) i 0,712 mln. brk (w przypadku destylatów) ostatecznie skurczyły się kolejno o 1,692 mln. brk i 0,551 mln. brk.

Najważniejsze wciąż jeszcze przed nami

Mimo tak znacznej ilości już opublikowanych odczytów makroekonomicznych, najważniejsze wydarzenia środowej sesji wciaż jeszcze przed nami. Mowa tu oczywiście o zaplanowanej na godzinę 20:00 decyzji monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Mimo, że konsensus rynkowy nie zakłada żadnego ruchu na stopach, to zdaniem przedstawicieli dużych banków inwestycyjnych, możliwe jest, iż Fed zasygnalizuje zbliżająca się konieczność luzowania polityki monetarnej. Zdaniem większości z nich, na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy spodziewać moglibyśmy się bowiem nawet 4 obniżek stóp procentowych. Więcej na temat prognoz dużych graczy pisaliśmy w osobnym artykule.

Kurs dolara traci przed FOMC

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:25 zauważymy, że kurs dolara amerykańskiego tracił dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację dostrzec można było bowiem jedynie wobec dolara nowozelandzkiego i australijskiego.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 17:25 | Źródło: finviz.com

Dobre dane umacniają dolara kanadyjskiego

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że wskutek ostatnich wzrostów rynek dotarł w okolice pokonanej już jakiś czas temu linii tendencji wzrostowej, gdzie już wczoraj pojawiła się reakcja podażowa. W wyniku dzisiejszego raportu dot. kanadyjskiej inflacji CPI spadki są kontynuowane i niewykluczone, że tendencja ta jeszcze trochę potrwa…wiele będzie zależeć od wydźwięku oświadczenia dot. polityki monetarnej FOMC.

Kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego
USDCAD Daily

USDJPY wróci do spadków?

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawiać może także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDJPY, której kurs od pewnego czasu konsoliduje nieco poniżej ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, rynek mógłby wrócić do spadków.

Kurs dolara amerykańskiego do jena japońskiego
USDJPY Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSpędzaj mniej czasu na tradingu, a więcej na życiu – Nial Fuller
Następny artykułKurs funta największym wygranym środowej sesji. Co dalej z euro, frankiem i dolarem?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here