Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegała na rynkach walutowych w dość zróżnicowanym tempie. Po niezwykle spokojnym przedpołudniu, godziny popołudniowe przyniosły ze sobą publikacje sporej ilości istotnych danych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jednymi z najważniejszych były oczywiście wyniki zmiany zatrudnienia pozarolniczego ADP oraz decyzja monetarna Banku Kanady.

“Małe NFP” najgorzej od listopada 2018 r.

Z raportu ADP wynika, iż pomimo i tak już pesymistycznych prognoz na poziomie 189 tys., w lutym br. amerykańska gospodarka stworzyła zaledwie 183 tysiące nowych miejsc pracy. Dla porównania w styczniu było to 300 tysięcy (zrewidowane dodatnio z 213 tys.).

W tym miesiącu byliśmy świadkami skromnego spowolnienia wzrostu zatrudnienia – skomentował dzisiejsze dane Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współprzewodniczący Instytutu Badawczego ADP.

– Spowolnienie tempa wzrostu zatrudnienia jest najbardziej widoczne w handlu detalicznym i turystyce, a także w mniejszych firmach – dodał Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Rośnie niepewność co do terminu przyszłych podwyżek stóp procentowych BoC

Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się podczas marcowego posiedzenia utrzymać docelową stopę procentową overnight na niezmienionym poziomie 1,75%. O ile rynki spodziewały się w lutym decyzji o braku podwyżek, to negatywnie reagowały na informacje, które przekazał inwestorom Bank Kanady.

Najnowsze dane wskazują bowiem, że spowolnienie w gospodarce światowej było wyraźniejsze i bardziej powszechne niż Bank przewidywał w styczniowym raporcie na temat polityki pieniężnej (MPR). Napięcia w handlu i niepewność w dużym stopniu wpływają na zaufanie i aktywność gospodarczą. Trudno jest oddzielić te skutki od innych niekorzystnych czynników, ale jasne jest, że globalne perspektywy gospodarcze mogłyby zostać wzmocnione dzięki rozwiązaniu konfliktów handlowych.

Z powodu ubiegłorocznego spadku cen ropy, Bank Kanady przewidywał tymczasowe spowolnienie pod koniec 2018 i na początku 2019 roku. Spowolnienie w czwartym kwartale było jednak ostrzejsze i szerzej rozumiane. Po wzroście w tempie 1,8 proc. w 2018 r., wydaje się, że w pierwszej połowie 2019 r. gospodarka będzie rozwijać się wolniej niż prognozowano w styczniu.

Przy rosnącej niepewności co do terminu przyszłych podwyżek stóp procentowych Rada Prezesów będzie uważnie obserwować rozwój sytuacji w zakresie wydatków gospodarstw domowych, rynków ropy naftowej i globalnej polityki handlowej – czytamy w oświadczeniu.

Zapasy ropy naftowej rosną o ponad 7 mln brk

Jedną z ostatnich, istotnych publikacji, które poznaliśmy w trakcie środowej sesji był natomiast cotygodniowy raport amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wynika z niego, że w tygodniu kończącym się 1 marca 2019 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 87,5% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 16,0 mln baryłek dziennie, czyli o 100 tys. baryłek dziennie więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia.

Fakt ten sprawił, że zapasy ropy naftowej wzrosły aż o 7,069 mln. brk co okazało się wynikiem niemal sześciokrotnie gorszym od i tak już pesymistycznych prognoz zakładających wzrost na poziomie 1,203 mln. brk.

Równocześnie warto także zwrócić uwagę na dane dot. zmiany poziomu zapasów benzyny i destylatów, które w odróżnieniu od zapasów ropy, pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających spadek o 2,084 mln. brk w przypadku benzyny i 1,440 mln. brk w przypadku destylatów, ostatecznie skurczyły się kolejno o 4,227 mln. brk (benzyna) i 2,393 mln. brk(destylaty).

Dolar australijski i kanadyjski największymi przegranymi środowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 17:50 zauważymy, że dolar amerykański (USD) umacniał się dziś w stosunku do większości walut grupy G8. Jego deprecjację dostrzec można było jedynie wobec jena japońskiego (JPY) i euro (EUR). Jednymi z największych przegranych sesji były natomiast dolar australijski (AUD), który ‘zanurkował’ po nocnej publikacji najnowszych wyników dot. wzrostu gospodarczego Australii oraz dolar kanadyjski (CAD), który osłabił się wskutek decyzji monetarnej BoC.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 17:50 | Źródło: finviz.com

Kurs dolara australijskiego najniżej od 4 stycznia br.

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że w skutek dzisiejszych spadków kurs osunął się poniżej dość istotnego wsparcia, co – przynajmniej z technicznego punktu widzenia – mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji kursu dolara australijskiego (AUD) wobec amerykańskiego (USD). Realnym zasięgiem dla dalszych spadków wydają się w tym przypadku nawet okolice poziomu 0.6935.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD H4

Kurs dolara nowozelandzkiego dotarł do dna?

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że w skutek trwającej od kilku dni deprecjacji kursu dolara nowozelandzkiego wobec dolara amerykańskiego, rynek osunął się w okolice linii tendencji wzrostowej będącej jednocześnie dolnym ograniczeniem formacji trójkąta prostokątnego. Gdyby tylko wsparcie to zostało po raz kolejny odrzucone, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Kurs dolara kanadyjskiego ‘najniżej’ od dwóch miesięcy

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że pomimo utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, treść oświadczenia polityki monetarnej Banku Kanady przyczyniła się do znacznej deprecjacji dolara kanadyjskiego. W ciągu niespełna 5 minut kurs dolara kanadyjskiego osłabił się bowiem wobec dolara amerykańskiego o ponad 65 pips a później jeszcze kontynuował tą tendencję. Fakt ten sprawił, że kurs pary USDCAD znalazł się na najwyższym poziomie od 4 stycznia br.

W chwili obecnej obserwujemy test technicznego oporu, jednak w jego okolicy nie pojawiła się jeszcze żadna reakcja podażowa. Gdyby strefa ta została trwale pokonana, potencjalne wzrosty mogłyby dotrzeć nawet w rejon poziomu 1.3565.

Jeżeli jednak obecnie testowany opór zostanie jednak odrzucony, spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice poziomu 1.3360 bądź nawet 1.3330.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD H4

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPopołudniowe kursy walut – funt, dolar, euro i frank tracą do złotówki
Następny artykułRynek i jego magia działa jak wirus – wywiad z Mariuszem Drozdowskim
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here