Naga Marketstrump i powell
Spięcie na linii Trump – FED

Po wczorajszym komentarzu prezydenta USA Donalda Trumpa mocno zawrzało na rynkach finansowych. Silne spadki na indeksach amerykańskich, które straciły 3-4% wartości w ciągu jednego dnia w opinii prezydenta były wywołane przez „restrykcyjną politykę FED, który zwariował”. Jednak pomimo zacieśniania polityki monetarnej przez FED i podnoszenia stóp procentowych, inwestorzy podzielili się na tych, co popierają obecną politykę i na tych, którzy woleliby pozostawienia niskich stóp przez dłuższy okres.


Winny FED

Prezydent USA Donald Trump nie jest osamotniony w obwinianiu Rezerwy Federalnej za środowe spadki na rynkach akcji, ponieważ wielu inwestorów przypisuje podwyżki stóp jako przyczynę wywołania ostatnich zawirowań rynkowych.

– Martwimy się o wiele rzeczy – przychodzą na myśl wojny handlowe i sankcje na ropę naftową – ale nie martwimy się o politykę ilościowego zacieśniania. Duże bilanse sugerują małą wyprzedaż na rynku obligacji i ograniczony transfer do innych klas aktywów – napisał Ethan Harris, główny ekonomista Bank of America, który wcześniej pracował w nowojorskim FED,

Stracił 9,1 mld USD podczas jednej sesji

Podczas, gdy 10-letnie obligacje skarbowe USA osiągnęły najwyższy poziom od 7 lat, rynki akcji podczas środowej sesji zanotowały największy spadek od wyprzedaży widzianej w lutym tego roku.

500 najbogatszych ludzi na świecie w środę straciło łącznie 99 mld USD, co było drugim największym spadkiem Indeksu Bloomberga.

indeks bloomberga

W sumie 17 milionerów straciło ponad 1 miliard dolarów, a owa “rzeź” była rozłożona równo na sektory. Warren Buffett z firmy Berkshire Hathaway Inc. był jednym z największych przegranych pod względem procentowym, ponieważ jego wartość netto spadła o 4,5 miliarda dolarów, czyli o 4,9 procent. 67 najbogatszych potentatów technicznych na świecie, w tym Bill Gates i Mark Zuckerberg, stracili łącznie 32,1 miliardy dolarów.

Amerykańscy miliarderzy byli najmocniej dotknięci – strata 55,5 miliarda dolarów to większy wynik niż jakikolwiek inny kraj reprezentowany w indeksie.

Wśród najbardziej poszkodowanych środowej przeceny znaleźli się:

  • Jeff Bezos -9,1 mld USD
  • Bernard Arnault -4,5 mld USD
  • Warren Buffet -4,5 mld USD
  • Mark Zuckerberg -2,5 mld USD

Zobacz również: Duże banki komentują silną wyprzedaż na rynkach akcji

Poniżej średniej, pomimo podwyżek stóp

Jednak wielu inwestorów uważa, iż  podnoszenie stóp nie obciąża mocno rynków. W ocenie analityków z banku America Corp. zmniejszenie bądź nawet zaprzestanie skupowania obligacji przez banki centralne (FED, EBC, BoE i BoJ) spowoduje zmniejszenie łącznego bilansu o zaledwie 4 proc. do końca 2020 roku. Oznacza to, że wokół globalnego systemu finansowego pozostało dużo płynności, co w dalszym ciągu wspiera światową gospodarkę.

Jeśli przyjrzeć się głównej stopie procentowej – o której Trump wielokrotnie mówił, że zbyt szybko jest podnoszona przez FED – pozostaje ona w dalszym ciągu poniżej historycznych średnich. Drabinka podnoszenia stóp przez FED jest nieznacznie pozytywna, po uwzględnieniu inflacji. W strefie euro i Japonii stopy nominalne, nie mówiąc już o realnych, pozostają ujemne.

Rekordowa wycena obligacji skarbowych, silne spadki na indeksach giełdowych i obligacjach korporacyjnych wskazują na wzrost niepokoju wśród inwestorów. To wszystko sprawia, że odwrót od bardziej ryzykownych aktywów może być bardziej bolesny, a kampania QT (polityka zacieśniania) może być bardziej agresywna niż większość przypuszcza.

– Rynki ryzykownych aktywów mogą zmierzać w kierunku wzburzonych wód – napisał Hans Redeker, globalny szef strategii walutowej w Morgan Stanley.

Zobacz również: Czwartkowy przegląd rynków – Donald Trump krytykuje Rezerwę Federalną

Podczas gdy w USA szaleje debata, czy QE zrobiło więcej pożytku czy niedobrego dla gospodarki, nie ma argumentu, który podważył by ilość włożonej pracy przez FED w stabilizację monetarną kraju.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWIG 20 dociera do pierwszego celu
Następny artykułKomentarz walutowy – krajobraz po burzy
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here