Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegała na rynkach walutowych dość interesująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy bowiem decyzję monetarną Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ). Mimo, że zgodnie z rynkowym konsensusem stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie, to wydarzenie to w znacznym stopniu umocniło dolara nowozelandzkiego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według prognoz banku, pierwsza podwyżka stóp nastąpi dopiero pod koniec 2020 roku. Jej prawdopodobieństwo jest jednak tak samo wysokie jak możliwej obniżki. RBNZ oczekuje, że ceny stopniowo będą wzrastać w okolice założonego celu. Zatrudnienie jest blisko maksimum a luźna polityka monetarna nadal ma zastosowanie. Gubernator banku powiedział, że jeśli wzrost gospodarczy się nie poprawi, to możliwe, że będzie jednak konieczne cięcie stóp.

Inflacja UK poniżej celu Banku Anglii pierwszy raz od 2017

Punktualnie o godz. 10:30 Wyspiarze podzielili się także styczniowymi rezultatami inflacji konsumenckiej (CPI). Zgodnie z najnowszymi danymi brytyjskiego urzędu statystycznego, wskaźnik CPI dla minionego miesiąca, wskazywał dynamikę 1,8% osuwając się z poziomu 2,1% raportowanych w grudniu. Okazuje się więc, że po raz pierwszy od stycznia 2017 roku inflacja osunęła się poniżej docelowego poziomu 2% wyznaczanego przez Bank Anglii (Bank of England, BOE). Dla decydentów polityki pieniężnej jest to kolejny sygnał sugerujący wstrzymanie się z podwyżkami stóp procentowych, a dla ekonomistów potwierdzenie dewastującego wpływu zbliżającego się Brexitu na lokalną gospodarkę.

Spadki inflacji w UK wywołane są przede wszystkim niższymi cenami benzyny oraz deprecjacją kosztów gazu i prądu po nałożeniu nowych regulacji przez krajowe urzędy z dniem 1 stycznia 2019 roku. To co podoba się konsumentom, niekoniecznie poprawia nastroje BoE. Bank wielokrotnie powtarzał, że Brexit może przynieść tragiczne w skutkach rezultaty dla lokalnej gospodarki, a spadek inflacji poniżej docelowego poziomu jest jednym z sygnałów zbliżającego się ryzyka.

„Największy wpływ na obniżenie stawki 12-miesięcznej miały ceny energii elektrycznej, gazu i innych paliw, przy czym ceny ogółem spadły między grudniem 2018 r. a styczniem 2019 r. w porównaniu ze wzrostem cen o tej samej porze roku ubiegłego” – poinformował ONS.

Kolejne fatalne dane ze strefy euro

Pół godziny później Eurostat poinformował również, że produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 4,2 procent w grudniu 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim, po skorygowanym w dół spadku o 3% w listopadzie. Był to najsilniejszy spadek produkcji przemysłowej od listopada 2009 r., gdyż dynamiki spadły we wszystkich kategoriach.

W konsekwencji sytuacja w strefie euro staje się gorsza niż sytuacja w całej Unii Europejskiej, gdzie produkcja owszem też spadła, ale o 2,7 proc. Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, zarejestrowano największe spadki produkcji przemysłowej w Irlandii (-18,8%), Hiszpanii (-6,7%) i Chorwacji (-6,6%). Najwyższe wzrosty zaobserwowano w Danii (+ 14,3%), Węgier (+ 5,8%) i Estonii (+ 5,7%) – podał Eurostat.

Inflacja CPI w USA bez zmian…już trzeci miesiąc z rzędu

Wraz z wybiciem godziny 14:30 poznaliśmy natomiast najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) ze Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z raportu U.S Bureau of Labor Statistics, pomimo prognoz zakładających wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,1%, te ostatecznie utrzymały się w styczniu 2019 r. na niezmienionym poziomie. Mimo to, że stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego ceny wzrosły o 1,6% a więc o 0,1 p.p. bardziej niż oczekiwano (1,5%). Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciagu pozostaje to najsłabszym wzrostem od czerwca 2017 r.

Ze względu na dużą sezonowość cen żywności oraz dużą zmienność cen energii, równocześnie opublikowano także wyniki inflacji bazowej, która nie uwzględnia tych czyninków. Dane te wskazują na wzrost wskaźnika o 0,2% w ujęciu miesięcznym i 2,2% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Zapasy ropy naftowej rosną czwarty tydzień z rzędu

Jedną z ostatnich opublikowanych dotychczas publikacji była natomiast ta dotycząca zmiany poziomu zapasów ropy naftowej. Z raportu EIA wynika, że w tygodniu kończącym się 8 lutego 2019 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 85,9% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 15,8 mln baryłek dziennie, czyli o 865 tys. baryłek dziennie mniej niż średnia z poprzedniego tygodnia.

Mimo to, w tygodniu kończącym się 8 lutego 2019 roku zapasy ropy naftowej wzrosły aż o 3,633 mln brk co okazało się wynikiem znacznie gorszym od prognoz zakładających wzrost na poziomie 2,668 mln brk.

Dolar nowozelandzki zyskuje na wartości

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że w skutek dzisiejszej decyzji monetarnej RBNC doszło do znacznej aprecjacji dolara nowozelandzkiego, w efekcie czego kurs obił się od testowanej jeszcze wczoraj linii tendencji wzrostowej. Jeżeli zatem wzrosty będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 0.6930.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Dolar amerykański najsilniejszy wobec jena od grudnia 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDJPY zauważymy, że rynek od początku tygodnia porusza się na północ. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, już wkrótce spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 111.80.

Kurs pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar najwyżej od 2 lat, funt i euro również zyskują do złotówki. Kursy walut nadal zmienne
Następny artykułBlok po 22 – 13 lutego 2019: USD/JPY, AUD/NZD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here