Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Chiny odcinają się od amerykańskich obligacji

Mimo, że pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych środowa sesja przebiegała stosunkowo spokojnie, to byliśmy świadkami pewnego nieoczekiwanego newsa, który błyskawicznie wpłynął na notowania dolara amerykańskiego. Mowa tu oczywiście o informacji, że chińscy oficjele zarekomendowali spowolnienie lub całkowite zatrzymanie skupu amerykańskich papierów wartościowych, co przełożyło się na spadki USD.

Jak informowaliśmy już wcześniej, zdaniem przedstawicieli ChRL amerykańskie obligacje rządowe stają się mniej atrakcyjne w stosunku do innych aktywów. Według obserwatorów głównym powodem mogą być jednak napięcia handlowe pomiędzy dwoma państwami, które zmusiły Kraj Środka do zmniejszenia poziomu skupu amerykańskiego długu.

Produkcja przemysłowa w UK rośnie szybciej niż oczekiwano

O godzinie 10:30 zostały opublikowane odczyty o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie m/m o 0,4% a r/r o 2,5% co było wynikami lepszymi od prognoz zakładających wzrost kolejno o 0,3% i 1,8%.

Nieco później National Institute of Economic and Social Research (NIESR) opublikował szacunkową zmianę w poziomie Produktu Krajowego Brutto Wielkiej Brytanii.

Nasze szacunki sugerują, że w ostatnim kwartale 2017 roku dynamika PKB wzrosła o 0,6% w ujęciu kwartalnym. W okresie poprzedzającym raportowanym wskaźnik wyniósł 0,4%. Dzisiejsze dane są jednocześnie najwyższe od Q4 2016 – czytamy w nocie prasowej NIESR.

Wzrost gospodarczy przyspieszył w drugiej połowie minionego roku, po nieco wolniejszych pierwszych sześciu miesiącach 2017. Ta reakcja gospodarki była możliwa głównie dzięki przyspieszeniu wzrostu sektorów przemysłowego oraz usługowego, a także słabszej wyceny funta na rynkach – komentuje Amit Kara, kierujący zespołem analityków NIESR.

Szacunki z ostatnich miesięcy wskazują, że rośnie aktywność gospodarcza. W połączeniu z wyższym niż docelowym poziomem inflacji konsumenckiej jasnym staje się, że Wielka Brytania zmierza do rezygnacji z luźnej polityki monetarnej – czytamy w raporcie. Zdaniem analityków NIESR Bank of England powinien podnieść stopy jeszcze w maju tego roku by później powtarzać te działanie co sześć miesięcy.

Zapasy amerykańskiej ropy kurczą się ósmy tydzień z rzędu

Jak co tydzień o godzinie 16:30 poznaliśmy również najnowsze wyliczenia Amerykańskiej Energy Information Administration dot. zmiany zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Jak już wcześniej informował Adam Rak, mroźna zima, która panuje na Wschodnim Wybrzeżu Stanów zjednoczonych doprowadziła do pokaźnego spadku amerykańskich zapasów ropy naftowej oraz jej destylatów w ubiegłym tygodniu. Najnowsze dane amerykańskiej EIA wskazują na kontynuację tego trendu – zapasy w magazynach skurczyły się o kolejne 4,948 mln baryłek.

Warto również podkreślić, że jest ot już ósmy tydzień z rzędu kiedy obserwujemy spadek zapasów ropy naftowej. Takiej serii nie mieliśmy od przełomu lipca i sierpnia 2017 roku.

RPP pozostawia stopy bez zmian

Oprócz tego w dniu dzisiejszym skończyło się również dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się w styczniu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 do 4,0%

Jeszcze w październikowym raporcie Bank Światowy prognozował, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrośnie w 2018 roku o 3,6% a w 2019 r. o 3,4%. Zgodnie z najnowszym raportem, prognozy te zostały zrewidowane do poziomów 4,0% w 2018 r. i 3,5% w 2019 r.

“Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie euro, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji” – napisano.

AUDUSD

Mimo, że jeszcze o poranku, gdy kurs pary walutowej AUDUSD oscylował w okolicy lokalnego wsparcia zbiegającego się precyzyjnie z mierzeniem 38.2% Fibo spodziewałem się kontynuacji spadków, to na skutek doniesień z Chin sytuacja diametralnie się zmieniła. Silna deprecjacja USD doprowadziła do pokonania tego oporu a kurs dotarł aż w okolice wczorajszych maksimów. W chwili obecnej wstrzymam się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych do czasu wybicia w którąkolwiek ze stron.

AUDUSD H1

USDJPY

Na skutek dzisiejszych spadków kurs pary walutowej USDJPY pokonał lokalne wsparcie, o którym pisałem już wczoraj. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania poziomu 111.05.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

USDJPY Daily

O tym się dziś mówiło: 


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułŻądał Bitcoinów za wykradzione dane. Grozi mu 14 lat więzienia
Następny artykułJak utrzymać drawdown pod kontrolą? – Justin Bennett
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here