Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegała dość interesująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy bowiem decyzje monetarną Bank of Japan, który zgodnie z prognozami nie zmienił swojej retoryki i utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie -0,1%.

BoJ nie zmienia również swojego podejścia do skupu obligacji rządowych. Rentowności tych papierów wciąż mają być utrzymywane w rejonie zera, a sam skup ma pozostać elastyczny co oznacza, że Bank Japonii będzie dostosowywał liczbę skupionych obligacji w zależności od potrzeb.

Dzisiejsza decyzja Banku została przegłosowana 7-2 i nie obyło się bez komentarzy ze strony samych decydentów. Harada przyznaje, że na chwilę obecną przyzwolenie na odchylenia w poziomach rentowności JGB są zbyt ambitnym posunięciem i jego zdaniem BoJ musi wprowadzić dalsze środki zaradcze. Poziomem inflacji martwi się z kolei Kataoka, który wątpi by dynamika wzrostu cen w gospodarce wzrosła do 2 procent w najbliższej przyszłości.

Brytyjska inflacja konsumencka zdecydowanie w górę w sierpniu 2018

Punktualnie o godz. 10:30 brytyjski Office for National Statistics opublikował natomiast raport dot. inflacji konsumenckiej. Wynika z niego, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu br. w stosunku do sierpnia 2017 roku o 2,7%, co jest najlepszym rezultatem od marca.

Rosnący poziom cen dóbr konsumenckich oraz kulturalnych, a także usług, transportu i odzieży okazał się największy od pierwszego kwartału tego roku – czytamy w raporcie ONS.

Razem z raportami ONS opublikowane zostały najnowsze dane dotyczące średnich cen nieruchomości w Zjednoczonym Królestwie. W lipcu 2018 roku potrzeba było ponad 231 tys. funtów by zakupić posiadłość w Wielkiej Brytanii. Oznacza to wzrost o 3,1% w porównaniu z danymi sprzed roku. Ceny w lipcu okazały się również o 1,2% wyższe od tych raportowanych w czerwcu.

USA: Spada liczba zezwoleń na budowę, ale rośnie liczba rozpoczętych budów

O godzinie 14:30, amerykańskie Census Burau opublikowało także dane z rynku nieruchomości. Okazuje się, że liczba pozwoleń na budowę uplasowała się w sierpniu 2018 roku na poziomie 1,229 mln. W porównaniu do danych za lipiec (zrewidowany do 1,303 mln) zanotowano zatem spadek aż o 5,7%. Co prawda, oczekiwania rynkowe zakładały osunięcie, jednak bardzo niewielki (-0,1%).

W tym samym czasie liczba rozpoczętych budów w USA wyniosła 282 mln, co daje 9,2% wzrost w porównaniu do danych za lipiec (zrewidowany w górę do 1,174 mln). W stosunku rok do roku wzrost jest jeszcze wyższy, osiągnął bowiem poziom 9,4%.

Zapasy ropy kurczą się piąty tydzień z rzędu

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały także raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wynika z niego, że po ubiegłotygodniowym spadku o 5,296 mln brk, w tygodniu kończącym się 14 września 2018 roku zapasy ropy naftowej skurczyły się o 2,057 mln brk, co okazało się wynikiem słabszym od prognoz rynkowych zakładających spadek na poziomie 2,741 mln brk.

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs od kilku dni oscyluje w okolicy lokalnej linii tendencji spadkowej, gdzie już kilkukrotnie pojawiła się reakcja podażowa. Mimo to opór ten w dalszym ciagu nie został jeszcze trwale odrzucony. Gdyby tak się jednak stało, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć w okolice poziomu 1.1535.

EURUSD Daily

GBPUSD

Pro-spadkowo wyglądają również notowania pary GBPUSD, gdzie w dniu dzisiejszym pojawiła się już silna reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie technicznego oporu w okolicy poziomu 1.3200. Jeżeli tak się stanie, realnym zasięgiem dla spadków mogłyby okazać się nawet okolice poziomu 1.3040.

GBPUSD H4

Silver

Coraz ciekawiej zaczyna wyglądać także obecna sytuacja na notowaniach srebra, gdzie w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Odrzucenie tej strefy mogłoby natomiast otworzyć drogę do ponownych spadków.

Silver H4

Handel na DAX bez tajemnic

Równocześnie chciałbym zaprosić Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już 27 września 2018 roku (czwartek) o godzinie 20:00. W trakcie tego spotkania poznasz:

  • Spółki wchodzące w skład indeksu DAX oraz ich charakterystykę,
  • Przydatne narzędzia do analizy indeksu,
  • Zależność między niemieckim indeksem a resztą indeksów europejskich.

Dowiesz się także dlaczego warto:

  • Obserwować zachowania poszczególnych spółek,
  • Analizować sentyment rynku oraz jego uczestników.

Zapisz się!

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – czołowa giełda sama generuje 20% transakcji?
Następny artykułAUDCHF z potencjałem ponad 110 pips wzrostów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here