Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że na tle stosunkowo spokojnego tygodnia środowa sesja wyglądała nad wyraz interesująco, to najważniejsze wydarzenie dnia w dalszym ciągu dopiero przed nami. Mowa tu oczywiście o zaplanowanej na godzinę 20:00 czasu polskiego publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak już o poranku informował Adam Rak, zdaniem analityków BNP Paribas dzisiejsza publikacja wzmocni byczy sentyment względem dolara amerykańskiego potwierdzając zbliżającą się, marcową podwyżkę. Skupimy się przede wszystkim na poszukiwaniu wskazówek czy zwrot “dalsze stopniowe podwyżki” w rozumieniu FOMC oznacza także, że podwyżek będzie więcej – czytamy w dzisiejszym komentarzu rynkowym BNP Paribas.

To już wiemy

O godzinie 10:00 Markit Economics opublikował dane dotyczące indeksu zakupowego menedżerów (PMI). Szacunkowy odczyt za luty wskazuje na osłabienie zarówno w sektorze przemysłowym jak i usługowym.

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, prognozowany odczyt wstępnego PMI dla przemysłu w lutym plasował się na poziomie 59,2, a zatem był on nieco niższy od poprzedniego (59,6). Jak się okazało, dzisiejszy odczyt na poziomie 58,5 był jeszcze niższy.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku usługowego PMI. Tu również nie udało się spełnić oczekiwań (57,7) analityków, a wstępny odczyt w lutym wyniósł 56,7 i był niższy od poprzedniego, który plasował się na poziomie 58,0.

“Luty pokazał utratę momentum wzrostowego w strefie euro, ale tempo ekspansji nadal pozostaje imponujące, co sprawia, że region rozwija się najlepiej od prawie 12 lat.
Odczyty PMI dla pierwszych dwóch miesięcy kwartału generalnie stanowią wiarygodny kierunek dla oficjalnego wzrostu PKB i wskazują, że gospodarka strefy euro rozwija się w tempie kwartalnym 0,9%, w pierwszym kwartale 2018 roku. Sektor usług od siedmiu lat cieszy się najlepszym wzrostem, a wyniki sektora wytwórczego pozostają jednymi z najsilniejszych w 20-letniej historii badań.” – komentował Chris Williams z IHS Markit.

Wzrost stopy bezrobocia w UK osłabia GBP

Jedną z najważniejszych informacji makroekonomicznych środowego przedpołudnia była niewątpliwie publikacja grudniowego raportu z brytyjskiego rynku pracy. Jak wynika z raportu Office of National Statistics (ONS), dynamika średnich zarobków tygodniowych plasowała się w grudniu na poziomie 2,5%. Niestety, pomimo prognoz zakładających utrzymanie stopy bezrobocia na dotychczasowym poziomie (4,3%), ta ostatecznie wzrosła w grudniu do 4,4%.

Wzrost stopy bezrobocia był tak sporym zaskoczeniem, że przyćmił nawet dobre dane dotyczące ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W tym wypadku odczyt na poziomie -7,2 tys. okazał się zdecydowanie lepszy od prognoz zakładających wzrost o 2,3 tys. Ponadto, pozytywny wydźwięk tej publikacji zwiększała ujemna rewizja poprzedniego odczytu z 8,6 tys. do 6,2 tys.

Słabe dane z rynku nieruchomości w USA

O godzinie 16:00 poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jak wynika z raportu National Association of Realtors w styczniu 2018 sprzedaż domów na rynku wtórnym skurczyła się  o 3,2 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniosła 5,38 miliona (oczekiwano wzrostu o 0,9%).

Winny tak znacznemu pogorszeniu sytuacji może być wzrost cen. Jak wynika z raportu, mediana cen mieszkań w styczniu wyniosła bowiem 240 500 USD, czyli o 5,8 procent więcej niż poprzednio 227 300 USD, to oznacza 71. miesięcy wzrostu cen.

Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie dzisiejszej sesji zauważymy, że to już trzeci czwarty dzień z rzędu, kiedy dolar amerykański umacnia się w stosunku do wszystkich głównych walut.

Dane z godz. 17:10 | źródło: finviz.com

AUDUSD

Największą aprecjację USD obserwowaliśmy w stosunku do AUD. Spoglądając na wykres tej pary walutowej zauważymy, że jeżeli prognozy BNP Paribas dot. jastrzębiego wydźwięku dzisiejszych minutek FOMC, potencjalne spadki mogłyby być kontynuowane nawet w okolice pomarańczowej strefy wsparcia.

Skorzystaj z rewelacyjnych warunków handlowych dostępnych na koncie STO Pro i zdobądź szansę na wygranie iPhone’a X

AUDUSD Daily

USDCAD

Na skutek trwających od ubiegłego piątku wzrostów kurs pary walutowej USDCAD po raz kolejny dotarł w okolice poziomu 1.2670 będącego dolnym ograniczeniem wcześniejszej konsolidacji. Wydawać by się mogło, że dzisiejszy raport z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej rozstrzygnie, czy strefa ta zostanie pokonana czy odrzucona.

USDCAD Daily

Bitcoin

Na skutek trwających od 6 lutego br. wzrostów kurs BTC dotarł w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego, gdzie już wczoraj wieczorem pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli trwające od tego czasu spadki będą kontynuowane i rynek pokona lokalne wsparcie 10 300 USD, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania 9 500 USD i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego.

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – falstart Amerykanów i ostrzeżenie dla Europy
Następny artykułHakerzy użyli serwerów Tesli do wydobycia kryptowalut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here