Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Po niezwykle spokojnym początku tygodnia, środowa sesja była pierwszą, w trakcie której poznaliśmy większą ilość istotnych publikacji makroekonomicznych. Fakt ten sprawił, że na notowaniach niektórych par walutowych dostrzec można było nieco większą zmienność niż w poniedziałek i wtorek.

Jako pierwsze poznaliśmy wstępne dane dotyczące europejskich wskaźników PMI. Jak można się było spodziewać, największy wpływ na notowania wspólnej waluty miały dane z Niemiec i strefy euro, które pomimo i tak już nieco pesymistycznych prognoz okazały się nie lada rozczarowaniem. Fakt ten sprawił, że euro jest największym przegranym środowej sesji.

Październikowe wyniki PMI wskazują spowolnienie tempa wzrostu we wszystkich głównych miernikach wyników biznesowych: produkcji, nowych zamówieniach i zatrudnieniu. Wzrost ogólnej aktywności gospodarczej był najsłabszy od prawie trzech i pół roku, odzwierciedlając nie tylko dalsze złagodzenie wzrostu produkcji przemysłowej, ale także spowolnienie w sektorze usług, który wcześniej był stabilny. – komentował Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit.

Spowolnienie to spowodowane jest spadkiem eksportu, związanym z kolei przez wielu respondentów badania z wojnami handlowymi i taryfami celnymi, co wydaje się zaciemniać światowe otoczenie gospodarcze i prowadzić do wzrostu awersji do ryzyka. Ankieta będzie niewygodną lekturą dla EBC. Mimo że wskaźniki cen w sondażu pozostają na wysokim poziomie i są bliskie siedmioletniego maksimum, wskaźnik PMI spadł do poziomu, który historycznie byłby zgodny z tendencją do rozluźniania polityki pieniężnej, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu wzrostu gospodarczego. – dodał Chris Williamson z IHS Markit.

Nieco później poznaliśmy także podobny raport dotyczący sytuacji w Stanach Zjednoczonych. W przeciwieństwie do strefy euro, tu odnotowano wzrost wszystkich trzech wskaźników PMI.

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem środowej sesji była jednak decyzja monetarna Centralnego Banku Kanady, który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydował się podnieść stopy procentowe o 0,25 p.p. do poziomu 1,75%, co jest najwyższym poziomem od dziesięciu lat. W efekcie tego ruchu dolar kanadyjski tuż po godzinie 16:00 zyskiwał wyraźnie wobec dolara amerykańskiego. Więcej na temat tego wydarzenia przeczytasz w osobnym artykule.

Jakby tego było mało, punktualnie o godzinie 16:30 poznaliśmy również cotygodniowy raport amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wynika z niego, że w tygodniu kończącym się 19 października 2018 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 89,2% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 16,3 mln baryłek dziennie, czyli o 48.000 baryłek dziennie mniej niż średnia z poprzedniego tygodnia.

Oznacza to, że po ubiegłotygodniowym wzroście o 6,490 mln brk, w tygodniu kończącym się 19 października 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o kolejne 6,346 mln brk co okazało się wynikiem niemal dwukrotnie gorszym od i tak już pesymistycznych prognoz zakładających wzrost na poziomie 3,694 mln brk.

Negatywny wydźwięk tej publikacji mogą nieco łagodzić dane dotyczące zapasów benzyny i destylatów, które w odróżnieniu od zapasów ropy skurczyły się kolejno o 4,8 i 2,3 mln brk.

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 16:55 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego największą aprecjację obserwowaliśmy wobec osłabionego przez poranne dane euro. Jedyną silniejszą walutą okazał się dziś dolar kanadyjski, który znacznie zyskuje po decyzji monetarnej BoC.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 17:05 | Źródło: finviz.com

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w skutek dzisiejszych spadków kurs osunął się do najniższych poziomów od połowy sierpnia br. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania tegorocznych minimów.

Środowy przegląd rynków - notowania pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

USDCAD

Spoglądając natomiast na notowania pary USDCAD zauważymy, że w skutek dzisiejszej aprecjacji dolara kanadyjskiego kurs ponownie znalazł się wewnątrz kanału spadkowego. By tendencja ta mogła być jednak kontynuowana, rynek musiałby najpierw pokonać obecnie testowaną linię lokalnej tendencji wzrostowej.

Środowy przegląd rynków - notowania pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

O tym się dziś mówiło

Wykorzystanie formacji cenowych i formacji świecowych w tradingu

Równocześnie, bardzo serdecznie zapraszam Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już w najbliższy czwartek tj. 25.10.2018 r. W trakcie tego spotkania poznasz najpopularniejsze formacje cenowe sygnalizujące odwrócenie bądź kontynuację trendu a także dowiesz się jak poprawnie interpretować formacje świecowe.

Zapisz się już teraz!


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – rekordowa liczba kryptowalut znajdujących się w obiegu
Następny artykułBlok po 22 – 24 października 2018: USD/CAD, GBP/CAD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here