Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegała na rynkach walutowych niezwykle emocjonująco. Już o 3:00 w nocy w Gabinecie Owalnym swoje przemówienie miał Donald Trump. Choć rynki blisko przyglądały się jego wypowiedziom, to nie dowiedzieliśmy się wiele na tematy gospodarcze. Amerykański prezydent mówił głównie o chęci zbudowania obiecanego muru na granicy z Meksykiem oraz o kwestii zawieszenia działalności rządu.

Zdecydowanie ciekawiej działo się natomiast za kulisami. Dziennikarze dotarli bowiem do informacji dotyczących chęci jak najszybszego osiągnięcia porozumienia z Chinami. Amerykański prezydent chce w ten sposób poprawić sentyment na giełdzie, która w ostatnich miesiącach zahaczyła o terytorium niedźwiedzia.

Jeszcze przed południem poznaliśmy także niezwykle optymistyczne dane dot. stopy bezrobocia w strefie euro i całej Unii Europejskiej. Jak wynika z raportu Eurostatu, stopa bezrobocia w strefie euro (EA19) wyniosła bowiem w listopadzie 2018 r. 7,9%, co jest najlepszym rezultatem od października 2008 roku. Jakby tego było mało, bezrobocie w całej Unii Europejskiej (UE28) utrzymało się na poziomie 6,7%, co jest najlepszym wynikiem od początku prowadzenia statystyk a więc od co najmniej 2000 roku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

W dniu dzisiejszym zakończyło się również dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w styczniu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%. Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

Zdecydowanie istotniejsza była dla rynku jednak decyzja monetarna Banku Kanady (Bank of Canada, BoC), który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. „Bank Kanady utrzymał swój cel w zakresie stopy oprocentowania depozytów jednodniowych na poziomie 1,75% procent. Stopa bankowa wynosi odpowiednio 2 procent, a stopa oprocentowania depozytów 1,5 procent” – poinformował BoC w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Jakby tego było mało, o godzinie 16:30 rynki poznały jeszcze raport amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wynika z niego, że po ubiegłotygodniowym wzroście o 0,007 mln brk, w tygodniu kończącym się 4 stycznia 2019 roku zapasy ropy naftowej skurczyły się o 1,680 mln brk co okazało się wynikiem nieco gorszym od prognoz zakładających spadek na poziomie 2,400 mln brk.

Warto również przypomnieć, iż pomimo tak sporej ilości istotnych wydarzeń makroekonomicznych, które już poznaliśmy, jedno wciąż pozostaje jeszcze przed nami. Mowa tu oczywiście o zaplanowanej na godz. 20:00 publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Z uwagi na istotę tego wydarzenia, już przed południem przygotowaliśmy dla Was prognozy przed tą publikacją.

Dolar amerykański największym przegranym sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:50 zauważymy, ze dolar amerykański (USD) osłabiał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G-8. Największą jego deprecjację dostrzec można było wobec dolara nowozelandzkiego.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 17:50 | Źródło: finviz.com

Polski złoty korzysta na słabości dolara

Na słabości dolara amerykańskiego skorzystał dziś także polski złoty. Kurs pary walutowej USDPLN osunął się bowiem do najniższego poziomu od 22 października ub.r. Jeżeli tylk otendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 3.6300.

Kurs pary walutowej USDPLN
USDPLN Weekly

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDalsze wzrosty na S&P500 i ropie – wiele złych wiadomości jest już w cenach
Następny artykułStopy procentowe w Polsce nie spadną, ale szanse na podwyżkę zdają się oddalać
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here