Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja niemal po brzegi wypełniona była publikacjami istotnych raportów makroekonomicznych. Już przed południem poznaliśmy bowiem dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Wielkiej Brytanii i strefy euro. Punktualnie o godz. 14:30 podobny raport przedstawił także Urząd Statystyczny Kanady. Równocześnie opublikowane zostały również dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Jak co środę, wraz z wybiciem godz. 16:30 amerykańska Energy Information Administration (EIA) podzieliła się także raportem dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku.

Fed obniża stopy procentowe… po raz ostatni w tym roku

Jakby tego było mało, punktualnie o godz. 20:00 poznaliśmy dane, na które z niecierpliwością czekali inwestorzy na całym świecie. Mowa tu oczywiście o decyzji monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydowała się w trakcie wrześniowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,75-2%.

Jak już wcześniej informował Adam Rak, w zakresie samej publikacji niewiele zmieniło się od ostatniego posiedzenia, a rynek skupił się na kropkach (z ang. dot plot) czyli anonimowych prognozach członków FOMC odnośnie tego jak w kolejnych latach kształtował będzie się poziom stóp procentowych. W tym roku członkowie Komitetu (mediana prognoz) nie zakładają już dalszych cięć, a w przyszłym roku rozkład głosów sugerując obniżkę kształtuje się 8 do 7.

Cięcie stóp ma zabezpieczyć gospodarkę 

Podczas konferencji prasowej po wrześniowym posiedzeniu FOMC, Jerome Powell przyznał, iż obniżka stóp procentowych związana jest z zabezpieczeniem gospodarki przed czynnikami ryzyka. Rezerwa Federalna zauważa, że perspektywy gospodarcze na świecie uległy zmianie, w efekcie czego głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego były wydatki gospodarstw domowych. Fed widzi słabość w inwestycjach, wciąż mocny rynek pracy, solidne wydatki gospodarstw domowych. Rezerwa Federalna musi jednak wziąć pod uwagę wszystko, co będzie miało istotny wpływ na gospodarkę, w tym napięcia w handlu.

Prezes Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powell oczekuje powrotu stóp z rynku pieniężnego wewnątrz zakresu stóp wyznaczonych przez Fed (Fed prawdopodobnie nie widzi potrzeby na wprowadzenie stałych operacji repo). Wskazał on również, że Fed zapewni odpowiednią podaż rezerw oraz może rozważyć organiczny wzrost bilnasu wcześniej niż wcześniej myślano.

– Interpretacja decyzji Fed jest zdecydowanie jastrzębia. Mediana oczekiwań dotyczących stóp procentowych wskazuje na zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych. Fed jest jednak podzielony, co do dalszych decyzji, gdyż 7 członków widzi szanse na jeszcze jedno cięcie w tym roku oraz brak kolejnych ruchów w 2020 roku. Jest to zdecydowanie mniej niż oczekiwał rynek wyjaśniali analitycy XTB.

– Powell podkreśla, że Fed będzie decydował na podstawie wnikliwej analizy napływających danych i w przypadku, gdy będzie potrzeba znów poluzuje politykę. Mówi, że polityka nie jest na żadnym, z góry ustalonym kursie – zauważa Bartosz Sawicki, główny analityk TMS Brokers.

Kurs dolara największym wygranym środowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 21:10 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Jego największa aprecjację dostrzec można było wobec dolara australijskiego i nowozelandzkiego.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 21:10 | Źródło: finviz.com

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że rynek od pewnego czasu konsolidował w okolicy ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Fakt ten sprawił, że tendencja ta dotarła w rejon konfluencji z linią tendencji spadkowej, gdzie już w piątek pojawiła się reakcja podażowa. Podobne reakcje dostrzec można było również w trakcie poniedziałkowej sesji oraz dziś. Trwałe odrzucenie tej strefy otworzyło drogę do ponownych spadków.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFED obniża stopy zgodnie z oczekiwaniami rynku. Nie planuje dalszych cięć?
Następny artykułBlok po 22 – 18 września 2019: AUD/NZD, EUR/AUD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here