Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


W dniu dzisiejszym już 45 minut po północy poznaliśmy pierwsze istotne dane, które wpłynęły na notowania dolara nowozelandzkiego. Mowa tu oczywiście o raporcie z nowozelandzkiego rynku pracy za drugi kwartał 2017 roku okazał się mocno nieprzyjemną niespodzianką dla analityków, których prognozy wskazywały raczej na pozytywne odczyty. W efekcie na NZD obserwowano silną reakcję deprecjacyjną.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak informowaliśmy już w porannym przeglądzie rynkowym, chociaż stopa bezrobocia osuwała się zgodnie z oczekiwaniami do poziomu 4,8%, a inflacja zarobkowa wyraźnie odbijała z 0,3% do 0,8% (prognoza 0,9%), to dynamika zmiany zatrudnienia silnie rozminęła się z prognozowanymi wartościami. Analitycy spodziewali się w tym przypadku spowolnienia, jednak nie aż tak silnego – w przypadku kwartalnym do wartości ujemnych:

  • Zmiana zatrudnienia kw/kw: -0,2%, prognoza 0,7%, poprzednio 1,1% (rewizja spadkowa z 1,2%)
  • Zmiana zatrudnienia r/r: 3,1%, prognoza 4,1%, poprzednio 5,7%

Warto jednocześnie zauważyć, że mocno osuwała się stopa partycypacji (procentowego udziału obywateli w rynku pracy) z poziomu 70,6% do 70,0%, co również zmniejsza znaczenie spadku procentowego poziomu bezrobocia.

O godz. 10:30 poznaliśmy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego z Wielkiej Brytanii. Jak podał IHS Markit, sektor budowlany UK notował najgorszy miesiąc od sierpnia 2016, co było spowodowane przede wszystkim spowolnieniem rynku nieruchomości komercyjnych. Analitycy zakładali, że lipcowe PMI budowlane dla gospodarki brytyjskiej spowolni marginalnie z 54,80 do 54,50 – ostateczny rezultat okazał się jednak negatywną niespodzianką. 51,90 co prawda otrzymuje się nad neutralnym pułapem 50,00 rozgraniczającym rozwój i regres branży, jednak jest to najgorszy wynik od 11 ostatnich miesięcy.

Jak informowaliśmy już wcześniej, Tim Moore będący jednym z autorów raportu dotyczącego PMI stwierdził: „Lipiec pokazuje silne spowolnienie wzrostu, głównie ze względu na niższe wolumeny komercyjnej części branży i spadek momentum w sektorze domów. Powodem takiego stanu rzeczy są obawy przedsiębiorców odnośnie niepewności politycznej oraz deprecjacja głównych wskaźników gospodarczych”

Najważniejszą publikacją dzisiejszego popołudnia była jednak ta dotycząca raportu ADP czyli tzw. “małego NFP”. Pomimo faktu, że lipcowy raport ADP delikatnie rozminął się z prognozami analityków (178 tys. etatów zamiast prognozowanych +190 tysięcy), to z pewnością nie można przejść obojętnie obok rewizji rezultatów czerwcowych o kilkadziesiąt tysięcy (ze 158 do 191), co oznacza odbicie od raportowanych w zeszłym miesiącu 9-miesięcznych minimów.

Jak stwierdził Ahu Yildirmaz, wiceprezydent ADP, wzrosty zatrudnienia utrzymały w lipcu wysoką dynamikę. Warto zwrócić jednak uwagę, że rynek pracy coraz mocniej się zacieśnia, przez co w kolejnych miesiącach znajdowanie wykwalifikowanej kadry stanie się trudniejsze (obrazują to spadki z dwóch ostatnich miesięcy).

Warto zwrócić uwagę, że dane pojawiły się na dwa dni przed publikacją zdecydowanie ważniejszego raportu autorstwa BLS i wskaźnika NFP. Ekonomiści spodziewają się, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w lipcu wzrosło o 180 tysięcy, a stopa bezrobocia ponownie osuwała się delikatnie, do 4,3%. W ostatnim czasie rynki przywiązują jednak większą uwagę do inflacji zarobkowej (dynamiki wzrostu zarobków), która „utknęła” w okolicach 2,5%.

Ostatnią istotną w dniu dzisiejszym była publikacja dot. zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Jak poinformowała o godz. 16:30 EIA, po ubiegłotygodniowym spadku zapasów o -7,208 mln brk tym razem skurczyły się one jedynie o 1,527 mln brk co okazało się rezultatem zdecydowanie gorszym od zakładanego (-2,957 mln brk).

EURUSD

Na skutek dzisiejszych wzrostów rynek pomimo braku re-testu poziomu 1.1762 pokonał poniedziałkowe maksima. Wydawać by się więc mogło, że w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji tendencji wzrostowej. Warto zauważyć, że potencjalny zasięg w dalszym ciągu wynosi jeszcze 260 pips. (do poziomu 1.2120 będącego istotnym oporem z wykresu tygodniowego).

EURUSD H1

GBPUSD

Na skutek porannych wzrostów rynek dotarł w okolice wczorajszych maksimów, gdzie jeszcze przed południem pojawiła się reakcja podażowa. Spadki nie trwały jednak zbyt długo i ponownie znajdujemy się w okolicy tego oporu. Warto zwrócić uwagę, że rynek w dalszym ciągu nie przetestował od góry (jako wsparcie) pokonanego w poniedziałek poziomu 1.3152, który obecnie zbiega się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego co z technicznego punktu widzenia mogłoby determinować potencjalne spadki. Jeżeli jednak obecnie testowany opór zostanie pokonany, scenariusz ten zostałby zanegowany i spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów, dla których potencjalny zasięg wynosi w dalszym ciagu ponad 200 pips (do poziomu 1.3445).

Zapraszamy na webinar: Fibonacci na Wykresach – Magia Czy Mit?

GBPUSD M30

NZDUSD

Na skutek wspomnianej we wstępie publikacji raportu z nowozelandzkiego rynku pracy obserwowaliśmy silną deprecjacje NZD w efekcie czego kurs kiwi osunął się aż w okolice poziomu 0.7410, gdzie po kilkugodzinnej konsolidacji pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli trwające od niespełna trzech godzin wzrosty będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się re-testu pokonanego w nocy poziomu 0.7460, którego odrzucenie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków.

NZDUSD H1

GOLD

Rynek złota od dłuższego czasu porusza się na północ. Na skutek tych wzrostów pokonaliśmy i już w dniu wczorajszym przetestowaliśmy jako wsparcie poziom 1264.50, gdzie pojawiła się silna reakcja popytowa. Mimo to wzrosty nie trwały zbyt długo i na skutek nocnych spadków, ponownie znaleźliśmy się w okolicy tego poziomu, gdzie dziś o poranku po raz kolejny pojawiła się reakcja popytowa.

GOLD H1

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRopa – potencjalna korekta po danych o zapasach okazją do kupna?
Następny artykułO wykresach ani słowa… AUD/USD, USD/CAD, GBP/AUD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here