Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Pod względem ilości istotnych publikacji makroekonomicznych, środowa sesja bez wątpienia była najbardziej interesującą sesją tygodnia. Już w nocy poznaliśmy bowiem paczkę danych dotyczących wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych z Australii. Jak o poranku informował Adam Rak, australijski indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w trzecim kwartale tego roku wzrósł o jedyne 0,6% (1,8%) w skali kwartału (roku). Rynek spodziewał się dynamiki na poziomie 0,8% (2,0%) k/k (r/r) co doprowadziło do deprecjacji AUD.

Z raportu ABS wynika, że największe spadki cen dotknęły warzywa (ich ceny sprzed trzech miesięcy są wyższe aż o 10,9%), paliw (-2,3%) oraz usług telekomunikacyjnych (-1,5%). Znacząco podrożała natomiast energia elektryczna (+8,9%), tytoń (+4,1%) oraz usługi turystyczne (+4,1%).


O godzinie 10:00 poznaliśmy istotne odczyty dla niemieckiej gospodarki, która jest największą w całej Unii Europejskiej. Najważniejszy był tu październikowy wskaźnik nastrojów biznesowych publikowany przez Instytut Ifo.

Jak w swoim artykule pisał Krzysztof Wiwatowski, odczyt wskaźnika nastrojów biznesowych wyniósł 116,7 i jest on wyższy zarówno od oczekiwań jak i zrewidowanego w górę poprzedniego wyniku na poziomie 115,3  (115,2 przed rewizją). Warto zauważyć, że wzrost następuje po trzech miesiącach spadków, a dodatkowo wynik na poziomie 116,7 ustanawia historyczne maksima.


O godzinie 10:30 poznaliśmy natomiast paczę danych z Wielkiej Brytanii. Wstępne dane dotyczące wzrostu gospodarczego w za Q3 wskazują na jego wzrost, co bez wątpienia sprzyja bykom na funcie szterlingu.

W ujęciu kwartalnym PKB wzrosło z 0,3% do 0,4%. Rynki zostały zatem pozytywnie zaskoczone, bowiem spodziewano się utrzymania wzrostu na poziomie 0,3%, który widzieliśmy przy okazji dwóch poprzednich odczytów.

Z kolei w ujęciu rocznym wstępne dane szacują wzrost PKB na poziomie 1,5% (prognoza 1,4%, poprzednio 1,5%). Wciąż jednak kontynuowany jest tu trend spadkowy panujący w tym roku.


O godz. 16:00 Census Bureau opublikował raport, z którego wynika, że nowe domy w Stanach Zjednoczonych sprzedają się najszybciej od kryzysu w 2008 roku. Jak w swoim artykule zauważał już Jarosław Szeląg, sprzedaż nowych domów jednorodzinnych we wrześniu 2017 roku wyniosła 667 000 rok, to o 19% powyżej stawki sierpniowej 561 000 i 17% więcej niż we wrześniu 2016 r., wówczas było to 570 000.

Analitycy spodziewali się niewielkiego spadku do 550 000, odczyt bije o głowę prognozy aż o 112 000, tak duże rozminięcie się prognoz ostatnio miało miejsce w maju ubiegłego roku, gdzie wskaźnik nowych domów również był powyżej 600 000.

Dzisiejszy odczyt dorównuje tym wartościom z lat początku kryzysu czyli 2008 roku, jednak daleko do historycznych wskazań, kiedy to podczas miesiąca sprzedawanych było milion a nawet więcej domów ponad dekadę temu.

Mediana cen nowych domów we wrześniu to blisko 320 tysięcy dolarów, średnia cena zaś to 385 tysięcy dolarów.


Tym na co wszyscy czekali była jednak dopiero zaplanowana na godzinę 16:00 publikacja oświadczenia i decyzji Bank of Canada (BoC) dot. polityki monetarnej. Jak informowaliśmy już wcześniej, zgodnie z oczekiwaniami Boc zdecydował się utrzymać swoje główne stopy procentowe na niezmienionych poziomach (stopa overnight 1%). W odpowiedzi na decyzję instytucji oraz opublikowane oświadczenie polityki pieniężnej, dolar kanadyjski silnie się osuwał.

W oświadczeniu opublikowanym wraz z decyzją w sprawie stóp Bank Kanady zachowuje pozytywne spojrzenie na wzrost presji cenowej (inflacji). Docelowy poziom 2% powinien zostać osiągnięty w 2018 roku, czyli później niż wskazywały lipcowe prognozy – zdaniem banku jest to jednak spowodowane zbyt dużą siłą CAD, który negatywnie wpływa na aprecjację dynamiki CPI.

Jeżeli chodzi o potencjał gospodarczy, to PKB powinno kształtować się w okolicach prognozowanych średnich w przeciągu najbliższych dwóch lat. Analizując jednak inflację oraz dane z rynku pracy, cały czas istnieje miejsce na dynamiczniejszy wzrost.

W zakresie polityki pieniężnej, Bank Kanady zachowuje „ostrożność w zakresie przyszłych dostosowań stóp procentowych”. Przez komentarz należy rozumieć, że jakakolwiek decyzja o podwyżce stóp w przyszłości na pewno nie będzie podjęta z wyprzedzeniem. Rynki do tej pory oczekiwały ruchu na stopach w grudniu bieżącego roku, jednak powyższy – wyraźnie gołębi komentarz – może zmienić rynkowe nastawienia. Jest to również jeden z głównych powodów podażowej reakcji CAD na decyzję.


O godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Dziś, po raz pierwszy od pięciu tygodni mieliśmy do czynienia ze wzrostem ilości zapasów ropy naftowej. Z raportu EIA wynika bowiem, że po ubiegłotygodniowych spadkach o 5,731 mln. brk, w tygodniu kończącym się 20 września 2017 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o 0,856 mln. brk. co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym od prognoz.

Warto jednak zwrócić uwagę na zapasy benzyny i destylatów, które o odróżnieniu do zapasów ropy kurczyły się kolejno o 5,5 i 5,2 mln. brk.

AUDUSD

Na skutek nocnej deprecjacji AUD kurs AUDUSD spadł poniżej bardzo ważnego, technicznego wsparcia 0.7760. Biorąc pod uwagę zasięg dzisiejszego ruchu, uznać możemy, że poziom ten został trwale pokonany co może przemawiać za kontynuacją spadków w najbliższym czasie. Najlepszym sposobem na dołączenie do tych spadków mógłby być re-test i odrzucenie pokonanego dziś poziomu od dołu (jako oporu).

AUDUSD Daily

EURUSD

Pomimo mojej porannej projekcji i późniejszych, dobrych danych z USA, euro umacniało się dziś zdecydowanie bardziej. Obecna sytuacja na wykresie 4-godzinowym wskazuje, że przynajmniej w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów. Potencjalnym miejscem, gdzie powinna pojawić się reakcja podażowa są bowiem dopiero okolice poziomu 1.1875.

EURUSD H4

GBPUSD

Pro-wzrostowo wygląda również obecna sytuacja na kablu, gdzie na skutek dzisiejszych, dynamicznych wzrostów kurs pokonał po czym re-testując odrzucił od góry techniczny opór (później wsparcie) w okolicy poziomu 1.3220.

GBPUSD H1

USDJPY

Niezwykle interesująco wygląda obecna sytuacja na USDJPY. Po wczorajszych wzrostach, dziś po raz kolejny pojawiła się reakcja podażowa, która może przemawiać za odrzuceniem konfluencji oporów wynikającej z górnego ograniczenia konsolidacji i linii tendencji spadkowej. Jeżeli tak się stanie, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

By wykorzystać analizę i zainwestować, sprawdź ofertę STO >>>

USDJPY Daily

USDCAD

Na skutek dzisiejszej decyzji Banku Kanady o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach byliśmy świadkami ponadprzeciętnej deprecjacji dolara kanadyjskiego. Wzrosty te sprawiłī, że kurs pokonał lokalny opór i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie moglibyśmy spodziewać się przetestowania nawet okolic poziomu 1.30.

USDCAD Daily

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa… EUR/JPY, USD/CHF, CAD/CHF
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy” 25.10.2017 GBP/USD, USD/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here