TMS


Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Po niezwykle spokojnym początku tygodnia, środowa sesja pod względem istotnym publikacji makroekonomicznych przebiegała już nieco ciekawiej. Punktualnie o godz. 10:30 rynki zapoznały się z najnowszym raportem ONS dotyczącym zmiany w wielkości produkcji dla brytyjskiego przemysłu produkcyjnego.

Jak wynika raportu Office for National Statistics, pomimo prognoz zakładających wzrost o 0,4%, w lutym 2018 roku całkowita produkcja przemysłowa wzrosła m/m jedynie o 0,1%. W ujęciu rok do roku wzrost uplasował się natomiast na poziomie 2,2% co również jest wynikiem gorszym o d prognoz zakładających wzrost o 2,9%.

Równie słabe okazały się również dane dot. przemysłu wytwórczego. W tym przypadku, w ujęciu miesiąc do miesiąca odnotowano spadek o 0,2% a w ujęciu rok do roku wzrost o 2,5%. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu kolejno o 0,2% m/m i 3,3% r/r.

Dynamika CPI na najwyższym poziomie od roku!

O godz. 14:30 poznaliśmy również raport z amerykańskiej gospodarki dot. tamtejszej inflacji konsumenckiej CPI. Jak poinformował Bureau of Labor Statistics inflacji cen konsumenckich z wyłączeniem zmian cen żywności oraz energii rośnie w marcu m/m o 0,2% a r/r o 2,1%.

Dzisiejsze dane z pewnością pomogą FOMC w ocenie obecnej sytuacji amerykańskiej gospodarki, a przyspieszenie wzrostu cen odbije się w prognozach liczby kolejnych podwyżek – komentował dzisiejsze wyniki Adam Rak.

Amerykańskie zapasy ropy naftowej wyraźnie rosną

Jak co środę, amerykańska Energy Information Administration opublikowała najnowsze wyliczenia dotyczące zmiany w poziomie zapasów ropy naftowej Stanów Zjednoczonych. Dzisiejsze dane, po zeszłotygodniowym zaskoczeniu okazują się być zauważalnie gorsze od prognoz.

Ponad 3,3 mln baryłek ropy naftowej umieszczono w ostatnich dniach w amerykańskich magazynach. To wielokrotne więcej niż spodziewali się ankietowani analitycy. Prognozy zakładały bowiem spadek zapasów o 600 tys. baryłek.

RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie

W dniu dzisiejszym skończyło się także dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w marcu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Źródło: nbp.pl

Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka. Choć decyzja w sprawie stóp zapadła już o godz. 12:35, to jednak towarzysząca jej konferencja prasowa RPP, na której przedstawione zostało uzasadnienie decyzji Rady rozpoczęła się dopiero kilkanaście minut po godz. 16:

Najważniejsze dopiero przed nami…

Jakby tego było mało, jedna z najistotniejszych publikacji środowej sesji poznamy dopiero o godz. 20:00. Mowa tu oczywiście o protokole z marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Przypomnijmy, że było to pierwsze posiedzenie Fed z konferencją prasową z udziałem nowego prezesa Powella.

Jeśli dzisiejsza publikacja zawierałaby wzmiankę o wpływie ceł na politykę monetarną w USA (podczas ostatniego posiedzenia Fed administracja Trumpa dopiero rozważała wdrożenie ceł na chiński import), wówczas można by oczekiwać większej nerwowości na rynku dolara – komentował juz wcześniej Arkadiusz Balcerowski, Analityk rynków finansowych XTB.

Spoglądając na notowania głównych par walutowych i zmienność w trakcie środowej sesji zauważymy, że dolar amerykański wciąż pozostaje jedną z najsłabszych walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację obserwowaliśmy dziś jedynie w stosunku do franka szwajcarskiego.

Dane z godz. 17:10 | Źródło: finviz.com

AUDUSD

Pomimo, że kurs pary walutowej AUDUSD w dalszym ciagu nie przetestował linii trendu wzrostowego, to na skutek ostatniej aprecjacji po raz kolejny znaleźliśmy się w okolicy bardzo ważne (pomarańczowej) strefy oporu. Trwałe pokonanie bądź odrzucenie tego poziomu mogłoby określić przyszły kierunek ruchu na najbliższe dni a być może i tygodnie.

AUDUSD Daily

USDCAD

Na skutek trwających od 19 marca br. spadków, kurs pary walutowej USDCAD pokonał w dniu wczorajszym stosunkowo istotny poziom wsparcia. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków. Potencjalnym zasięgiem dla dalszej deprecjacji mogłyby w tym przypadku okazać się nawet okolice poziomu 1.20. Nim do tego dojdzie, rynek musiałby jednak pokonać najpierw dwa inne wsparcia znajdujące się kolejno przy poziomach 1.2265 i 1.2110.

USDCAD Daily

GOLD

Na słabości USD zyskuje również złoto, które na skutek dzisiejszych, bardzo dynamicznych wzrostów dotarło w okolice górnego ograniczenia trwającej od początku roku konsolidacji. Pokonanie tego oporu mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów nawet w okolice 1400 USD.

GOLD H4

Równocześnie zachęcam do udziału w webinarze, w trakcie którego zobaczysz jak stworzyć własną strategię do handlu krótkoterminowego. Dzięki szkoleniu dowiesz się, jak zarządzać ryzykiem, by móc wykorzystać w pełni dźwignię finansową, w celu uzyskania satysfakcjonujących wyników finansowych, bez wystawiania się na nadmierne ryzyko rynkowe.

Biorę udział w webinarze

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here