Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja, zwłaszcza jej pierwsza część była wyraźnie spokojniejsza ze względu na brak aktywności Niemiec. 3 października obchodzony jest Dzień Zjednoczenia w trakcie którego parkiet we Frankfurcie nie działa. Mimo wszystko doniesienia z Włoch, a także popołudniowe dane z USA nie pozwoliły nudzić się traderom.

Tymczasowa ulga?

Szkic przyszłorocznego budżetu, w którym deficyt budżetowy wyniesie 2% włoskiego PKB jednoznacznie uspokoił rynki. Jednak z biegiem czasu, wzrosty wyceny euro o którym pisaliśmy w porannym przeglądzie coraz szybciej topniały, a lepsze dane z Ameryki sprawiły, że obecnie EURUSD zbliża się do wczorajszych dołków:

Nieco lepiej przedstawia się sytuacja na głównych europejskich parkietach. Giełda w Milanie, po silnym poranku zyskuje 0,84%. Na zielono również CAC40 (+0,42%), czy FTSE100 (+0,48%). Również polski WIG20 pozytywnie zaskakuje. Po wczorajszej luce bessy, na wykresie indeksu pojawiła się kolejna luka – tym razem wzrostowa. Ostatecznie WIG20 zyskuje 0,8% pozostając jednak tuż pod okrągłym poziomem 2300 punktów. Nadal obowiązuje więc sytuacja przedstawiona we wczorajszym wpisie dotyczącym sytuacji na polskim parkiecie i dopiero potwierdzony powrót powyżej 2320/30 będzie sygnałem dla niedźwiedzi do wycofania się z pozycji.

źródło: www.stooq.pl

Decyzja RPP bez niespodzianek

Stopy procentowe do końca 2019 roku “z olbrzymim prawdopodobieństwem” pozostaną stabilne, a gdyby nic się nie zmieniło będą utrzymane również w dalszej perspektywie – cytuje słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego Polska Agencja Prasowa.

Główna stopa referencyjna pozostaje na poziomie 1,5%, stopa depozytowa wynosi 0,5% natomiast stopa lombardowa – 2,5%. Stopy pozostają na niezmienionym poziomie od marca 2015 roku.

USDPLN zyskuje 0,2% i testuje okolice 3,73 notując piąty dzień wzrostów z rzędu:

Silniejsze dane z USA

Zabrakło fałszywych nut w preludium do piątkowego raportu non-farming payrolls. Szacunki zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym przygotowane przez Automatic Data Processing (ADP) okazują się być jednymi z wyższych w tym roku. Amerykański sektor prywatny utworzył we wrześniu 230 tys. miejsc pracy – pisaliśmy po godzinie 14:30, relacjonując najnowszy raport ADP.

Lepsze wyniki ADP sprawiają, że rosną oczekiwania wobec piątkowego raportu NFP. Obecnie konsensus rynkowy tej publikacji wynosi 185 tys. Dolar jednak praktycznie zignorował ten odczyt, czekając prawdopodobnie na najnowsze wyliczenia ISM PMI. Te okazały się być nieco gorsze od przewidywań, a indeks we wrześniu wyniósł ostatecznie 59,8 punktów. USDJPY mimo wszystko znalazł nowe, roczne minimum powracając powyżej 114,20 – poziomu ostatni raz testowanego w listopadzie 2017 roku. 

Ropa po $85 za baryłkę

Zauważalny spadek zapasów ropy naftowej w amerykańskich magazynach przyczynił się do wzrostu ceny ropy naftowej. Benchmarkowe Brent wyraźnie sygnalizuje swoją obecność powyżej poziomu 85 dolarów za baryłkę. WTI pokonuje lipcowe maksimum i testuje okolice $75,50. 

W minionym tygodniu z amerykańskich rezerw zniknęło ponad 7,97 mln baryłek cennego surowca – wynika z najnowszego raportu Energy Information Administration. To największy spadek zapasów od marca tego roku, a w połączeniu z obawami rynku dotyczącymi irańskiego eksportu ropy naftowej po 4 listopada (czyli dacie pełnego wejścia w życie amerykańskich sankcji wobec Teheranu) winduje cenę surowca.

O tym się mówiłoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here